Prvo potpuno kliničko ispitvanje leka Remdesivir, koji se pokazao uspešnim u lečenju pacijenata tokom epdimeje virusa SARS i MERS, nije imao efekta u lečenju obolelih od COVID-19, pisalo je u saopštenju Svetske zdravstvene organizacije (SZO) koje je potom uklonjeno sa sajta, a prenosi Gardijan.
Remdesivir se prethodnih nedelja često navodio kao lek koji ima najviše šansi u lečenju pacijenata obolelih od koronavirusa, a bio je jedan u nizu lekova za koje je američki predsednik Donald Tramp tvrdio „da obećava“.
Međutim, u ispitivanju baziranom na 237 pacijenta lek nije uspeo da se pokaže uspešnim, a testiranje je prekinuto zbog nuspojava kod desetine pacijenata.
„Istraživanje je pokazalo da remdesivir nije povezan sa virološkim ili kliničkim koristima u lečenju od COVID-19“, pisalo je u saopštenju SZO.
Tokom ispitivanja, grupa pacijenata je lečena remdesivirom, dok je druga grupa imala standardnu negu u lečenju koronavirusa. Rezultati su ukazali da nije bilo velike razlike između dve grupe pacijenata. Stopa smrtnosti kod pacijenata koji su koristili remdesivir je 14%, dok je kod pacijenata koji nisu koristili lek, stopa smrtnosti iznosila 13%.
„Istraživanje je prekinuto pre vremena zato što su uočene nuspojave kod 18 pacijenata“, pisalo je u izveštaju SZO.
„Nacrt dokumenta nenamerno je objavljen na veb lokaciji SZO i uklonjen je čim je pronađena greška. Analiza je u procesu recenzije i čekamo konačnu verziju, pre nego što SZO objavi komentar na analizu“, rekao je Jašarević.
Remdesivir je proizvela američka farmaceutska kompanija „Žilead Sajens“ kao antivirus koji je testiran za potrebe lečenja ebole u Africi, ali lek nije imao previše uspeha.
KORONAVIRUS:
„KUĆNA IZOLACIJA“ – Uslovi za dobijanje i preporuke za ukućane
RADITE OD KUĆE? – Evo kako da olakšate sebi
ŠTA ZNAČI IMATI „KONTAKT“ SA ZARAŽENIM?
NAJVAŽNIJE STVARI KOJE BI TREBALO DA ZNATE O KORONAVIRUSU:
Koji su glavni simptomi koronavirusa i kako ga razlikovati od sezonskog gripa
Šta možete da uradite da biste smanjili rizik od zaraze koronavirusom (kako da se pripremite za COVID-19)
Izbegavajte rukovanje i ljubljenje
Šta je „samoizolacija“ i kada je bi je trebalo primenjivati
Da li maska pomaže i kada bi trebalo da je nosimo?
Kako funkcionišu brzi testovi za koronavirus?
Čuvajte se infodemije (najezde lažnih vesti). Na primer, psi i mačke ne prenose koronavirus…