Jarko sunce probija se kroz oblake besa i mržnje koji okružuju Juvalde, mali grad u Teksasu. Lokalni pogrebnici imaju toliko posla, da će im biti potrebne nedelje da sahrane devetnaestoro dece i dva učitelja koji su ubijeni prošlog četvrka u tamošnjoj osnovnoj školi.
Nekoliko dana nakon masakra, porodice žrtava konačno su saznale šta se tačno desilo u učionicama 111 i 112 za vreme pucnjave koja je okončala živote njihovih bližnjih. Deca koja su bila zarobljena u učionici blizu ubice nekoliko puta su pozvala policiju, koja je sat vremena čekala isped škole pre nego što se suprotstavila dečaku koji je nosio oružje. Teško je utvriditi koliko bi žrtava moglo biti spaseno da je policija reagovala ranije.
„Veliki broj dece je iskrvario čekajući da policija uđe u školu“, rekao je analitičar Čarls Remzi, bivši komesar filadelfiske policije, dodajući da nema način na koji policija može da se opravda.
Senator iz Teksasa Roland Gutijerez rekao je međutim da ne bi bilo fer svu krivicu svaliti na šefa lokalne školske policije, za kog vlasti kažu da je doneo odluku o čekanju, umesto momentalnog upada u učionicu.
„Na kraju dana, smi smo podbacili u ovom slučaju. Izneverili smo tu decu. Čak smo ih i mi kao zakonodavci izneverili“, rekao je Gutijerez.
U aktivnim pucnjavama, svi policajci u Teksasu su trenirani da se suoče sa napadačem, sudeći po važećim smernicama u trenažnom upustvu.
„Kao prvi na terenu, moramo prepoznati da nevini životi moraju biti branjeni. Onaj ko se prvi nađe na licu mesta, a nije voljan da živote drugih postavi iznad sopstevene sigurnosti, bolje da potraži drugo zanimanje“, piše u priručniku.
Izgleda da ove smernice nisu bile ispoštovane u Juvaldeu.
Nakon nekoliko dana javne galame, vlasti u Teksasu formirale su jasniju sliku o tome kako se tragedija odigrala. Policajci su u školu ušli samo dva minuta nakon ubice, prema rečima direktora odeljenja za javnu bezbednost u Teksasu Stivena Mekroa.
Međutim, komandir Pedro Aredondo, koji se u tom trenutku nalazio na mestu zločina, verovao je da se situacija iz aktivne promenila u onu sa „barikadiranim subjektom“.
Još uvek nije jasno zbog čega je Aredondo poverovao u tako nešto. Zvaničnici su saopštili da je on izdao naređenje da se sačeka dok neko ne donese ključ i dodatnu opremu. Oko 45 minuta je 19 policajaca stajalo u hodniku čekajući pregovarački tim. Članovi granične policije usmrtili su ubicu nakon sat vremena od početka pucnjave. Aredondo nije dao nikakav komentar.
Mekro je rekao da su policajci morali da se ubici suprotstave odmah po dolasku u školu.
„Bila je to pogrešna odluka i tačka. Nema izgovora za ono što se desilo“, rekao je on.
Ministarstvo pravde SAD saopštilo je da će pažljivo proučiti policijsku akciju sprovedenu tog dana, ali za roditelje žrtava to ne predstavlja preveliku utehu.
Alfred Garza, otac desetogodišnje Ameri Džo koja je ubijena u pucnjavi, rekao je da „nije potrebno biti genije da bi se shvatilo da je policija prekasno ušla u učionicu“.
„Da su oni ranije ušli tamo, neko bi odmah preduzeo nešto i sada bismo možda imali više dece ovde danas, uključujući moju ćerku“.