Nemačka kancelarka Angela Merkel i potpredsednik Sjedinjenih Država Majk Pens biće među svetskim liderima na komemoraciji 80 godina od početka Drugog svetskog rata u Poljskoj u kojoj je, kao i u Srbiji i na prostorima bivše Jugoslavije, taj sukob i dalje živuće političko pitanje.

Poljska je izgubila oko petinu populacije i veliku većinu od tri miliona Jevreja koliko je u njoj živelo pre 1939.

Ceremonija je počela u 4.30 ujutru u malom gradu Vjelunju, koji je bombardovan u to vreme pre ravno osamdeset godina. Tamo su govorili poljski predsednik Andre Duda i njegov nemački kolega Frank-Valter Štajnmajer.

Prve od 380 bombi počele su da padaju na glave žitelja Vjelunja u zoru oko 4:40, 1. septembra 1939. godine, nešto pre nego što je nemački ratni brod Šlezvig Holštajn ispalio prve plotune na poljski garnizon u Gdanjsku, na poluostrvu Vesterplate, što se uzima kao tehnički početak Drugog svetskog rata.

U Vjelunju je u bombardovanju tog prvog dana rata poginulo skoro 2.000 ljudi, 75 odsto zgrada pretvoreno je u ruševine.

Paralelni događaj, na kojem su premijer Mateuš Moravijecki i zamenik predsednika Evropske komisije Frans Timerman, održan je u Gdanjsku.

U Poljskoj je na vlasti Partija slobode i pravde, čiji zvaničnici često pričaju o Drugom svetskom ratu. Oni smatraju da Zapad ne ceni dovoljno stradanja poljskog naroda i hrabrost koju su Poljaci iskazali pod nacističkom okupacijom.

Merkelova i Pens učestvovaće na skupu u Varšavi.

Poziv iz Poljske nije stigao u Srbiju, zbog čega je pre dva dana reagovao i predsednik Aleksandar Vučić.

„Interesantno je da oni koji su najviše stradali nisu dobili poziv. Ali, skupiće se mnogi sa ove druge strane, u redu je to. Revizionizam istorije je u toku i moraćemo da mu se suprotstavimo istinom i činjenicama“, kazao je Vučić uz ironično „Hvala im na tome“.

Komentara

  1. PRVI GENOCID U EVROPI SU NACISTI NAPRAVILI NAD POLJACIMA
    1. септембар 2019. 10:02

    Nacisti su pobili su sve obrazovane Poljake koje su uhvatili da ne bi imao ko da vodi pobune protiv njih, iz sličnih razloga kao što današnjoj vlasti ne smeta što obrazovani stanovnici Srbije napuštaju Srbiju,

    1. Niksicko pivo
      4. септембар 2019. 11:13

      Sretan im put i neka se nevracaju vise.

  2. Viola
    3. септембар 2019. 10:23

    Kolinda se skolovala u Americi pa nije cudo sto ne zna istoriju. Mozda ce ipak nauciti posle ovog blama.

  3. Niksicko pivo
    4. септембар 2019. 11:11

    Dusmani vucicu da popuse odma.

  4. Nedja
    5. септембар 2019. 09:58

    Nepoznavanje gramatike i pravopisa te vec odredjuje (srećan, ne sretan, ne vracaju, ne nevracaju)! Kada bi se vratila vremena u kojima su polupismeni (poput tebe i tebi slicnih na vlasti) napustali Srbiju, procvetali bi!

  5. Твртко
    7. септембар 2019. 18:29

    Жељом да се не враћају више, показујеш тоталну необразованост, а пишући реч "неврацају" спојено показујеш и потпуну неписменост. И мржњу према бољима од себе показујеш да би као морална наказа могао да профитираш у овом накарадном и мафијашком систему.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.