Delegacija Evropske unije reagovala je na nametanje izmena Izbornog zakona koje je u izbornoj noći uveo visoki predstavnik Kristijan Šmit. Naveli su da je to isključivo odluka visokog predstavnika, prenosi Klix.ba.
„Evropska unija u Bosni i Hercegovini prima k znanju odluku visokog predstavnika Šmita o izmenama Ustava Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) i Izbornog zakona Bosne i Hercegovine (BiH). To je bila odluka isključivo visokog predstavnika. Izvršna ovlašćenja visokog predstavnika (Bonska ovlašćenja) treba koristiti isključivo kao krajnju meru protiv nepopravljivih nezakonitih radnji“, naveli su iz Delegacije.
Istakli su da je jačanje funkcionalnosti institucija BiH ključni prioritet na putu BiH ka članstvu u EU.
„Tokom skoro godinu dana, EU i Sjedinjene Američke Države su facilitirale razgovore o ustavnoj i izbornoj reformi. Duboko žalimo što političke stranke nisu uspele da postignu izbalansirani dogovor o paketu reformi koji bi sveobuhvatno odgovorio na nerešena pitanja, uključujući funkcionalnost FBiH i Doma naroda FBiH“, navodi se, prenosi Euronews.
Kažu kako su ustavne reforme u kladu sa zahtevima iz odluka Evropskog suda za ljudska prava i Venecijanske komisije, u delu koji se odnosi na Predsedništvo BiH i Dom naroda BiH, je i dalje hitan i neispunjen zadatak.
„Neprovedene su i preporuke OSCE-ovog ODIHR-a i GRECO-a u vezi sa transparentnošću i integritetom izbora. Lideri političkih stranaka u BiH su se dogovorili 12. juna u Briselu da će se pozabaviti ovim pitanjima u roku od šest meseci nakon formiranja nove vlasti. Pozivamo ih da ispoštuju ovu obavezu“, poručili su iz Delegacije Evropske unije.
„EU očekuje od novoizabranih zvaničnika da preuzmu punu odgovornost za sprovođenje ambicioznih reformi sa ciljem unapređenja interesa građana, kao i daljeg napretka zemlje na evropskom putu, a u skladu sa 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Komisije“, zaključuju u Delegaciji EU.
Podsetimo, visoki predstavnik Kristijan Šmit saopštio je sinoć da je, dok su birači glasali, rešio da nametne svoju odluku o izmeni Izbornog zakona BiH. On je naveo da je hteo da zaštiti glasove koje su birači danas dali na opštim izborima.
„Zbog toga sam nametnuo mere koje će unaprediti funkcionalnost institucija u Federaciji BiH. One će omogućiti svim građanima da se njihov glas čuje i osigurati im da ih zaista i predstavljaju oni koje su izabrali. Izmene koje sam danas uveo neće uticati na glasove koje ste dali. Ovo su vaši izbori. One se ne odnose na direktne izbore već na post-izborne pregovore o stranačkim koalicijama te uspostavljanje indirektno izabranih tela“, rekao je on.
U saopštenju je naveo da ovo nije i ne može biti velika reforma Izbornog zakona koja je još uvek neophodna i naširoko diskutovana.
„Snažno preporučujem da se ove dve stvari posmatraju odvojeno. Taj posao tek treba da se obavi i ja sam spreman uraditi svoj deo kako bih to podržao. Moje odluke će pomoći da ova država bude u stanju pripremiti ove razgovore na demokratski način i da daju rezultate“, naveo je Šmit.