Nakon posete Gerharda Šredera Kremlju, mnogi ruski mediji u bivšem nemačkom kancelaru vide spasioca Evrope od hladne zime, ali i posrednika u ukrajinskom ratu, piše Dojče vele.
Nemačka će da se smrzava. Veoma će da se smrzava, ako gasovod Severni tok 2 ne bude pušten u rad. Tu informaciju je, sudeći po naslovu članka u jednom od najvećih ruskih tabloida „Moskovskom komsomolecu“, ruski predsednik Vladimir Putin dobio od svog nemačkog prijatelja Gerharda Šredera. Putin je sa svoje strane „svom gostu detaljno objasnio šta se događa i kako situacija može da se poboljša“. List hvali Šredera zato što je nemačkim medijima, odmah nakon posete, objasnio kako Putin razmišlja i zato što je „pozvao nemačku vladu da otvori gasovod Severni tok 2“.
Putinovi argumenti su za Šredera očigledno uverljivi, zadovoljno sumira ruski list: „U intervjuu nemačkim medijima Šreder je, u skladu sa onim što mu je rekao Putin, za probleme (s snabdevanjem Evrope gasom, prim.red.) okrivio Simens.“
Schröder u ulozi pregovarača
Ruski TV-kanal versko-konzervativne orijentacije „Carigrad“ objašnjava da se Šreder odrekao svojih poslovnih veza s Rusijom pod pritiskom nedefinisanog „evropskog lobija“. Sada „Carigrad“ bivšem nemačkom kancelaru pripisuje novu ulogu – ulogu pregovarača. Televizija ga hvali: „Gerhard Šreder je jedan od Putinovih najvažnijih evropskih ’prijatelja’ – tako je godinama prikazivan u štampi na Zapadu. U stvarnosti to znači da je bilo veoma prijatno sarađivati s bivšim kancelarom.“
Novinska agencija „Ria novosti“, poznata po izveštavanju kojim se kreira javno mnjenje, poziva se na brojna pisma čitalaca uredniku nemačkog dnevnika „Velt“ u kojima se Šreder takođe hvali. Agencija je objavila i članak pod naslovom: „Nemci oduševljeni njegovim rečima o Putinu“ u kojem se povlače paralele s aktuelnim kancelarom Olafom Šolcom – na Šolcovu štetu. Tu se takođe citiraju čitaoci koji pozivaju na pokretanje nemačko-ruskog gasovoda Severni tok 2, koji je stavljen na čekanje.
„Razgovor je bolji od ćutanja“
List „Izvestija“ naglašava Šrederovu lojalnost Putinu i objavljuje tekst pod naslovom: „Bivši kancelar odbio da se izvini za svoje prijateljstvo s Putinom“. U tekstu se navodi da je bolje razgovarati nego ćutati i da se situacija u Ukrajini može rešiti uz pomoć diplomatije. Citiraju se i reči bivšeg nemačkog kancelara: „Kremlj je spreman na mirovne pregovore“ i prenosi navodna Šrederova kritika: „…ali evropske zemlje, uključujući Nemačku i Francusku, ne čine dovoljno po tom pitanju“.
Internet-portal „Deita“ već u naslovu postavlja pitanje: „Da li je ’Putinov prijatelj’ došao u Moskvu da spasi Nemačku i okončati specijalnu operaciju?“ Šreder je, kako piše portal, verovatno otišao u Moskvu da bi spasao Nemce od nadolazećeg „terora hladnoće“ i kako bi se angažovao kao posrednik u ukrajinskom sukobu. Međutim, u slučaju bilo kakvih rusko-ukrajinskih mirovnih pregovora, Kremlj će verovatno učiniti ustupke samo ako kancelar Šolc zauzvrat odustane od vojne pomoći Ukrajini.
„Ispunjavajući volju Sjedinjenih Država, Nemačka snabdeva ukrajinske oružane snage oružjem koje ubija ruske vojnike. Tu nikakvi ekonomski interesi nemaju prednost nad životom ljudi. Štaviše, nemoguće je zatvoriti oči pred konfiskacijom ruske državne i privatne imovine“, piše autor i izražava nadu da će dugogodišnje prijateljstvo između dvojice političara unaprediti pregovore: „Šreder uživa visok stepen poverenja u Nemačkoj (…) i spada u političare s kojima bi Putin voleo da razgovora.“