Dobro jutro,
Večeras će se održati veliko finale Pesme Evrovizije, a srpska predstavnica Ana Đurić Konstrakta nastupiće pretposlednja, pod rednim brojem 24. Nakon nastupa u polufinalu kladionice su revidirale šanse učesnika takmičenja za pobedu na Eurosongu. Prema najnovijem preseku Konstrakta je šesti favorit. Ukrajina ubedljivo vodi na gotovo svim listama.
Jedan od razloga zbog kog se Ukrajini daju veliku šansu za pobedu je situacija u toj zemlji koju je pre skoro tri meseca vojno napala Rusija. Rat u Ukrajini ušao je u osamdeseti dan, a nema naznaka da se borbe bliže kraju, odnosno, da je dogovor dve strane blizu.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) je „oštro osudio ubistvo palestinsko-američke novinarke Širin Abu Akleh“ koja je ubijena dok je izveštavala o sukobima izraelske vojske i naoružanih Palestinaca. Dve strane međusobno prebacuju odgovornost za ubistvo, ali su zvaničnici izraelske vojske u izjavama za izraelske medije kasno sinoć potvrdili da postoji „verovatna“ mogućnost da je novinarku pogodio izraelski metak.
EVROVIZIJA
Veliko finale „Pesme Evrovizije“ održaće se večeras u torinskoj areni „PalaOlimpico“, a srpska predstavnica Ana Đurić Konstrakta nastupiće pretposlednja, pod rednim brojem 24, sa pesmom „In corpore sano“.
Finale će otvoriti predstavnici Češke, a priliku da zatvori takmičarski deo ovogodišnje Pesme Evrovizije imaće pevač iz Estonije.
Konstrakta se takmičila se u drugom polufinalu, a nakon prebrojavanja glasova publike i žirija, voditelji su saopštili da je i predstavnica Srbije među 10 izvođača iz te polufinalne večeri koji će pevati i u subotu, u finalu takmičenja.
Nakon druge polufinalne večeri kladionice su revidirale šanse učesnika na takmičenju za pobedu, a Srbija i Konstrakta su prema najnovijem preseku šest favorit za pobednika. Prvi – i ubedljivi – favorit je predstavnik Ukrajine Kaluša sa pesmom Stefanija. Šanse Ukrajine su naglo porasle nakon početka rata i ruske invazije na Ukrajinu.
U prvoj polufinalnoj večeri koja se održala u utorak 10. maja u finale se plasiralo deset zemalja: Švajcarska, Jermenija, Island, Litvanija, Portugal, Norveška, Grčka, Ukrajina, Moldavija i Holandija. Pored Srbije, u finale druge polufinalne večeri plasirale su se i Belgija, Češka, Azerbejdžan, Poljska, Finska, Estonija, Australija, Švedska i Rumunija.
RAT U UKRAJINI
Rat u Ukrajini ušao je u osamdeseti dan. Na istoku Ukrajine žestoke borbe za Donbas, dok i dalje traju borbe za čeličanu Azovstal. U toku su pregovori o evakuaciji ranjenika, a Kremlj je saopštio da oni „mogu slobodno da izađu, ako polože oružje“. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski istakao je da su pregovori o evuakucaiji ranjenika iz Azovstala „veoma teški“.
Ukrajinski generalštab je saopštio da ruske snage u regionu Harkova nisu učestvovale u aktivnim borbama. Kako navode, umesto toga, njihovi glavni napori bili su „usredsređeni na obezbeđivanje povlačenja trupa iz grada Harkova, održavanje zauzetih položaja i puteva snabdevanja“.
Ministri spoljnih poslova NATO članica okupiće se u Berlinu, a tema će biti i potencijalni ulazak Švedske i Finske u alijansu. Turska je prva članica saveza koja je zvanično izrazila protivljenje takvoj ideji. Protivljenje je, naravno, iskazala i Rusija, koja je saopštila da bi ulazak Finske i Švedske u NATO promenio celokupnu bezbednosnu situaciju. Američki predsednik Džozef Bajden je u razgovoru sa liderima Švedske i Finske podržao politiku otvorenih vrata NATO-a i pravo dve nordijske zemlje da određuju svoju sopstvenu budućnost, spoljnu politiku i bezbednosne aranžmane.
Ruski dobavljač energije „RAO nordik“ saopštio da od subote obustavlja isporuke struje Finskoj zbog problema sa naplatom potraživanja. Američki ministar odbrane Lojd Ostin razgovarao je prvi put od početka rata u Ukrajini, sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom, tokom koga je pozvao na hitan prekid vatre u Ukrajini i naglasio važnost održavanja linija komunikacije.
O sukobu u Ukrajini razgovarali su telefonom i predsednik Rusije Vladimir Putin i nemački kancelar Olaf Šolc. Putin je Šolcu rekao da je napredak u pregovorima „u suštini blokiran od strane Kijeva“, ali da su dve strane nastavile razgovore na različitim nivoima.
Najvažnije vesti o ratu u Ukrajini, i događajima povezanim sa ukrajinskom krizom, iz sata u sat, pratite na sajtu Nedeljnika.
UBISTVO NOVINARKE ŠIRIN ABU AKLEH
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) je „oštro osudio ubistvo palestinsko-američke novinarke Širin Abu Akleh 11. maja i ranjavanje još jednog novinara u Dženinu na Zapadnoj obali“. Savet bezbednosti je noćas jednoglasno usvojio deklaraciju koja se na dnevnom redu našla na predlog Sjedinjenih Američkih Država. U dokumentu u koji je uvid imala agencija Frans pres poziva se na „neposrednu, temeljnu, transparentnu i nepristrasnu istragu“ ubistva.
Novinarke Al Džazire Širin Abu Akleh ubijena je dok je izveštavala o sukobima izraelske vojske i naoružanih Palestinaca. Šef izraelske vojske Aviv Kohavi i generali razmatrali su na zatvorenom sastanku mogućnost da je novinarku pogodio izraelski metak. Palestinska strana odbila je zahtev Izraela za zajedničkom istragom i odbila je da dostavi smrtonosni metak.
Šef izraelske vojske Aviv Kohavi i generali razmatrali su na zatvorenom sastanku mogućnost da je novinarku pogodio izraelski metak. Dva obaveštena izvora su rekla da je ta mogućnost označena kao vrlo verovatna, dodaje se u televizijskom izveštaju izraelske TV stanice Kanal 12. Sastanak je održan u četvrtak, pre nego što je izraelska vojska objavila izveštaj unutrašnje istrage u kojem je ubistvo izraelskom vatrom navedeno kao jedan od mogućih scenarija smrti novinarke uz mogućnost da je ubijena palestinskim metkom.
Kako je naveo Kanal 12 neki učesnici sastanka smatraju da je možda verovatnije da je Abu Akleh pogođena zalutalim metkom izraelske vojske nego nasumičnom palestinskom paljbom. Kohavi je rekao da su to prevremene i spekulativne procene i naredio da eksperti rekonstruišu događaje.
Vojni portparol je izjavio za TV da se ne znaju tačne okolnosti smrti novinarke, ali da će se istraga nastaviti i da je vojsci stalo da otkrije istinu.
I DRUGE VESTI
Atanasković: Nismo znali planove Stelantisa za radnike
Ministarka privrede Anđelka Atanasković izjavila je da država, koja se ugovorom obavezala da subvencioniše proizvodnju električnog automobila u Kragujevcu, nije znala o planovima „Stelantisa“ za radnike i da će pokušati da nađe najbolje mogući način za ljude koji ne budu hteli da prihvate nijednu ponuđenu soluciju. Ona je navela da ugovoru ne stoji ništa od onog što je „Stelantis“ ponudio radnicima, već samo to da će novi model početi da se proizvodi sredinom 2024. godine. Kompanija je radnicima „Fijat Krajsler automobila (FCA) Srbije“ ponudila da za to vreme pređu u jednu od četiri fabrike u – Italiji, Nemačkoj, Poljskoj i Slovačkoj ili da dobrovoljno napuste firmu uz otpremninu.
„Na mendžmentu kompanije je bilo da odluči šta će sa radnicima za to vreme dok budu menjali mašine i sređivali hale za početak proizvodnje električnog automobila. Mi nismo znali šta je njima na umu“, rekla je Atanasković za list Politika.
Šej: Vojna saradnja Amerike i Srbije postala intenzivnija
Vojni ataše ambasade SAD u Beogradu Kori Šej rekao je da je vojna saradnja te zemlje i Srbije postala intezivnija u poslednjih godinu dana.
„Naše dve zemlje imaju dugu istoriju saradnje, zajedno su podnele velike žrtve kako bi pobedile naprijatelje u dva svetska rata“, rekao je Šej za list Danas.
Jovanović (Moramo): Osnivačka skupština nove stranke 5. juna
ider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta najavio je da će 5. juna biti održana osnivačka skupština nove stranke koju će taj pokret osnovati sa predsednikom „Zajedno za Srbiju“ Nebojšom Zelenovićem. Nova stranka zadržaće u nazivu „Moramo“, ali će dobiti i neki prefiks, a u njoj će biti i postojeće članice Ekološkog ustanka i Otvorene građanske polatforme Akcija, i Skupštine slobodne Srbije, rekao je Jovanović za list Nova.
„Pozvani su svi oni koji se bave aktivizmom i imaju svoje predstavnike u skupštinama, gradskim, lokalnim. Ideja je da se napravi jedna široka platforma, organizacija, politička i aktivistička mreža koja će fukcionisati kao stranka“, rekao je Jovanović.
Mediji: Od groznice u Severnoj Koreji preminula 21 osoba
Od „groznice“ u Severnoj Koreji preminula je još21 osoba, javili su danas državni mediji, dva dana posle objavljivanja prvog slučaja kovida-19 u toj zemlji. U petak je zabeleženo oko 174.440 novih slučajeva groznice, uključujući 21 smrtni slučaj, navodi agencija KCNA.
U izveštaju se ne precizira da su ljudi preminuli od koronavirusa. Mere suzbijanja zaraze i karantina donete su juče pošto se epidemija koronavirusom eksplozivno proširila Severnom Korejom. Moguće je da je širenje virusa ubrzano masovnom vojnom paradom u Pjongjangu 25. aprila.
Preminula španski mecosopran Teresa Bergansa
Španski mecosopran Teresa Bergansa, koja je nastupala u najpoznatijim svetskim salama od početka 1950-ih i bila legendarna Karmen, preminula je u devedesetoj godini, javilo je špansko ministarstvo kulture. Premijer Pedro Sančes pozdravio je „jedan od najvećih ženskih glasova na svetu“.
„Njen glas, njena elegancija, njena umetnost će nas uvek pratiti“, rekao je Sančes.
VESTI IZ SPORTA
Đoković u polufinalu mastersa u Rimu
Najbolji teniser sveta Novak Đoković plasirao se u polufinale mastersa u Rimu, pošto je u dva seta pobedio Kanađanina Feliksa Ože Alijasima 7:5, 7:6. Srpski teniser pobedio je Ože Alijasima, devetog na ATP listi, posle dva sata i 12 minuta igre.
U polufinalu, Đoković će se sastati sa Norvežaninom Kasperom Rudom, koji je pobedio još jednog Kanađanina Denisa Šapovalova sa 2:0.
NASLOVNE STRANE
ALO – „Četiri države povukle priznanje Kosova“, list prenosi izjavu ministra Nikole Selakovića. O zločinima i tragedijama koje su se dogodile u Srbiji u samo jednom danu „Crni petak“.
BLIC – O zahtevu Kosova za članstvo u Savetu Evrope „Nakon Saveta Evrope, Kosovo juriša i u NATO“. List piše o održavanju Sabora Srpske pravoslavne crkve „O čemu će biti reči na saboru SPC u Sremskim Karlovcima“.
VEČERNJE NOVOSTI – „Kosovo sada ne priznaje 100 država“, list piše o sednici Saveta za nacionalnu bezbednost povodom zahteva vlasti u Prištini da Kosovo bude primljeno u Savet Evrope. O sumnji na prvi registrovani slučaj nove vrste hepatitisa u Srbiji „Misteriozni virus dečaku ugrozio jetru“.
DANAS – Intervju sa vojnim atašeom u ambasadi Sjedinjenih Američkih Država pukovnikom Korijem Šejom „Ako naši vojnici mogu da rade zajedno, onda mogu i naši narodi“. „Vučićeva svetla budućnost odlazi u Fijatovoj fabrici“ o odluci menadžmenta fabrike da radnicima ponudi otpremnine ili rad u inostranstvu.
INFORMER – Prenosi izjavu ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića „Četiri države već su povukle priznanje Kosova“. O ratu u Ukrajini i porukama ruskih zvaničnika „Rusija: Ovo je rat i sa EU“.
KURIR – List citira na naslovnoj strani šefa srpske diplomatije „Selaković: Četiri države povukle priznanje lažne države Kosovo“. O zločinima koji su se u Srbiji dogodili u jednom danu „Krvavi petak 13.“.
NOVA – Intervju sa članom koalicije „Moramo“ Aleksandrom Jovanovićem Ćutom „Pravimo stranku do 5. juna“. O protestnom skupu zaposlenih u fabrici automobila u Kragujevcu „Radnici ‘Fijata’ protestovali, vlast tvrdi ‘ne gasimo fabriku'“.
POLITIKA – List piše o sednici Saveta za nacionalnu bezbednost „U Vučićevoj fioci četiri povučena priznanja“. U Temi nedelje o posledicama ruske agresije na Ukrajinu „Ukrajinski izbeglički talas“.
SRPSKI TELEGRAF – „Četiri zemlje povukle priznanje Kosova“, o izjavi ministra spoljnih poslova posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost.
PREPORUKA ZA ČITANJE
NA DANAŠNJI DAN
1968. – Komunistička vlada u Čehoslovačkoj na čelu sa Aleksandrom Dubčekom objavila je početak širokih društvenih reformi, poznatih kao „Praško proleće“. Reforme su prekinute već u avgustu, ulaskom sovjetskih trupa u Prag.
1998. – Preminuo je američki pevač i filmski glumac Frenk Sinatra, koji je svetsku slavu stekao nizom muzičkih hitova „Stranci u noći“, „Njujork, Njujork“ i kao dobitnik Oskara za ulogu u filmu „Odavde do večnosti“.
VREMENSKA PROGNOZA
U Srbiji će danas biti uglavnom sunčano vreme, samo se u brdsko-planinskim predelima očekuje promenljivo, mestimično sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ). Najniža temperatura biće od 11 do 18 stepeni, najviša dnevna od 24 do 30. Duvaće slab i umeren vetar, na istoku povremeno i jak.
U Beogradu će danas biti sunčano, uz slab i umeren vetar. Najniža temperatura od 14 do 18 stepeni, najviša dnevna oko 28. Meteorološke prilike biće nepovoljne za srčane bolesnike i osobe sa povišenim krvnim pritiskom kojima se savetuje oprez. Moguće meteoropatske reakcije su umor, promenljivo raspoloženje i glavobolja.
U izveštaju su korišćeni izveštaji agencije Beta.