Da li ste znali da je moguće prirodnim putem održavati nivo šećera u krvi i čak popraviti i znatno uticati na vaš dijagnostikovani dijabetes? Upotreba lekovitog bilja ojačaće naše zdravlje bilo da imamo hroničnu bolest ili nemamo nikakvih zdravstvenih tegoba.

Svakodnevno jedite sirov beli luk, kuvan crni luk ili sok od crnog luka kako biste poboljšali krvotok i smanjili nivo šećera u krvi.

Svakog dana popijte šolju čaja od korena maslačka. Smatra se da koren maslačka podstiče rad pankreasa i proizvodnju insulina. Posebna preporuka je da tokom proleća, sve vreme dok maslačak cveta, svakoga dana pojedete po deset svežih stabljika maslačka. Biljku prethodno treba oprati zajedno sa cvetom i potom odstraniti cvetove. Stabljiku dobro i polako sažvakati pa progutati.

Peršun se od davnina upotrebljava za lečenje šećerne bolesti (dijabetesa) tako što sveže listove peršuna treba iseckati, koren ove biljke sitno narendati pa sve pomešati sa jednom šoljom kiselog mleka ili jogurta. Pije se svako veče pre odlaska na spavanje.

Narodni lek za povišen šećer u krvi je čaj od listova i korena čička, kao i čaj od listova borovnice.

Malina je koristan prirodan lek za regulisanje nivoa šećera u krvi.

Kukuruzovas ili zob čiste krv, krvne sudove i pomažu u lečenju šećerne bolesti.
Potvrđeno je da cimet mnogo povećava aktivnost insulina, jedna kašika cimeta u toku dana mnogo smanjuje nivo šećera u krvi.
Ulje noćurka, bogato gama linolenskom kiselinom, može da ublaži bol i trnjenje od nerava oštećenih dijabetesom.
Ginko biloba je korisna kod oštećenja nerava i slabe cirkulacije u ekstremitetima – dva uobičajena prateća efekta šećerne bolesti.
Lekovita gljiva – reiši (Ganoderma lucidum), dopunjava nedostatak insulina u organizmu i pozitivno utiče na pravilan rad pankreasa. Tako reguliše nivo šećera u krvi. Ova gljiva je drvenasta pa se obično priprema kao čaj.

Za ishranu dijabetičara preporučuje se čičoka (biljka slična krompiru, koja je ujedno i zdrava zamena za krompir), zato što ova biljka, za razliku od krompira, ne sadrži skrob već inulin.

Korijander, kako da napravite čaj od korijandera:

Fitoterapeutsko lečenje dijabetesa korijanderom
Priprema:
Deset grama sitno iseckane ili samlevene biljke korijander preliti sa 200 mlvode. Ostaviti da čaj odstoji poklopljen tri minuta. Procediti i podeliti dobijenu količinu čaja na tri dela. Popiti ga u toku dana u tri navrata, između obroka.

Povrće je obavezno u ishrani dijabetičara

Ishrana jednog dijabetičara bi trebao da sadrži najviše povrća. Više od svih drugih namirnica.

Neko povrće možete koristiti u neograničenim količinama (spanać, boranija, tikvice, paprika…), a neko morate smanjiti (krompir, cvekla, grašak, crni luk…).

Koncentrišite se na sirovo, bareno i pečeno povrće, a manje jedite ono što je smrznuto, konzervisano i sušeno.

Kada pravite salatu, koristite što manje masnoća.

  • Šargarepa, najpoznatiji prirodni izvor beta-karotena, dobra je za smanjenje rizika od nastanka dijabetesa i omogućava bolju kontrolu šećera. Možete napraviti pomfrit od šargarepe umesto od krompira. Iseckajte ovo povrće na štapiće i pecite u rerni sa malo maslinovog ulja.
  • Brokoli je vlaknast i pun antioksidanasa. Jedna porcija sadrži vitamina C dovoljno za ceo dan. Redovnim unošenjem, održavaće šećer u krvi normalnim dugo vremena.
  • Pasulj je prepun vlakana i proteina. Zbog toga, može da zameni meso kao glavni obrok. Ako bolujete od dijabetesa, jedite ga dva puta nedeljno.
  • Spanać je lisnato povrće koje je dobro za prevenciju, ali i tretiranje već nastalog dijabetesa. U sebi sadrži kalcijum, gvožđe, magnezijum, vitamin K, fosfor, cink… Najbolje je jesti ga blaširanog, odnosno pustiti ga da ključa samo jedan minut u vodi, pa ga takvog konzumirati.

Meso i životinjski produkti kao ishrana za dijabetičare

Iz mesa i životinjskih proizvoda, dobićete najviše neophodnih belančevina.

Sve vrste mesa su dozvoljene, a najbolji izbor je mlado i nemasno meso. Iznutrice treba dovesti na minimum.

Trudite se da imate bar pet izbalansiranih obroka dnevno. Ukoliko pratite od insulinske rezistencije sledeći ove savete ćete uspeti da sprečite razvijanje bolesti u dijabetes a ukoliko vam je već dijagnostikovana bolest, umanjićete mnoge simptome i dovesti ih do minimuma.

autor teksta: Jelena Pack, dipl. naturopatije i predsednica Udruženja žena Žuto UŽE

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.