Bivši ambasador u Londonu Ognjen Pribićević rekao je da su sistem vrednosti i spremnost na promene najvažnije osobine vladavine kraljice Elizabete.
Kako je ocenio njena uloga je velika u „brendiranju Britanije“. Što se tiče odnosa prema Srbiji, Pribićević navodi da je ona bila izvanredno informisana o tome šta se ovde dešava.
Pribićević je ocenio da su najznačajnije karakteristike vladavine kraljice Elizabete, koja je preminula posle 70 godina na prestolu, izvanredna spremnost da modifikuje monarhiju u skladu sa vremenom, a druga da zapravo stalno ima vrlo jasan sistem vrednosti, koji je držao ne samo nju, nego i Komonvelt i monarhiju u teškim vremenima, prenosi RTS.
Iako je preminula u prilično složenom trenutku u unutrašnjoj politici, Pribićević ne očekuje značajnije promene.
Britanija je, ističe, zemlja sa veoma snažnim istitucijama i veoma jasnim pravilima.
„Imamo već i novog kralja. U tom smislu ne očekujem nikakve značajnije promene“, ocenio je Pribićević.
„Upravo je to pitanje koliko će njeni naslednici, Čarls i oni koji dođu iza njega uspeti da toliko budu spremni da se modifikuju, da pomognu da se monarhija modifikuje, koliko će uspeti da slede ono što je ona ostavila kao verovatno svoju najveću zaostavštinu, upravo taj jedan snažan sistem vrednosti“, ocenjuje Pribićević.
Ipak, podseća da je period u vreme smrti princeze Dajane svakako bio najizazovniji za monarhiju i za nju, i da će sigurno ostati predmet istraživanja i rada istoričara kao vreme gde je monarhija sigurno bila na najnižem nivou što se tiče popularnosti.
Kada je reč o zaostavštini kraljice Elizabete u svetskoj politici, Pribićević kaže da je njena uloga ogromna i da se vidi ne samo u zemljama Komonvelta, nego u svim zajednicama gde se govori engleski.
Ocenjuje da je njena uloga velika u, kako je rekao, brendiranju Britanije.
„Ona je došla na presto posle Drugog svetskog rata, kada Britanija polako gubi onu ulogu koja je imala ranije kao imperija. Tu ulogu preuzimaju Sjedinjene Američke Države, ali rekao bih da je njena uloga velika upravo u tome što je iz te pozicije, sa mogućnostima koje nisu bile prevelike, učinila jako puno, možda najvažnije stvari na izgradnji onoga što današnjim rečnikom zovemo brend – brend Britanije je, uz London i njeno lično ime, jedan od najpoznatijih brendova u svetu“, objasno je Pribićević.
Što se tiče odnosa prema Srbiji, bivšoj Jugoslaviji i Balkanu, Pribićević navodi da je kraljica imala jako dobre odnose sa predsednikom Titom, koji je sa njom razgovorao više puta.
„Ona je došla ovde 1980. godine, kao jedan od svetskih lidera bila je na sahrani Tita. Bila je izvanredno informisana o tome šta se ovde dešava“, navodi Pribićević.Nekadašnji ambasaor kaže da je nekoliko puta razgovarao sa kraljicom Elizabetom i da ga je uvek fasciniralo to što ona u svojim 90-im godinama ima jednu takvu svežinu u mislima, idejama, da tako fantastično prati sve što se dešava.
Seća se ga da je 2014. godine na svom rođendanu prepoznala kao predstavnika Srbije.
„Rekla je – vi ovih dana imate velike poplave, nikada niste u istoriji imali takve poplave. Ja sam rekao – vaše visočanstvo, vi zaista pratite sve. Ja sve pratim, sve vesti iz sveta, mene to zanima, rekla je kraljica“, seća se bivši ambasador.