Situacije u kojima dolazi do iznenadnog i velikog prekida „normalnog“, svakodnevnog života uvek su i prilika za velike promene u životu. Tako je i na ličnom i na društvenom planu. Situacija epidemije nam pruža šansu da drugačije odredimo svoje prioritete i da promenimo vrednosti na kojima želimo da počiva naše društvo. Ako u ovoj situaciji shvatimo da smo svi na istom brodu i kada on tone potpuno je nevažno ko je bio u luksuznoj kabini, a ko u potpalublju, ako razumemo kako je sudbina svakog od nas povezana sa sudbinom drugih članova društva i da niko od nas nije ostrvo koje zavisi samo od sebe, onda postoji šansa da ćemo nakon krize promeniti svoje prioritete. Kada već ne možemo da izbegnemo epidemiju, bar da nešto naučimo kroz ovo iskustvo. Veliki broj građana Srbije nije bio zadovoljan društvom u kojem smo živeli pre epidemije i sada je prilika da to promenimo. Nadajmo se da je nećemo propustiti.
Pored toga, dobra vest je da smo već imali slična krizna iskustva u kojima smo pokazali da možemo da budemo solidarni. Oni koji se sećaju vremena bombardovanja lako će se podsetiti kako je veliki broj ljudi bio solidarniji nego što je to bio slučaj sa periodom pre bombardovanja. Mi to imamo u sebi i možemo da budemo solidarni. Verujem da ćemo u ovim kriznim okolnostima to i pokazati, ali je pravi izazov za nas da ta solidarnost ostane važna komponenta društva u kojem ćemo živeti nakon krize. Nadajmo se da ćemo u tome uspeti.
U novom Nedeljniku objavljen je specijal o koronavirusu.
Za Nedeljnik pišu profesor Ognjen Radonjić, profesor Aleksandar Baucal, Srđan Valjarević, Goran Nikolić, Veljko Lalić, Ljiljana Smajlović, Boško Jakšić, Željko Pantelić, Bojan Leković, Zoran Petrović…
Pronađite Nedeljnik na svim kioscima ili kupite digitalno izdanje na nstore.rs