Mnogo je razloga zbog kojih gledamo filmove. Jedan je želja da i sami doživimo te spektakle kinematografije, drugo, da bismo se i upoznali sa rediteljevim idejama, a čisto kako bismo uživali u priči koja se odvija pred našim očima.

Međutim, svi znamo, glumačka lica su ono što nas najviše privlači.

Glumci su direktan kanal između nas i ekrana. Šalju nam energiju koju možemo da osetimo u našim telima i na našoj koži. Iako na ekranima gledamo puno slika, čitamo isto toliko brojeva i teksta, lica su ono bez čega nam oni nikada ne bi privukli pažnju.

Evo 10 filmova (po Tajmovom izboru) čiji su nas likovi duboko dirnuli ili nasmejali.

Marian Žen Baptist, „Tvrde istine“

U veoma zapaženom delu Marka Lija, ona je ili duboko tužna ili depresivna osoba. Ili oba? To je film u kojem je dobro prikazana fizička bol čoveka koji ne može da pronađe mir. Marian Žen Baptist igra Pansi, koju niko ne podnosi. Stroga je prema blagajnicima i prodavcima, a čak ni njen muž ni sin ne mogu da predvide njeno raspoloženje. Sestra (koju igra Mišel Ostin) je jedina osoba koja ima strpljenja za nju. Mada ga i ona ponekad izgubi. Autori nam ne govore otvoreno o njenim problemima, već nas suptilno upućuju na tugu koja je izvor njenog besa.

Daniel Krejg „Queer“

Danijel Krejg je majstor za promenu uloga. Od Džejmsa Bonda u smokingu ume da se transformiše u zaljubljenog gej avanturistu. I sve to, izgleda, radi uz vrlo malo truda. U filmu „Queer“ Luke Gvadanjina, adaptiranom istoimenom autobiografskom romanu Vilijama Barouza, Krejg igra Bila Lija, mišićavog čoveka koji se šepuri po posleratnom Meksiko Sitiju u potrazi za pićem, drogom i partnerom – ne nužno tim redosledom. Čini se kao da je njegov libido vitalna sila koja ga održava. Kako ga Krejg igra, on je živčan, manipulativan, nepoverljiv. Ali se ispostavlja da on ume da voli.

Naklonjen je Amerikancu po imenu Judžin Alerton, koji mu ne uzvrati uvek jednakom merom. Ipak, u Alertonovom prisustvu, Li je razoružan.

Nikol Kidman „Babygirl“

Nikol Kidman je jedna od retkih velikih filmskih zvezda koja još uvek može da nas iznenadi. U „Babygirl“ Haline Reijn, ona igra Romi, top liderku u kompaniji tipa Amazon, koja ima sve što u životu može da se poželi – stan u gradu, kuću na selu i zgodnog muža koji je obožava (glumi ga Antonio Banderas). Ima i dve ćerke tinejdžerke koje joj ne zadaju previše muke.

Pripravnik Semjuel Haris Dikinson se tiho uvlači u njen život. U početku, ona ga odbija, a onda dolazi do toga da ne može da živi bez njega. Kidman izvlači duboke emocije i iznosi ih na videlo. Osećamo varnice njene privlačnosti prema Samjuelu, kao i njeno žaljenje što ne oseća isto prema mužu koji joj je odan.

Kiran Kalkin, „Pravi bol“

Priča o dva nekada bliska rođaka čiji se putevi razilaze. Dejvid i Benji putuju u Poljsku da odaju počast svojoj pokojnoj baki, koja je tamo odrasla—i koja je preživela zarobljeništvo u koncentracionom logoru Majdanek. Dejvid, koji živi u Bruklinu, ima ženu i dete i pristojan posao. Benji živi u Binghamtonu i radi čudne poslove. On je osetljiva duša kojoj je ponekad potrebno da bude zaštićena od grubosti sveta.

Kalkinov Bendži je društveni tip, momak koji sklapa prijateljstva gde god da krene započinjući vesele, radoznale razgovore. Ima sposobnost da istovremeno nervira ljude i da im se dopadne.

Majki Medison, „Anora“

„Anora“ Šona Bejkera ​​je luda romantična komedija koja ume da slomi srca. Majki Medison glumi Anoru. Ani je plesačica i seksualna radnica koja živi u Brajton Biču – zahvaljujući poslu u striptiz klubu plaća račune, ali (za šta niko ne može da je krivi) uvek želi više.

Misli da je to „više“ pronašla u bogatom Ivanu (Mark Ejdelštajn), koji je obara s nogu. Ani je oportunista, to se vidi u njenim vragolastim očima koje su blistale kada ju je Ivan zaprosio. Međutim, ona ostaje trezvena jer se boji da bi sjajna slika u budućnosti mogla da izbledi.

Kolman Domingo, „Sing Sing“

Ono što glumac ne uradi ponekad čini predstavu. U drami Grega Kvedara, zasnovanoj na istinitom događaju, grupa zatvorenika iz ozloglašenog popravnog doma u severnom delu Njujorka prihvata prihvata da osnuje zatvorsko pozorište. Neki od njih se tada prvi put susreću sa Šekspirom.

Kolman Domingo igra jednog od tih ljudi, Džona, čoveka koji služi kaznu za zločin koji nije počinio. On se nada da će njegovo ime jednog dana biti očišćeno.

Aunjanu Elis-Tejlor, „Nickel Boys“

U adaptaciji romana Kolsona Vajtheda, inspirisanog stvarnim događajima, Aunjanu Elis-Tejlor igra Heti, baku pametnog, ambicioznog mladića, Elvuda. On je prebačen u strogu reformsku školu nakon što je uhapšen na pogrešnom mestu u pogrešno vreme.

Film počinje ranih 1960-ih, Heti obasipa mladog Elvuda ljubavlju i sigurnošću. Međutim, ona se kasnije susreće sa teškom realnošću s obzirom na to da je pogođena, kako situacijom koja je Elvuda zdesila, tako i time što ona nije u stanju da mu pomogne.

Jura Borisov, „Anora“

Borisov — kao Igor, ruski siledžija koji je unajmljen da čuva glavnu junakinju filma, seksualnu radnicu po imenu Ani — daje lekciju šta sve jedan glumac može da uradi jednim pogledom. Šta Igor misli o Americi i o stanu u Bruklinu koji deli sa bakom? O mestu žene u svetu? Borisov to sve govori očima.

Pamela Anderson, „The Last Showgirl“

Postoji nešto očaravajuće u tome da vidite ženu – posebno ženu određenih godina – kako se suočava sa kamerom skoro golim licem. U filmu „The Last Showgirl“, Pamela Anderson igra Šeli, dugogodišnju plesačicu iz Vegasa, koja posle nekog vremena saznaje da se njen klub zatvara.

Plesačica u svojim pedesetim nema mnogo opcija, a Šeli se trudi da pronađe novu svirku. Šeli vidimo uglavnom u slobodnim satima, bez njene teške scenske šminke, samo kako se bavi danima i noćima. I iako u ovome ne bi trebalo da bude ništa neobično, Andersonovo lice „uzmi me-kao-ja-jesam“ pojačava i ranjivost i prkos koji ona unosi u ulogu. Nema ničeg iskrenijeg, a možda i nemilosrdnijeg, od lica sa kojim počinjete na početku dana. Kao Šeli, Anderson tiho iznosi argumente da je pozdravlja kao prijatelja, a ne neprijatelja.

Edvard Norton, „Potpuna nepoznanica“

U slavnom, misterioznom i ne baš biografskom filmu Džejmsa Mangolda „Potpuna nepoznanica“, Norton igra legendarnog Pita Sigera, čoveka sa „suncem“ u glasu. Ali i čoveka koji se neustrašivo suprotstavljao Komitetu za neameričke aktivnosti Predstavničkog doma. Gledamo kako štiti mladog Boba Dilana (Timoti Šalamet), koji je tek stigao iz Minesote u Njujork, spreman da gradi karijeru. Norton je zadivljen onim što vidi i čuje u mladom Dilanu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.