Ova godina je posebno važna za veliki obuhvat stanovništva vakcinacijom protiv gripa, jer ona predstavlja zaštitu od masovnog širenja te bolesti. Vakcinacija je posebno važna zbog pandemije Covida 19, kaže za Blic doc. dr Verica Jovanović, v. d. direktora Instituta „Batut“.
Jovanovićeva podseća da je stav epidemiologa da imunizacija protiv sezonskog gripa počne, kako je i planirano, 1. oktobra. Ministarstvo zdravlja obezbedilo je rekordan broj doza vakcina protiv gripa, preko 500.000 doza. Vakcine će za sve građane biti besplatne, a trenutno se vrši njihova distribucija zdravstvenim ustanovama, kako bi bile dostupne u svim domovima zdravlja.
Osim što je vakcina obavezna za određene grupe ljudi, a za neke preporučena, i svi ostali građani koji jednostavno žele da prime cepivo protiv sezonskog gripa to mogu da urade. Sve što treba da urade jeste da pozovu svog izabranog lekara u domu zdravlja, konsultuju se sa njim i zakažu svoj termin, a vakicinacija je besplatna.
„Grip je sezonsko oboljenje za koje je najefikasnija preventivna mera vakcinacija. Najbezbedniji način individualne i kolektivne zaštite je vakcinacija svake sezone. Trenutno je u Srbiji u toku isporuka 343.920 doza kvadrivalentne vakcine Influvac Tetra koja je namenjena starijima od tri godine. Očekuje se isporuka još 1.000 ugovorenih doza, za decu uzrasta 6 meseci do 3 godine. Navedene količine su u skladu sa planom potreba zdravstvenih ustanova koje sprovode imunizaciju i za oko 50.000 doza su veće od količine koja je bila nabavljena za prethodnu sezonu. Institut „Torlak“ ove godine planira isporuku više od 200.000 doza dodatnih količina vakcine protiv gripa“, kaže direktorka „Batuta“.
Imajući u vidu epidemiju Covida 19, dodatne vakcine protiv gripa smanjiće rizika od obolevanja i eventualnih komplikacija. To je posebno značajno jer će tako manje osoba oboli da od gripa, biće manje komplikacija od ovog respiratornog obonjenja, a i kapaciteti zdravstvenog sistema buće dostupniji za Covid 19, objašnjava Jovanović.
Ko je prioritet
„Prioritet su osobe u posebnom riziku od navedenih hroničnih bolesti, zatim lica smeštena i zaposlena u gerontološkim centrima i socijalno-zdravstvenim ustanovama, kao i lica zaposlena u zdravstvenim ustanovama da bi se sprečilo širenje gripa i sprečile komplikacije koje bi mogle dovesti do istovremenog inficiranja i novim korona virusom. Vakcinacija stanovništva koje pripada grupama rizika sprovodi se u cilju očuvanja zdravlja, ali i održavanja kolektivnog imuniteta populacije“, objašnjava doktorka Jovanović.
Količine vakcina dostupnih u ovom momentu namenjene su za prioritetnu imunizaciju, odnosno za vakcinaciju osoba koje su u najvećem riziku od zaražavanja.
„Ove godine je obezbeđena veća količina vakcina protiv gripa, kako bi one bile dostupne široj populaciji, uključujući i zainteresovane građane. U ovom momentu prioritet je vakcinacija ljudi koji su u najvećem riziku da razviju tešku kliničku sliku, sa mogućim komplikacijama, a koje mogu dovesti i do smrtnog ishoda. Svi zainteresovani građani treba da posete svog lekara i sa njim se konsultuju u vezi sa vakcinacijom protiv gripa. Veoma je važno da su sve opšte mere prevencije (održavanje fizičke distance, higijena ruku, nošenje zaštitnih maski), koje se primenjuju u cilju sprečavanja Covida 19, veoma efektivne i kada je u pitanju prevencija obolevanja od gripa, zbog čega je veoma zanačajna njihova primena, pošto se očekuje veća učestalost respiratornih infekcija. Maske, higijena ruku, fizička distanca i dalje su tri „zlatna“ pravila“, ističe Verica Jovanović.
Ministarstvo zdravlja saopštilo je da će Srbija imati više od 500.000 doza vakcine protiv gripa.
Ko bi trebalo da se vakciniše
U skladu sa Pravilnikom o programu obavezne i preporučene imunizacije, obavezna imunizacija sprovodi se: kod lica u posebnom riziku, odnosno kod trudnica i svih starijih od 6 meseci sa hroničnim poremećajima plućnog sistema, kardiovaskularnog sistema (osim hipertenzije), metaboličkim poremećajima, bubrežnom disfunkcijom, hemoglobinopatijom, hroničnim neurološkim poremećajima, imunosupresijom, kao i primaocima transplantata.
Prema epidemiološkim indikacijama, imunizacija se sprovodi kod lica smeštenih i zaposlenih u gerontološkim centrima; kod dece, omladine i starih lica smeštenih u socijalno-zdravstvenim ustanovama i kod lica zaposlenih u tim ustanovama, kod zaposlenih u zdravstvenim ustanovama. Za sve ove kategorije stanovništva vakcina je besplatna.