Кomisija za hartije od vrednosti saopštila je da je društvu Finspot iz Beograda odobrila objavljivanje belog papira za inicijalnu ponudu 35.250 Finspot faktoring tokena, nominalne vrednosti 1.000 dinara i ukupne vrednosti emisije 35,25 miliona dinara, što znači da Srbija dobija prvi digitalni token pod nazivom Finspot faktoring token ili FIN.
Nakon odobrenja Кomisije, izdavalac će najkasnije do početka inicijalne ponude digitalnih tokena objaviti beli papir na svojim internet stranama. Inicijalna ponuda za upis i uplatu FIN-ova će trajati 14 dana od dana objave početka njihove inicijalne ponude na internet stranici www.finspot.rs, istakla je Komisija za hartije od vrednosti u saopštenju.
Beli papir, kako su naglasili, predstavlja dokument, sličan prospektu kod postupka izdavanja hartija od vrednosti, a koji je izdavalac obavezan da objavi i koji sadrži podatke o izdavaocu digitalne imovine, digitalnoj imovini i rizicima.
Finspot faktoring token (FIN) imaocu daje pravo na ulaganje u jedan ili više ponuđenih investicionih indeksa (ukupno četiri indeksa) koji predstavljaju deo portfolija Finspota, naveli su u saopštenju.
Investicioni indeksi se razlikuju u zavisnosti od roka dospeća i visine kamatne stope, te imalac FIN-a koji je uložio svoje tokene u neki od investicionih indeksa, ima pravo na kamatu po fiksnoj kamatnoj stopi koja dospeva i koja se obračunava po stopi navedenoj u izabranom investicionom indeksu.
Ulaganjem FIN u određeni investicioni indeks, imalac postaje investitor i opredeljuje se za visinu kamatne stope (od 7 odsto do 10 odsto u zavisnosti od roka dospeća indeksa) i za vremenski period ulaganja, odnosno datum dospeća indeksa (od 3 do 12 meseci), stoji u saopštenju Komisije za hartije od vrednosti.
Nakon datuma dospeća indeksa u koji je investiran FIN, investitoru se vraćaju uloženi FIN -ovi njihovim prenosom u njegov blokčejn novčanik, a ostvareni prinos kamate se uplaćuje u dinarima na račun investitora.
FIN-ove koji su vraćeni nakon datuma dospeća indeksa, investitor može ponovo iskoristiti za ulaganje u nove investicione indekse koji tada budu u ponudi ili može prodati tokene za dinare i to isključivo izdavaocu ovih digitalnih tokena.
„Srbija je među prvim zemljama u svetu koje su, zahvaljujući usvajanju Zakona o digitalnoj imovini, stvorile regulatorni okvir za oblast digitalne imovine, obezbeđujući jasan okvir i pravnu sigurnost i izvesnost za investitore i korisnike digitalne imovine“, podsetili su iz Komisije, i naglasili da je nadzor nad primenom tog zakona poveren Narodnoj banci Srbije i Кomisiji, s obzirom na to da Zakon prepoznaje dve vrste digitalne imovine: virtuelne valute i digitalne tokene.
„Digitalni tokeni su posebno značajni kao vid alternativnog finansiranja mladih i inovativnih kompanija – startapova“, podsetili su u saopštenju.