Hidajet Hido Biščević nije običan diplomata. Posebno ne u Beogradu, gde još ima onih koji se sećaju glavnog urednika “Vijesnika”, a kako je i sam rekao, “jednom novinar – uvek novinar”. U ovom intervjuu za Nedeljnik trudili smo se zato da iz novog ambasadora Hrvatske – kog je hrvatski premijer Plenković najavio kao “veleposlanika” koji dolazi ovde jer je “Beograd važan za Hrvatsku” – više govori novinar nego diplomata.
Biščević je novinarsku karijeru prekinuo 1992. godine u vreme sveže raspadnute Jugoslavije, kada je smenjen sa mesta prvog čoveka “Vijesnika”. Dao se, kako se to kaže, u diplomatiju, pa je bio ambasador Hrvatske u Istanbulu, a potom u Moskvi. Kasnije je bio i generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju.
On je u velikom intervjuu za Nedeljnik govorio i o odnosu sa prvim hrvatskim predsednikom Franjom Tuđmanom.
„Iskreno, naš je odnos počeo na čudan način – naime, nema dvojbe da je on znao da ću biti smijenjen s mjesta glavnog urednika „Vjesnika“. Zatim je tražio da dođem na razgovor o budućem poslu i ulozi… što sam ja tjednima odbijao. Nekako je, čini mi se, iz današnje perspektive, postupno nastao taj odnos uvažavanja i moje nestranačke samostalnosti, u koju se on nikada nije „petljao“ i uvijek se oslanjao isključivo na moje poznavanje međunarodnih odnosa, profesionalizam itd… Bio sam svjestan da ima povjerenje u mene – uostalom, evo me sada u Beogradu, a bio sam prvi hrvatski diplomat u tada tajnoj misiji u Beogradu kad smo u jesen 1995. pregovarali i usaglasili Sporazum o normalizaciji odnosa Srbije i Hrvatske! Zanimljiv krug… nadam se i obećavajući“, rekao je Biščević.
Biščević za Nedeljnik govori o svojoj prvoj diplomatskoj misiji u Beogradu 1995. godine, odnosu sa prvim hrvatskim predsednikom Tuđmanom, gde smo to pogrešili u ovih trideset godina od rata, kakve su novine i novinari bili nekada, a kakvi danas, kao i da li ga je karta za vremensku prognozu samostalne Hrvatske u vreme dok se propagirala konfederacija možda i „isterala“ iz novinarstva…
Ceo intervju sa ambasadorom Biščevićem objavljen je u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 28. maja
Digitalno izdanje dostupno je na nstore.rs
Svi čitaoci na poklon dobijaju drugu knjigu iz edicije „Velike biografije“ – „Milan Stojadinović: Ekonomski reformator ili profašistički premijer?“ Veljka Lalića
vox ex populi
Živio sam dugo u ZG i čitao Vjesnik do njegovog gašenja, i novinarske tekstove g. Biščevića. Nisam oduševljen kao vi-njegove kolege, njegovim političkim stavovima. Ni malo. Jest, ima sjajnu karijeru, ali pripada tvrdom, rekao bih, nacionalističkom krilu hrvatskih političara. Hrvati su povukli odličan potez. Ne sumnjaju u njegovu lojalnost, a njegovom promocijom u BG veleposlanika, još jedan mudar potez za osvajanje naklonosti BH Muslimana. Srbija, po običaju, nijemi posmatrač.