Dobro jutro,
Istorija Francuske i Nemačke istorija komplikovanih susedskih odnosa, konflikata i ratova, ali je istovremeno i istorija pomirenja koje je donelo mir za ove dve nacije i postalo motor Evropske unije.
Belgija i glavni grad Brisel imaju veliku simboličku snagu tog francusko – nemačkog pomirenja, ali danas ovaj grad neće biti mesto na kojem će francusko-nemački mir biti prekinut, makar u 90. minuta najzanimljivije utakmice današnjeg programa Evropskog prvenstva u fudbalu.
Ali, Brisel će umesto toga biti mesto na kome će Beograd i Priština razgovarati o tim komlikovanim međusobnim odnosima, kofliktima i ratova, sa sve pitanjem da li smo susedi ili zemljaci. Fudbal, nažalost, neće biti tema ovog sastanka.
Pregovori u Briselu
Nova runda dijaloga Beograda i Prištine, uz učešće predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija, i uz posredovanje specijalnog predstavnika EU za dijalog Miroslava Lajčaka.
Evropska unija očekuje da se u utorak u Briselu na sastanku Vučića i Kurtija nastave pregovori o svim dosadašnjim temama, a ne da to bude neki „novi početak“ dijaloga, potvrdili su zvaničnici EU u Briselu. Zvaničnici EU Žozep Borel i Miroslav Lajčak će najpre posebno razgovarati s Kurtijem i Vučićem da bi uoči zajedničkog sastanka utvrdili s kakvim su predlozima došli u Brisel.
Vučić je izjavio uoči nastavka dijaloga Srbije s Kosovom u utorak u Briselu, da ne očekuje da će prištinske vlasti ikada formirati Zajednicu srpskih opština. Vučić je za televiziju Pink na pitanje šta će reći kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju o ZSO, rekao da „ne misli da je on tu važan“ i da je on „bio idol i heroj mnogima iz Beograda“, a da je „važno samo šta će reći evropski predstavnici kao supotpisnici Briselskog sporazuma“, da se on „čak neće mešati u tu raspravu već će insistirati da se to sprovede“.
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić izjavio je da će na sastanku predstavnika Srbije i Kosova u Briselu u utorak dominirati formiranje Zajednice srpskih opština i srpsko nasledje na Kosovu, medjusobna potraživanja, nestale osobe i ideja Kosova da tuži Srbiju zbog navodnog genocida.
Lideri NATO žele jačanje saradnje sa Srbijom
Lideri NATO-a saopštili su da cene partnerstvo sa Srbijom i da bi jačanje odnosa Srbije i NATO-a bilo korisno za Alijansu, Srbiju i ceo region, preneo je u ponedeljak uveče Glas Amerike. „Podržavamo dijalog pod pokroviteljstvom Evropske unije i druge napore usmerene ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i pozivamo dve strane da iskoriste priliku i učestvuju u dobroj nameri u postizanju trajnog političkog rešenja“, naveli su, izmedju ostalog, čelnici NATO-a u završnom saopštenju posle samita u Briselu.
Dozvoljene žurke, mature, ekskurizije…
Krizni štab Vlade Srbije za suzbijanje epidemije korona virusa preporučio je u ponedeljak sa sve prodavnice i ugostiteljski objekti mogu da rade napolju bez prekida. Ugostiteljski objekti u zatvorenom prostoru moći da rade do jedan sat posle ponoći, a muzika će biti dozvoljena i napolju i unutra. Predlog je da budu dozvoljene i maturske svečanosti, kao i rekreativna nastava i djačke ekskurzije.
Lončar: Korona je pod kontrolom
Ministar zdravstva Srbije, Zlatibor Lonačar rekao je u ponedeljak da je „situacija s korona virusom pod kontrolom“ i da „nema većih problema“. Od nedelje do ponedeljka popodne u Srbiji je još osam osoba umrlo od posledica infekcije korona virusom, a potvrdjena su 124 nova slučaja zaraze.
Gojković: Odgovor mladih na vakcinaciju nije očekivan
Pokrajinski sekretar za zdravstvo, Zoran Gojković, kazao je u ponedeljak u Beogradu da su članovi Kriznog štaba Vlade Srbije za suzbijanje epidemije tražili od organizatora i koordinatora velikih festivala da apeluju na mlade da se vakcinišu, ali da odgovor mladih nije bio kakav je očekivan. Gojković je rekao da je odgovor mladih na te pozive bio „frapantno loš“ i da „moramo da radimo na tome, svi zajedno“.
Dozvole Zidjinu za novi rudnik
Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije izdalo je rešenje kojim se kineskoj kompaniji Zidjin majning odobrava izgradnja rudarskih objekata i izvodjenje rudarskih radova za rudnik bakra i zlata „Čukaru Peki“ kod Bora, saopšteno je u ponedeljak. Predvidjena je godišnja proizvodnja od 3,3 miliona tona rude bakra i zlata, a eksploatacione rezerve iznose oko 37 miliona tona rude.
Vučić tvrdi da su ekološki pokreti “plaćeni spolja”
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak da je 90 posto ekoloških pokreta u Srbiji „plaćeno spolja“ i da je to legalno, ali se treba zapitati zašto neka austrijska agencija plaća nekog da govori protiv hidrocentrala u Srbiji: „U Austriji imate 4.500 hidrocentrala, a u Srbiji nemate 100. Objasnite mi kako ćemo da imamo struju, zato što oni hoće da mi nemamo struju? Šta ćemo da radimo kad je ne bude za pet godina?“, rekao je Vučić za televiziju Pink i naveo da „jedni brinu da će vetroparkovi da unište prtice, a hidrocentrale prirodu, a ne misle kako ćemo da imamo struju“.
Domaćice dobijaju pravo na zdravstvenoo osiguranje
Žene koje su domaćice, koje podižu decu ili brinu o bolesnim članovima porodice, kao i one koje rade na imanju, po novom zakonu Srbije o rodnoj ravnopravnosti za svoj rad moći će da ostvare pravo na zdravstveno osiguranje – izjavila je zamenica Zaštitnika gradjana za rodnu ravnopravnost, Jelena Stojanović.
Smenjena predsednica CIK na Kosovu
Predsednica Kosova Vjosa Osmani Sadriu je u ponedeljak smenila predsednicu Centralne izborna komisije (CIK) Valjdetu Daka, što je izazvalo oštre reakcije opozicionih stranaka i civilnog društva. U obrazloženju odluke o smenjivanju piše da je u poslednjem izbornom procesu CIK bio „polarizovan“, a sastanci i donošenje odluka „u tenzijama kao nikada pre“. Predsednica Kosova je nekoliko sati kasnije za predsednika Centralne izborne komisije Kosova imenovala Krešnika Radonjićija, sudiju Specijalnog odeljenja Apelacionog suda u Prištini.
Krivokapić razgovarao sa Bajdenom i Makronom
Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić objavio je na Tviteru da je na marginama NATO Samita u Briselu u ponedeljak razgovarao s predsednicima SAD i Francuske, Džozefom Bajdenom i Emanuelnom Makronom kojima je zahvalan na rečima podrške Vladi Crne Gore.
NATO: Vojno jačanje Rusije je rastuća pretnja
Lideri zemalja NATO-a osudili su u ponedeljak na samitu u Briselu rastuću pretnju koju predstavlja vojno jačanje Rusije i pozvali je da poštuje medjunarodno pravo. Lideri NATO su izrazili zabrinutost zbog ambicija Kine da razvija nuklearni arsenal i ocenili da „ambicije i ponašanje Kine predstavljaju izazove za medjunarodni poredak zasnovan na pravilima i u oblastima od značaja za bezbednost Alijanse“.
Primopredaja vlasti u Izraelu
Bivši premijer Izraela Benjamin Netanjahu zvanično je u ponedeljak predao dužnost svom nasledniku Naftaliju Benetu. Svetski lideri čestitali su novom premijeru Benetu i ministru spoljnih poslova Jairu Lapidu formiranje nove vlade Izraela.
Arnautović se izvinio zbog psovanja
Austrijski fudbaler Marko Arnautović izvinio se u ponedeljak zbog svoje burne reakcije nakon postizanja gola protiv Severne Makedonije. Arnautović, fudbaler kineskog Šangaja, dao je gol u 89. minutu i, umesto da ga proslavi, psovao je makedonskog igrača albanske nacionalnosti Ezdžana Alioskog.
O čemu piše štampa
Beogradski dnevnici na naslovnim stranama za utorak, 15. jun, i dalje pišu o uspehu Novaka Djokovića, kao i o nastavku briselskog dijaloga Beograda i Prištine i odlukama Kriznog štaba Vlade Srbije za suzbijanje peidemije korona virus.
BLIC – O nastavku briselskog dijaloga :“Vučić i Kurti se sastaju prvi put“. Krizni štab: „Dozvoljene svadbe, kafići 24 sata i navijači“. List pod naslovom „Glava sa druge planete“ piše da Djokovića „psiha čini najboljim na svetu“.
VEČERNJE NOVOSTI – Za list ekskluzivno Novak Djoković posle osvajanja Rolan Garosa: „Unutrašnji glas mi je govorio ‘Možeš ti to!’ „. Tajni dokumenti britanske vojske: „Nije bilo genocida u Srebrenici“.
DANAS – O atmosferi zastrašivanja na izborima za savete mesnih zajednica u Novom Sadu: „Andrej Vučić imao zadatak da opominje i disciplinuje“. Ministar unutrašnjih poslova najavio optužnicu za prisluškivanje predsednika: „Opasno je da Vulin predvidja u kom će pravcu ići postupak“. Pod naslovom „Izgubljeni sporovi odneli čak milijardu evra“ list piše da država plaća za kazne šest puta više nego u vreme mandata Borisa Tadića.
POLITIKA- O 22. godišnjici završetka bitke na Košarama: „Junaštvo vojnika niko neće moći da izbriše“. O dijalogu u Briselu: „Vučić danas sa Borelom, Lajčakom i Kurtijem“. List donosi intervju sa piscem Miljenkom Jergovićem: „Strateško odustajanje od razuma“.
Najava ostalih događaja za danas
Svet
BRISEL – Samit Evropske unije i SAD povodom prve posete američkog predsednika Džozefa Bajdena Evropi.
Srbija
BEOGRAD – U 9.00 u Vladi Srbije (Nemanjina 11) premijerka Ana Brnabić sastaće se sa ambasadorom Kanade Džajlsom Normanom.
BEOGRAD – U 9.30 onlajn konferencija „Green Culture“ o „globalnoj održivosti životne sredine i zelenoj kreativnoj filozofiji“. Govoriće ministarka kulture i informisanja Maja Gojković.
BEOGRAD – U 10.00 u Domu Narodne skupštine (Trg Nikole Pašića 13, sala 1) sastanak Kolegijuma Narodne skupštine o radu parlamenta.
BEOGRAD – U 11.00 u Klubu poslanika (Tolstojeva 2) sastanak ministara prosvete Srbije i Severne Makedonije, Branka Ružića i Mile Carovske.
BEOGRAD – U 11.00 u Pres centru UNS-a (Knez Mihailova 6) konferencija za novinare Nemačko-srpske privredne komore (AHK Srbija) o rezultatima ankete o uslovima poslovanja u Srbiji. Govoriće ambasador Nemačke Tomas Šib, predsednik AHK Srbije Udo Ajhlinger i direktor u Privrednoj komori Srbije Mihailo Vesović.
BEOGRAD – U 13.00 na Savskom nasipu (kod rampe) konferencija za novinare lidera SSP Dragana Djilasa i člana Udruženja gradjana „Savski nasip“, Olivera Ilića.
BEOGRAD – U 19.00 ispred Glavnog poštanskog centra (Ugrinovačka 210) protest radnika JP Pošta Srbije, koji će podržati i Udruženi sindikati Srbije „Sloga“.
Kultura
BEOGRAD – U 10.00 u Zadužbini „Dositej Obradović“ (Kralja Milana 2/II, ulaz iz dvorišta) ministarka kulture Maja Gojković otvoriće izložbu „Dositej od Čakova do Beograda“.
BEOGRAD – U 11.00 u Nezavisnom udruženju novinara Srbije (Resavska 28/II) karikaturisti Predragu Koraksiću biće uručena počasna članska karta NUNS-a povodom 88. rodjendana.
Sport
Fudbal:
- Igraju se utakmice na Evropskom prvenstvu:
Madjarska – Portugal (Budimpešta, 18.00)
Francuska – Nemačka (Minhen, 21.00)
Odbojka:
RIMINI – U 10.00 muška odbojkaška reprezentacija Srbije igra protiv Rusije prvi meč četvrtog vikenda Lige nacija.
Ostali dogadjaji
BEOGRAD – U 9.00 na Trgu Republike manifestacija povodom Medjunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starima. Prisustvovaće gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević, direktorka Gradskog centra za socijalni rad Zorica Pavlović i sekretar Crvenog krsta Beograd Ivana Dašić.
BEOGRAD – U 11.00 putem Zum aplikacije onlajn konferencija „Seksualno nasilje u ratu – Put od stigme do pravde“, u organizaciji Fonda za humanitarno pravo.
NOVI SAD – U 12.00 u sedištu Stranke slobode i pravde (Mite Ružića 2) konferenciju za novinare.
BEOGRAD – U 13.00 u Medija centru (Terazije 3/II) konferencija za novinare Udruženja gradjana „Snaga prijateljstva – Amity“ na temu „Zanemarena ljudska prava starijih tokom pandemije“.
BEOGRAD – U 14.00 u Islamskoj zajednici Srbije (Kurirska 41) dobrovoljno davanje krvi u organizaciji Crvenog krsta Zemun, KBC Zemun i Medžlisa Islamske zajednice Zemun.
BEOGRAD – U 16.00 Beogradski centar za bezbednosnu politiku organizuje onlajn diskusiju „Pandemija u zarobljenoj državi“ o komuniciranju vlasti s gradjanima tokom epidemije korona virusa. Govoriće epidemiolog Zoran Radovanović i Jelena Pejić Nikić iz BCBP.
Na današnji dan
1215 – Engleski kralj Džon je pod pritiskom plemstva prihvatio dokument Magna Carta Libertatum (Velika povelja slobode) – temelj državnog uređenja, simbol borbe protiv apsolutizma i jedan od najznačajnijih dokumenata britanske i evropske ustavne istorije.
1862 – Na Čukur-česmi u Beogradu turski vojnik je ubio srpskog dečaka što je izazvalo sukobe u gradu. Turci su potom sa beogradske tvrđave, gde im je bio garnizon i bombardovali Beograd.
1903 – Nakon ubistva Aleksandra Obrenovića u Majskom prevratu, Skupština Srbije izabrala je Petra Karađorđevića za kralja Srbije. Tokom njegove vladavine učvršćen je parlamentarizam i ubrzan privredni i kulturni razvoj zemlje. Povukao se s vlasti 22. juna 1914, a kraljevska ovlašćenja dobio je njegov drugi sin Aleksandar.
1907 – Počela je Druga haška mirovna konferencija, na kojoj su 44 države, uključujući Srbiju i Crnu Goru, donele 13 konvencija o zakonima i običajima ratovanja („Haške konvencije“). Četvrtom konvencijom osnovan je Stalni arbitražni sud u Hagu.
1975 – Košarkaši Jugoslavije postali su šampioni Evrope pobedom nad reprezentacijom SSSR u Beogradu.
1992 – Književnik Dobrica Ćosić izabran je za prvog predsednika SR Jugoslavije. Za prvog premijera novoformirane države dan ranije je izabran američki biznismen Milan Panić.
2000 – U pokušaju atentata u Budvi, u Crnoj Gori, ranjen je Vuk Drašković, lider Srpskog pokreta obnove, u to vreme jedne od najvećih opozicionih političkih stranaka u Srbiji.
2006 – Vlada Srbije priznala je Republiku Crnu Goru, 12 dana po proglašenju njene nezavisnosti.
2010 – Umro je glumac Bekim Fehmiu, zvezda jugoslovenskog filma, poznat po ulozi u filmu „Skupljači perja“. Glumom je prestao da se bavi 1987. godine u znak protesta zbog „antialbanske histerije“.
2017 – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imenovao je Anu Brnabić, ministarku državne uprave i lokalne samouprave, za mandatarku nove vlade.