Danas je prvi dan zime. Iako su pred nama praznici, božićni marketi i pokloni, činjenica je da zbog vremenskih uslova mnogi ne vole ovo godišnje doba. Evo nekoliko saveta psihološkinje koja se iz grada u kojem je skoro svaki dan provodila na plaži preselila na Arktik.

Keri Lajbovic se dugi period pripremala za svoje preseljenje u Norvešku. Tamo sneg pada skoro svakog dana tokom osam meseci u godini.

Posle višegodišnjeg života u ovoj zemlji napisala je knjigu „Kako prezimiti“ o načinu razmišljanja, verovanjima i stavovima.

„Nije lako to učiniti, ali vremenom možemo da oblikujemo sopstveni način razmišljanja“, tvrdi ona, nakon štp je zavolela zimu.

Evo nekoliko saveta stručnjaka koje prenosi Tajm.

odredite nedelju za prilagođavanje zimi

Kada vam postane jasno da zima dolazi, izaberite jednu nedelju, kada ćete namerno stati. Pokušajte da se ne preopterećujete aktivnostima, već se „bacite“ na one relaksirajuće.

Tokom svoje „zimske nedelje“ spavajte posle posla, idite na čas joge, ili leškarite u krevetu. Naručite omiljenu hranu i gledajte omiljeni film.

NAPRAVITE ZIMSKI RASPORED

Organizujte sebi zabavne aktivnosti, idite na klizanje, napravite visokog sneška, napravite domaće kolače.

To je način da se zabavite i unesete osećaj uzbuđenja i u hladnijim mesecima.

promenite osvetljenje

To vam može poboljšati raspoloženje kad je napolju tmurno. Osim emocionalnog blagostanja, prirodno svetlo uz dodatak sijalica, može da smanji i nivoe hormona stresa.

Pokušajte da vaše prostorije ispunite prirodnom svetlošću što je više moguće. I to u prostorijama gde provodite najviše vremena, u kuhinji ili dnevnoj sobi.

Hladno (recimo plavo) svetlo poboljšava koncentraciju, dok žuto pomaže da se smirite i opustite.

„bacite“ se na spore hobije

Umesto da razmišljate koja su ograničenja zime, iskoristite te hladne noći da dodatno istražujete ili radite nešto drugo što vas čini bolje raspoloženim.

Iako smo na neki način ograničeni u aktivnostima, to, s druge strane znači da imamo više vremena za neke druge stvari.

To može da bude odlazak u grnčarski studio, čitanje, kuvanje.

okružite se mirisima

Najbolje onim koji izazivaju pozitivna osećanja, kao što su mirišljave sveće koje vas sećaju na božićne markete. Ili na praznike u krugu porodice.

To može da vam donese osećaj mira i spokoja.

unesite biljke unutra

Zelenilo u stanu jača mentalno zdravlje. Možete da unesete biljke da prezime unutra, uz to da pratite kako napreduju, da li imaju neke suve, ili nove listove.

Ako niste ljubitelji biljaka, razmislite koji je drugi način da unesete zelenu ili plavu boju u svoje okruženje.

izmislite praznik

Februar je najkraći mesec ali najsporije prolazi jer smo nadomak proleća. Pošto su praznici već prošli, nema nečega što bismo se u tom mesecu radovali.

To znači samo jedno: osmislimo sopstveni praznik. Našu ličnu tradiciju, naš jelovnik, koji bi pretvorio zimu u proleće.

provodite više vremena napolju

Dajte sebi obećanje da ćete tokom zime svakog dana provoditi 15 minuta duže napolju nego prethodnog. Možete da se prošetate ili provozate biciklom posle ručka. Da popijete kafu na terasi.

Zima često izgleda gore nego što jeste, tako da nas tera da oklevamo i ne izlazimo napolje, osim ako ne moramo. Iako izgleda da pada kiša, to može da bude samo magla.

o vremenu sve najbolje

Bez obzira u kom ste delu sveta, stalno ćete čuti da se ljudi žale na vreme. Psiholozi zato preporučuju da ne zaboravite da lepo govorite o godišnjem dobu i vremenskoj prognozi.

„Kiša miriše na čisto“ ili „svetlost dobro obasjava ledenice“, neke su od rečenica koje možete da izgovarate. Umesto da se žalite kada se vratite s napolja, bolje promenite ton, kažite kako je tamo dobro.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.