Dobro jutro,
Još uvek je rana faza sezone da jedno dobro NBA veče, kako je to znalo da se dogodi poslednjih godina, značajno popravi raspoloženje. Svakako ga kvare vesti o tome šta se događa u zrenjaninskoj fabrici Linglong, ali i nejedinstvo Kriznog štaba oko pomeranja raspusta.
Ima ipak i nekih običnih stvari, nevezanih za veliki svet i Srbiju, koje bi mogle da vam poprave raspoloženje. Recimo – petak je.
U novom Nedeljniku je tekst Branka Rosića o velikom povratku grupe ABBA, a vi pustite muziku dok čitate brifing, biće vam lakše.
ŠTA SE DOGAĐA U LINGLONGU
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da mu je u sredu, nakon obilaska gradilišta fabrike Linglong u Zrenjaninu, obećano da će radnici iz Vijetnama biti preseljeni u naredna dva dana u druge barake i da će on sutra lično otići tamo da se uveri da li je to ispoštovano.
Da je obavljena akcija premeštanja vijetnamskih radnika, preneo je N1, a prema prvim saznanjima, sele ih na drugu stranu industrijske zone, gde su smešteni kineski radnici.
“Mi smo juče bili tamo, obišli i videli, kao i razgovarali sa radnicima Vijetnacima, njih je u ovom trenutku 402 od ukupno 1.600 radnika. Problem je bio što su se pored te dve barake u kojima su oni bili i tu nekih pomoćnih objekata nalazile TNG boce i burad sa naftom”, naveo je Pašalić, preneo je Tanjug.
Kaže da je policija to videla i da je tom prilikom naloženo da se ti radnici zbog opasnosti isele u druge barake.
“Obećano mi je da će to biti u sledeća dva dana, iz tog razloga lično idem sutra da vidim da li je ono što je obećano i završeno. Što se tiče svih drugi stvari, razgovarali smo i sa policijom i sa građanima, Vijetnamci nisu pravili nikakve ekcese, ni u Zrenjaninu niti u okolini, već naprotiv, na primer, pokupovali su sve bicikle tamo”, kaže Pašalić.
Istakao je da ti radnici nemaju nikakav sukob sa građanima i da slobodno idu u grad.
Ombudsman je rekao da su proverili i sve navode koji su se pojavili u javnosti po pitanju potencijalne trgovine ljudima.
“Nema elemenata, ali ipak ne bih prejudicirao odluku tužilaštva, jer je upućeno njima da oni sa svoje strane provere. Što se tiče pasoša oni su im u upravnoj zgradi i oni ih uzimaju na revers. To je iz jednostavnog razloga što u slučaju gubitka ili oštećenja pasoša prva instanca gde bi mogli da se obrate nije u Srbiji, pošto nemamo predstavništo Vijetnama, već u Ruminiji. Tako da ko je tražio pasoš, dobio ga je nazad, to nije bio problem”, istakao je Pašalić.
Napomenuo je da postoji problem što su se neki od njih samoinicijativno udaljili sa gradilišta, ali da to nije njegov problem već organizatora poslova.
Na pitanje o tvrdnjama koje se mogu čuti u javnosti da su objekti u kojima su boravili ti radnici neuslovni, Pašalić je rekao da on ne radi na osnovu buke u medijima već na osnovu dokazanih činjenica.
Dodao je da je bio na gradilištu Linglonga zajedno sa ljudima iz Inspekcije rada i MUP-a i onima koji se bave sprečavanjem trgovine ljudima.
Pašalić je rekao da je morao da uđu unutra preko MUP-a pošto ne može da kontrolišu privatne firme.
Videli smo sve i razgovarali sa tim radnicima preko prevodilaca, pošto samo jedna od njih govori enegleski jezik, dodao je on.
“Spekulacije koje postoje apsolutno nemaju utemeljenje u dokazima, ako govorimo o onom što je u javnosti izneto kao tvrdnja, a tek posle mog obilaska sutra mi ćemo dati jasnu sliku, da li su oni preseljeni u adekvatne prostorije bez opasnosti do koje bi može da dođe nekom zloupotrebom plinskih boca, jer oni sami spremaju hranu”, navodi Pašalić.
Dodaje da Vijetnamci sami spremaju hranu koju kupuju od lokalnih prodavaca pošto im, kako kažu, ne odgovara ni srpska niti kineska kuhinja, već insistiraju da je sami spremaju.
“Zaštitnik građana ne radi prema spekulacijama nego prema dokazanim činjenicama”, zaključio je Pašalić.
Opozicione političke stranke, potput Narodne stranke i Stranke slobode i pravde, kao i pojedine sindikalne organizacije i mediji pozvali su danas državne organe da reaguju zbog, kako su naveli, “nehumanih i robovlasničkih uslova” smeštaja radnika iz Vijetnama.
Pojedini mediji i aktivisti nevladinih organizacija tvrde da radnici još nisu preseljeni.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je u sredu uveče izdalo saopštenje da su radnici iz Vijetnama preseljeni na drugu lokaciju.
Kompanija Linglong je saopštila, kako prenosi Nova S, da vijetnamski radnici nisu njeni uposlenici, već da ih je angažovao izvođač radova, takođe, kineska kompanija TEPC, odnosno njen ogranak u Beogradu
“Od izvođača je zahtevano da se vijetnamski radnici u najkraćem mogućem roku privremeno premeste u drugi bolji smeštaj, od izvođača smo dobili informaciju da su im pasoši vraćeni”, navedeno je u saopštenju Linglonga.
Brnabić: Vlada će insistirati na tome da radnici u Linglongu imaju bolje uslove
Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je inspekcija rada stalno na terenu a da je u sredu naloženo da se radnici u fabrici Linglong u Zrenjaninu izmeste i imaju bolje uslove.
Brnabić je za televiziju B92 kazala da će Vlada insistirati na tome da se radnici izmeste i da imaju bolje uslove.
“Rekla sam nekoliko puta i ponoviću – svi koji posluju u Srbiji moraju da posluju u skladu sa našim zakonima, uključujući i Zakon o radu. Ono što nije redu, mogu da uverim sve gradjane da će Vlada i nadležne službe reagovati”, navela je predsednica Vlade Srbije.
ČEKA LI NAS POMERANJE RASPUSTA
Epidemiolog Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba za borbu protiv korone, izjavio je da će predložiti da zimski školski raspust umesto 31. decembra počne već od 15. decembra, kako bi se obuhvatili praznični period uključujući i Novu godinu po gregorijanskom kalendaru.
„Time bismo obuhvatili praznični period za vernike koji slave po katoličkom kalendaru. Katolički Božić je pre Nove godine, imaćemo tada verovatno i naše ljude koji žive i rade u Zapadnoj Evropi, a dolaze kod nas baš u tom periodu. Mogućnost je da, zbog svega toga, raspust potraje iza pravoslavnog Božića ili srpske Nove godine“, rekao je Tiodorović za list Nova.
Prema njegovim rečima, druga mogućnost je raspust počne nešto kasnije, pred Novu godinu, da se obuhvati taj praznični period. Prema tom scenariju bi prvi radni dan bio iza pravoslavnog Božića.
On je napomenuo da je treća mogućnost da ljudi iz prosvete daju svoj sud o raspustu i trajanju polugodišta, pošto se sve odluke lome preko njihovih ledja.
„Treća opcija je da nastavnici daju najbolje rešenje i sud, da vide kako će da uklope završetak polugodišta i davanje ocena“, rekao je Tiodorović.
Brnabić: Ne možemo imati generacije koje su dve godine provele van škole
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je da onlajn nastava ne može da se poredi sa nastavom u školama i ocenila da „ne možemo imati generacije koje su dve godine provele van škole“.
„Stvarno je važno za decu da idu u školu. Ovo sada predugo traje, u martu će biti dve godine. Koliko god mi dobro sproveli onlajn nastavu, ipak to ne može da se poredi sa nastavom u školama“, rekla je Brnabić za televiziju B92.
Kada je u pitanju eventualno pomeranje zimskog raspusta u školama, da bi mogao da traje dve nedelje, Brnabić kaže da će videti šta savetuje medicinski deo republičkog Kriznog štaba za suzbijanje pandemije koronavirusa.
Dodala je i da će narednih dana imati konsultacije sa medicinskim delom Kriznog štaba oko eventualnih novih mera koje bi mogle biti uvedene.
DOBRO NBA VEČE ZA SRPSKE KOŠARKAŠE (Jokić jeste izgubio, ali sa kim igra ovo su nadljudski rezultati)
Košarkaši Denver Nagetsa odigrali su veoma lošu utakmicu i izgubili od Filadelfija Seventisiksersa.
Pored standardno odsutnog Bena Simonsa, gosti iz Pensilvanije igrali su i bez Džoela Embida, Matisa Tajbula i Denija Grina.
To ipak nije sprečilo Seventisikserse da zabeleže pobedu na teškom gostovanju u Кoloradu protiv Nagetsa.
Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Meksi sa 22 i Кari sa 20 poena.
U redovima Denvera, daleko najraspoloženiji bio je srpski košarkaš Nikola Jokić.Nikola je postigao 30 poena i imao 10 skokova, uz sedam asistencija i procenat šuta iz igre od skoro 60 odsto (10/17).
Uz Jokića, jedini dvocifreni u Denveru bili su još Barton sa 19 i Moris sa 11 poena.
Nakon egal košarke u prvoj i delimično u drugoj četvrtini, gosti su do pobede došli zahvaljujući odličnoj trećoj deonici u kojoj su stekli dvocifrenu prednost, koju su bez većih problema odbranili do kraja susreta.
Filadelfija je tako prekinula niz od četiri vezana poraza, dok je Denver upisao drugi zaredom.
Bjelica odličan, Golden Stejt još bolji
Tim iz San Franciska nastvlja sa odličnim partijama ove sezone i sa razlogom ima najbolji učinak u dosadašnjem toku NBA sezone.
Voriorsi su nestvarno dobro odigranom poslednjom četvrtinom, savladali Кlivlend sa 104:89.
Кavsi su na poluvreme otišli sa prednošću od tri, a nakon tri četvrtine Golden Stejt je bio u zaostatku od 13 poena.
Usledila je neverovatna poslednja deonica, koju su gosti dobili sa 36:8.
Stef Кari predvodio je “ratnike” sa 40 ubačenih poena, a veliku pomoć imao je u srpskom košarkašu Nemanji Bjelici.
“Beli” je imao učinak od 14 poena i po tri asistencije i skoka, uz šut iz igre 6/11.
Кlivlendu nisu bili dovoljni Garland, Lav i Vejd, koji su postigli 25, odnosno po 17 poena.
Golden Stejt je upisao svoju 13. pobedu u 15 odigranih mečeva, dok je Кlivlend na učinku od devet pobeda i osam poraza.
Rezultati sinoćnih mečeva NBA lige:
Кlivlend – Golden Stejt 104:89
Majami – Vašington 112:97
Memfis – LA Кlipers 120:108
Minesota – San Anotnio 115:90
Denver – Filadelfija 89:103
Juta – Toronto 119:103
OSTALE VESTI
Koronavirus u Srbiji + brojke
Epidemijska situacija se lagano smiruje. Poslednjih dana beleži se pad broja novoobolelih na dnevnom nivou.
U Srbiji, prema jučerašnjem preseku, za dan preminulo 55 obolelih od kovida 19. Virus je potvrđen kod još 3.219 osoba, od testirana 16.864 uzorka.
Na bolničkom lečenju nalazi se 6.599 pacijenata od kojih je 259 na respiratorima.
Struka upozorava da nema opuštanja i da smo daleko od trijumfa nad koronavirusom.
Zamenik direktora Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu profesor Radmilo Janković rekao je da se stiče utisak blagog olakšanja, ali da je daleko od toga da ima razloga za optimizam.
“Ne verujem da će brojevi pasti do te mere da će opuštanje biti moguće”, poručuje Janković.
Vakcinacija je jedini izlaz iz pandemije, ponavljaju stručnjaci.
“To je kod nas u jednom skromnom obimu i zadržava se, nažalost, na tim brojevima, oni nisu veći od 44 procenta ukupne populacije”, kaže Janković.
“Batut” je objavio preporuke o tome kada treba da se primi buster doza vakcine. Preporučuje se svima koji su primili dve doze. Pet meseci nakon druge doze “Fajzerove”, “sputnjika V” i “Astra-Zenekine”, a četiri meseca od davanja druge doze “Sinofarmove”.
Imunolog dr Ljiljana Sofronić Milosavljević rekla je da su antitela samo jedna od komponenti imunskog odgovora i da na osnovu njihovog broja ne treba odlučivati da li da se primi vakcina.
Lajčak potvrdio da su Beograd i Priština ponovo razgovarali o tablicama
Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak objavio je sinoć na Tviteru da su “ekspertske delegacije Kosova i Srbije održale u Briselu drugi sastanak Radne grupe za rešenje pitanja registarskih tablica tokom koga su se ‘konstruktivno angažovale i nastavile razmenu mišljenja’ “.
“Ohrabrujem ih da nađu trajno rešenje radi svojih građana”, naveo je Lajčak.
Delegacije Prištine i Beograda su uz posredovanje Evropske unije postigle 30. septembra dogovor o registarskim oznakama i deblokiranju puteva ka administrativnim prelazima na severu Kosova.
U okviru tog dogovora uvedene su nalepnice kao privremena mera za rešenje pitanja registarskih tablica dok se ne dogovore trajne mere koje će dogovarati Radna grupa sačinjena od predstavnika EU, Beograda i Prištine. Ona treba da pronađe trajno rešenje i u roku od šest meseci da podnese predlog.
Prvi sastanak ove Radne grupe održan je 21. oktobra.
LDP: Jovanoviću razbili automobil na aerodromu i vređali ga
Liberalno demokratska partije (LDP) saopštila je da su nepoznate osobe sinoć isped ulaza u zgradu beogradskog Aerodroma “Nikola Tesla”, razbile automobil lidera te stranke Čedomira Jovanovića i uputile mu niz uvreda.
Jovanović je na aerodrom došao kako bi sačekao goste iz inostranstva zbog čega je automobil parkirao u zaustavnu traku ispred ulaza.
Nakon što se vratio, zatekao je polupane delove automobila, a grupa mladića ga je vređala, navela je LDP.
Ograničenja za nevakcinisane uvele Grčka, Nemačka, Češka, Slovačka…
Nove pooštrene mere u vidu ograničenja za nevakcinisane uvešće Nemačka, Grčka, Češka i Slovačka koje su to najavile pošto su to već početkom nedelje učinile Austrija i Holandija. Nevakcinisanima će biti ograničen pristup javnim prostorima.
U obrazloženju ovih odluka navodi se da je cilj da se zaštite najugroženiji.
Nemačka: “Da zaštitimo najugroženije”
Nemačka će uvesti ograničenja za osobe koje nisu primile vakcinu protiv korona virusa, među kojima je zabrana ulaska na neka javna mesta, izjavila je odlazeća nemačka kancelarka Angela Merkel posle hitnog sastanka vlade.
“Primenjivaće se pravilo koje dozvoljava samo vakcinisanima i onima koji su preležali korona virus pristup javnim mestima, kao što su restorani ili koncertne dvorane”, i to dok se ne smanji broj zaraženih, rekla je Merkelova.
Nemačka vlada je na sastanku odlučila da uvede obaveznu vakcinaciju za osoblje u bolnicama i staračkim domovima.
“Moramo da zaštitimo najugroženije grupe”, navodi se u saopštenju vlade i dodaje da je “neophodno da osoblje” u bolnicama, domovima zdravlja i staračkim domovima “ima obavezu da primi vakcinu protiv korona virusa”.https://www.nedeljnik.rs/bozic-ce-zaista-biti-uzasan-bundestag-usvojio-nove-mere-protiv-koronavirusa/embed/#?secret=sbkg2dWqiA
Grčka: Zabrana ulaska u javne prostore
Grčki premijer Kirijakos Micotakis najavio je niz mera za gradjane koji nisu primili vakcinu protiv korona virusa, medju kojima je zabrana ulaska u zatvorene javne prostore, osim u objekte gde se služi hrana.
“Od ponedeljka nevakcinisanim gradjanima neće biti dozvoljeno da ulaze u zatvorene prostore osim u objekte gde se služi hrana”, rekao je Micotakis u obraćanju naciji i pozvao gradjane da prime vakcinu protiv korona virusa.
Do sada su nevakcinisani gradjani u Grčkoj ulazili u zatvorene prostore sa negativnim testom.
“U pitanju je neminovna akcija za zaštitu stanovništva”, rekao je Micotakis i dodao da većina zaraženih na respiratorima nije primila vakcinu.
U Grčkoj od oktobra raste broj zaraženih, a u sredu je registrovano 7.317 inficiranih.
Micotakis je rekao da je i dalje za sve obavezno nošenje maske u zatvorenom ali i na otvorenom gde ima dosta ljudi.
Češka: Ne priznaju PCR i antigenske testove
Češka vlada u ostavci saopštila je da od ponedeljka, 22. novembra, više ne priznaje PCR i antigenske testove i na manifestacije i da koriste usluge moći će samo vakcinisani i oni koji su preležali kovid-19, a preduzeća će biti obavezna da testiraju svoje nevakcinisane zaposlene.
“Od 22. novembra uvodimo taj sistem u ugostiteljstvu i na sportskim i kulturnim manifestacijama. Izuzetak koji može da koristi i test kao potvrdu su deca do 16. godina, osobe koje ne smeju po odluci lekara da se vakcinišu i oni koji nisu još kompletno vakcinisani ali primili su makar jednu dozu”, saopštio je danas na konferenciji za novinare ministar zdravlja Adam Vojteh.
PCR i antigenski testovi poslužiće za proveru zaraznosti u domovima starih i kod klijenata i kod zaposlenih, za posete bolnicama i u zatvorima.
U preduzećima će se testirati jednom nedeljno svi nevakcinisani zaposleni i oni koji su se izlečili od kovida-19 pre više od pola godine, kazao je ministar industrije, trgovine i saobraćaja Karel Haveliček.
Slovačka: “Zatvaranje za nevakcinisane”
Slovačka će uvesti strože mere za ljude koji nisu vakcinisani protiv korona virusa usred porasta broja novozaraženih i prijema u bolnice koji opterećuju zdravstveni sistem, izjavio je slovački premijer Eduard Heger.
“To je zatvaranje za nevakcinisane”, rekao je Heger na konferenciji za novinare koja je prenošena uživo na televiziji.
Prema novim pravilima, samo osobama koje su vakcinisane ili koje su imale kovid-19 u poslednjih šest meseci biće dozvoljen ulazak u restorane, tržne centre, prodavnice sa neesencijalnim proizvodima, na sportske aktivnosti i javne događaje.
Slovačka ima jednu od najnižih stopa vakcinisanih u Evropskoj uniji i ona iznosi 45 procenata.
ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE
Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za petak, 19. novembar 2021. godine, pišu o produžetku zimskog raspusta u osnovnim i srednjim školama, epidemiološkoj situaciji u Srbiji i o drugim temama.
ALO – „Mrkina najteža bitka“ počasni predsednik Socijalističke partije Srbije Milutin Mrkonjić u bolnici zbog srčanih tegoba, piše list. Pripreme za Novu godinu „Srbi beže na selo“
BLIC – Epidemiolog Predrag Kon „Dve varijante za pomeranje raspusta“. „Zbog rasta cena dogodine još veći porezi na imovinu“, piše list.
VEČERNJE NOVOSTI -„Može li o Kosovu i Metohiji opet da se pita Ist river“, navodi list. Srpska Htec group kupila „Momentum“, lidera u digitalnom dizajnu „Srpska firma se širi Silicijumskom dolinom“.
DANAS -„Država zažmurila na sramotni radni kamp“, o radnicima na gradilištu fabrike Linglong u Zrenjaninu. Predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu Aleksandar Popović „Predstavnici vlasti da upristoje ton i rečnik“.
INFORMER -Povodom izjave predsednika države Aleksandra Vućića da „dosta meseci“ nije gostovao na Radio-televiziji „Žuti Bujke oteo RTS“. „Brat Orban brani RS“, da je madarski premijer Viktor Oran najbolji prijatelj Srba.
KURIR – „Kritično lekari se bore za Mrkin život“, o zdrastvenom stanju Milutina Mrkonjića. Glumica Tanja Bošković „Teži zanat od glume je jedino rudarski posao“.
SPRSKI TELEGRAF – „Vučiću dokle ćeš da trpiš ministarku“, list piše da je članica Predsedništva Srpske napredne stranke Zorana Mihajlović napala svoju stranku jer se naprednjacima pridružila Nataša Jovanović. Vest iz kriiminalnog miljea o Marku Miljkoviću i Veljku Belivuku „Šok otkriće Marko Mesar hteo da ubiej Velju Nevolju“.
NOVA – Epidemiolog Branislav Tiodorović „Zimski raspust će možda trajati i mesec dana“. Posledice korona virusa na najmladju populaciju, „Virus korona i od dece pravi srčane bolesnike“.
POLITIKA – „Potrošnja antibiotika u Srbiji porasla za 20 odsto“, prenosi list. Intervju sa v. d. direktorom Muzeja žrtava genocida Dejanom Ristićem, „Osudili smo sebe na zabranu sećanja“.
NA DANAŠNJI DAN
1600 Rodjen je engleski kralj Čarls I Stjuart (Charles Stuart), čija je autoritarna vladavina (od 1625) izazvala gradjanski rat rojalista i parlamentaraca. Posle pobede vojske Parlamenta pod vodjstvom Olivera Kromvela, kralj je osudjen na smrt i 1649. pogubljen.
1711 Rodjen je Mihail Vasiljevič Lomonosov, ruski naučnik, pesnik i akademik, enciklopedista svetskog glasa. Autor je prve ruske gramatike i osnivač Moskovskog univerziteta (1755).
1809 U bici kod Okane 30.000 Napoleonovih vojnika porazilo je 50.000 Španaca, posle čega je Francuska osvojila celu Andaluziju izuzev lučkog grada Kadisa.
1828 U 31. godini od tifusa je umro austrijski kompozitor Franc Peter Šubert (Franz, Schubert), jedan od prvih i najznačajnijih predstavnika muzičkog romantizma. Njegov bogati opus (998 dela), nastao u kratkom stvaralačkom rasponu izmedju 1810. i 1828, sadrži gotovo sve muzičke vrste, među kojima su najpoznatije solo pesme („Lepa mlinarica“, „Zimsko putovanje“).
1885 U Srpsko-bugarskom ratu, srpska vojska je teško poražena u bici kod Slivnice.
1888 Rodjen je kubanski velemajstor Hose Raul Kapablanka i Graupera (Jose Raoul Capablanca y Grauperra), svetski prvak u šahu od 1921. do 1927, jedan od najboljih šahista u svetu.
1916 Srpske i ruske jedinice su u Prvom svetskom ratu oslobodile Bitolj od Bugara.
1942 Sovjetske trupe su u Drugom svetskom ratu izvele snažan kontraudar u Staljingradu i opkolile Šestu i Četvrtu oklopnu nemačku armiju.
1944 Predsedništvo AVNOJ-a, na prvoj sednici u Beogradu, donelo je odluku da se Josipu Brozu Titu dodeli naziv narodnog heroja, na predlog Antifašističke skupštine narodnog oslobodjenja Srbije. Drugi Orden narodnog heroja dodeljen je Josipu Brozu 1972, a 1977. dodeljen mu je i treći herojski znamen.
1946 U Parizu je počela prva konferencija UNESKO.
1977 Predsednik Egipta Anvar el Sadat (Anwar) doputovao je u mirovnu misiju u Izrael, kao prvi arapski lider koji je posetio tu zemlju. Poseta je izazvala oštre proteste Palestinaca.
1984 U Meksiko Sitiju je u eksploziji gasa i požaru poginulo 550 ljudi, a povređeno 4.200.
1988 U Beogradu na Ušću održan je najveći miting u nizu takvih skupova koje je tadašnji predsednik Saveza komunista Srbije Slobodan Milošević organizovao tokom godine širom Srbije. Skupu na kojem se tvrdilo da je bilo milion ljudi, Milošević je u govoru pozvao na odbranu „srpskih nacionalnih interesa“, potpaljujući „fitilj“ koji će u narednom periodu dovesti zemlju u stanje haosa.
1990 Lideri NATO i Varšavskog pakta potpisali su sporazum o konvencionalnim snagama u Evropi i o uništavanju dela naoružanja, i proglasili da je okončan „Hladni rat“ dva vojna bloka.
1994 Savet bezbednosti UN je jednoglasno doneo rezoluciju kojom je odobrena upotreba vazduhoplovnih snaga NATO-a na teritoriji Krajine u Hrvatskoj, u zonama pod zaštitom UN.
1995 Bombaš-samoubica uleteo je kamionom s eksplozivom u ambasadu Egipta u Islamabadu. U eksploziji je poginulo 16, a ranjeno više od 60 ljudi.
1996. Okupljanjem 35.000 ljudi u Nišu su počeli protesti zbog falsifikovanja izbornih rezultata drugog kruga lokalnih izbora u Srbiji, na kojima je pobedila koalicija „Zajedno“. Protesti širom Srbije, koji su trajali tri meseca su, uz pritisak medjunarodne zajednice, prisilili predsednika Srbije Slobodana Miloševića da 11. februara 1997. prizna prvu pobedu opozicije od ukidanja socijalističkog uredjenja na tlu nekadašnje Jugoslavije.
1996 Tokom prvog, istorijskog susreta pape Jovana Pavla II i predsednika Kube Fidela Kastra (Castro) u Vatikanu, poglavar rimokatoličke crkve je prihvatio poziv da poseti komunističku Kubu.
1998 Svedočenjem nezavisnog tužioca Keneta Stara (Kenneth Starr), koji je optužio predsednika SAD Bila Klintona (Bill Clinton) za krivokletstvo i ometanje pravde, formalno je započeo postupak smenjivanja šefa države, treći u istoriji SAD.
2000 Hiljade Španaca okupile su se oko grobnice generala Franciska Franka u mestu Vale de los Kaidos povodom 25-godišnjice diktatorove smrti.
2003 Narodni pokret „Otpor“ koji je vodio akcije protiv bivšeg režima Slobodana Miloševića, prerastao je u političku partiju. Pristupanjem Demokratskoj stranci 8. septembra 2004. „Otpor“ je prestao da postoji.
PREPORUKA ZA ČITANJE