Dobro jutro,

Još jedna sunčana subota u 2022. godini. Pitanje je koliko je takvih ostalo, pa bi bilo dobro da bude iskorišćena kako treba. Na kioscima je novi broj Nedeljnika i uz njega magazin „Istorija“ na poklon, da vikend bude još lepši…

A loše vesti? Pročitajte o čemu će se danas pričati i dajte sebi malo oduška od loših vesti.

NOVA VLADA – KADA?

Nova Vlada Srbije trebalo bi da bude uspostavljena na verski praznik Sveta Petka, 27. oktobra, objavile su danas Večernje novosti.

Kako pišu Novosti, sednica Predsedništva Srpske napredne stranke na kojoj će biti predstavljena kadrovska rešenja za ministre u novoj vladi trebalo bi da bude održana u nedelju, 23. oktobra.

Dva dana kasnije, trebalo bi da počne sednica Skupštine Srbije sa zakonima o vladi i ministarstvima, da bi nova Vlada bila uspostavljena 27. oktobra, na Svetu Petku.

Premijerka Ana Brnabić nedavno je rekla da piše ekspoze u kojem će ukazati na smernice rada nove vlade.

Kako je ranije objavljeno u medijima, u novoj vladi će, kako se očekuje, biti lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i aktuelni ministar finansija Siniša Mali.

„VIZNE SANKCIJE“

Vizna politika Beograda danas je bila na meti oštrih kritika na sastanku ministara unutrašnjih poslova Evropske nije (EU), a evropska komesarka Ilva Johanson je izjavila da u slučaju neusklađivanja sa Unijom nije isključena suspenzija bezviznog režima za državljane Srbije.

EU optužuje Beograd da doprinosi naglom porastu dolazaka migranata u EU preko Zapadnog Balkana.

“Nadam se da će Srbija i druge partnerske zemlje Zapadnog Balkana sarađivati sa nama i uskladiti svoju viznu politiku sa EU”, rekla je evropska komesarka za unutrašnje poslove i migracije Ilva Johanson.

Državljani Srbije imaju bezvizni režim za putovanje u EU, ali EU insistira da se ove zemlje usklade sa evropskom viznom politikom. U suprotnom, EU bi mogla da odluči da suspenduje ovu šemu izuzeća od viza za državljane Srbije.

“Naravno da to nije nešto što mogu da isključim”, rekla je Johanson.

Sa zapadnobalkanske rute tokom devet meseci zabeleženo je više od 106.000 neregularnih ulazaka u EU, što je povećanje od 170 odsto u odnosu na isti period prošle godine, podaci su agencije Fronteks.

Rutu su koristili uglavnom sirijski, avganistanski i turski migranti. Ali Komisija beleži povećanje dolazaka i sa Kube, iz Indije, Burundija, Tunisa.

“Mnogi od njih moraju biti vraćeni u svoje zemlje porekla, ali takođe moramo da osiguramo da ovi tokovi budu zaustavljeni”, rekla je evropska komesarka za unutrašnje poslove.

Austrija i Belgija se posebno žale da moraju da se nose sa neviđenim brojem dolazaka tražilaca azila od krize 2015-2016.

Komisija ovo povećanje delimično objašnjava činjenicom da zemlje Zapadnog Balkana – Albanija, BiH, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija, imaju viznu politiku koja nije usklađena sa politikom EU. Te države izuzimaju državljane trećih zemalja iz viznog režima i oni onda mogu lakše da pređu u EU.

Srbiji, zemlji kandidatu za EU ​​od 2012, posebno se zamera, navodi Frans pres.

I nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer kritikovala je pre dva dana viznu politiku Beograda, navodeći da se ona sastoji u izuzeću gradjana “onih država koje ne priznaju Kosovo”.

Ilva Johanson bi sledeće nedelje trebalo da se sastane sa predstavnicima zemalja Zapadnog Balkana u Berlinu, a zatim naredne sedmice u Pragu.

USTOLIČEN PATRIJARH PORFIRIJE

Patrijarh Porfirije pozvao je juče, neposredno nakon što je ustoličen u tron u Pećkoj Patrijaršiji, Srbe i Albance da zajedno grade mir.

“Program SPC i moj program je mir”, rekao je patrijarh Porfirije, nakon što su ga mitropolit dabrobosanski Hrizostom i mitropolit crnogorsko primorski Joanikije uveli u tron, praćeni uzvicima odobravanja “aksios”, što znači dostojan.

“Sve vernike sa ovog mesta pozivam da se molimo za sve ljude, za svu braću i sestre, sve sunarodnike i one sa kojima živimo i pre svih za braću Albance da gradimo zajedno mir kao što su gradile srpske sa albanskim porodicama koje su i u dobra i zla vremena čuvali Pećku patrijaršiju i Visoke Dečane”, izjavio je patrijarh Porfirije.

Patrijarh je rekao da to želi da “naglasi kako bi svi to da čuju i znali, da neko ne bi naknadno učitavao” onog što nema.

On je naveo da su “Kosovo i Metohija dom srpskom pravoslavnom narodu, ovde se rodio u Pećkoj Patrijaršiji, Dečanima, Gračanici”.

“Naših je svetinja na Kosovu i Metohiji kao zvezda na nebu”, rekao je pat

OSTALE VESTI

Stabilno stanje ljudi koji su povređeni u padu sa visećeg mosta u Ovčar Banji

Stanje pacijenata koji su zbrinuti u čačanskoj bolnici zbog povreda zadobijenih prilikom pada sa visećeg mosta u Ovčar Banji kod Čačka je stabilno, rekla je novinarima načelnica hirurgije Biljana Marić.

Marić je dodala da pet pacijenata ima lakše telesne povrede i da se očekuje da će oni danas biti pušteni na kućno lečenje, a dva pacijenta, koji se nalaze na intezivnoj nezi imaju teške telesne povrede i oni će biti zadržani u bolnici.

Tri pacijenta, koji su posle pada sa visećeg mosta hospitalizovani u čačanskoj bolnici, prebačena su na dalje lečenje u beogradsku bolnicu na Banjici.

Gradonačelnik Čačka Milun Todorović je obišao pacijente u čačanskoj bolnici koji su povredjeni pirlikom pada sa visećeg mosta i istakao da će se utvrditi sve okolnosti koje su dovele do rušenja tog mosta.

Todorović je rekao novinarima da će se utvrditi i ko je odgovoran što most nije bio stabilan nekoliko proteklih decenija.

“Grad je insistirao da se viseći most u Ovačar Banji ozakoni i da se da na upravljanje Čačku. Nikada nije izdata dozvola za izgradnju tog mosta, iako on postoji još od šezdesetih godina prošlog veka. On je praktično ‘na divlje’ napravljen”, rekao je Todorović novinarima.

On je istakao i da je Grad Čačak obezbedio besplatan hotelski smeštaj za članove porodica povredjenih putnika u nesreći u Ovčar Banji u kojoj su dve osobe poginule a deset povredjeno.

Do nesreće je došlo kada su se dva autobusa sa putnicima iz Zvornika zaustavila pored visećeg mosta u Ovčar Banji i dvadesetak putnika je krenulo da predje most koji se usled tereta srušio.

Povredjene putnike iz Zvornika koji su smešteni u čačanskoj bolnici u četvtak uveče obišao je i ministar bez portfelja u Vladi Srbije Nenad Popović i gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović.

Hil: Razgovara se o strateškom partnerstvu SAD i Srbije

Ambasdor SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da se o potencijalnom strateškom partnerstvu između dve zemlje razgovara i da je takav dogovor moguć u budućnosti.

Govoreći o ratu u Ukrajini i odbijanju Srbije da uvede sankcije Rusiji, američki diplomata naveo je da postoji razumevanje za zavisnost Beograda od ruskih energenata, ali da “nije dobro da Srbija sedi na ogradi između dobra i zla”.

Hil je u intervjuu za Glas Amerike negirao da postoje specifični rokovi koje SAD postavlja za rešavanje pitanja Kosova, ali da se nada skorom napretku i da Amerika podržava francusko nemački predlog.

“Ima mnogo stvari na kojima želimo da radimo sa Srbijom i želimo da se pitanje Kosova reši u nekom obliku. Ne bih da govorim o specifičnostima, to je na Evropljanima. Ali, mogu da kažem da Evropljani žele da se ova stvar pomeri s mesta. Očigledno da je reč o teškim pitanjima, ali važno je da obe strane razumeju da ima i drugih stvari koje se dešavaju u Evropi, na primer Ukrajina, i vreme je za napredak po tom pitanju”, dodao je Hil.

Istakao je da smatra da bi dobro mesto za srpsku bezbednost bilo u NATO-u.

Srbija, naveo je, aktivno traži druge izvore snabdevanja gasom, obnovljive izvore energije, gledajući kako da se više radi na hidroenergetici, što je pokušaj da bude nezavisna od Rusije,  veoma nepouzdanog dobavljača. 

Hil, koji je stupio na dužnost ambasadora SAD u Beogradu 31. marta ove godine, kaže i da mu je jedan od utisaka o Srbiji da je “komplikovana zemlja”.

ŠTA ĆETE PRONAĆI U ROĐENDANSKOM NEDELJNIKU

LEKARI – Šta znači biti veliki hirurg, kako oni žive, kako se spremaju za operacije, koliko je stresan rad u operacionoj sali, šta znači kad ljudski život zavisi od tebe, koliku žrtvu nosi taj posao, koliko zarađuju hirurzi i zašto odlaze, ko su danas najveći “skalpeli”, a ko su “očevi” srpske hirurgije i zašto su hirurzi toliko važni, za Nedeljnik je pristao da posle godina dogovaranja ispriča jedan od naših najvećih i najpoštovanijih hirurga, akademik, prof. dr Predrag Peško.

LALIĆ – Ulazak Srbije u EU je najveći srpski interes, toliko da ne postoji slična zemlja u samoj EU, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog Nedeljnika.

SMAJLOVIĆ – “Kad im kažeš da je tvoja zemlja neutralna, Amerikanci odgovore: Dobro, neutralni ste. Ali jeste li neutralni na ruskoj ili ukrajinskoj strani?”, piše Ljiljana Smajlović u kolumni “Ozbiljni zločini i ozbiljna štampa” u novom Nedeljniku.

PANOVIĆ – Ako je Vučiću Srbija ispred svega, on ima realnu podršku od deset odsto onih građana kojima je takođe Srbija na prvom mestu i koje je malo i stidljivo pomenuo u Sofiji. Tih deset odsto veličanstvenih treba da budu valjda i embrion najavljenog “srpskog bloka”, piše Zoran Panović u političkoj analizi u novom Nedeljniku.

PANTELIĆ – Francuski predsednik Emanuel Makron je umesto da krene u stvaranje jezgra federalne EU započeo Sizifov posao stvaranja organizacije koja nema smisla a i ne vodi nikuda. Pored Saveta Evrope i OEBS-a poslednje što je trebalo Starom kontinentu je još jedan debatni klub, piše Željko Pantelić u velikoj spoljnopolitičkoj analizi u novom Nedeljniku.

RADIĆ – Desetine krstarećih raketa pokazale su rusku odmazdu, ali neće promeniti tok rata jer zalihe nisu dovoljne za duži period pritiska na Putinovog imenjaka Zelenskog i njegovo rukovodstvo. Zasada, rat na istoku zaglavio je u jesenjem blatu. Tako će i biti. Ukrajinci će pokušati da uzmu što se može pre zime, Rusi da zadrže, piše Aleksandar Radić u velikoj vojnoj analizi za novi Nedeljnik.

NEDELJNIK, GARDIJAN I MUNDIJAL – Nedeljnik je uoči Svetskog prvenstva u fudbalu postao deo Guardian Experts’ Network. jedinstven, unikatan vid saradnje uglednog britanskog medija sa medijima iz celog sveta koji donosi “lokalni ukus” i stručne analize u proces pisanja i izveštavanja o Mundijalu. Tekstovi Uroša Jovičića o srpskoj reprezentaciji biće dostupni čitaocima širom sveta, a serijal za našu publiku otvaramo pričom o prvom od četiri asa: Aleksandru Mitroviću.

ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE

Beogradski dnevni listovi u izdanjima za subotu, 15. oktobar najviše pišu o ustoličenju patrijarha Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirija u Pećkoj patrijaršiji, o najavama za formiranje nove Vlade Srbije, odlaganju početka grejne sezone i o drugim temama.

BLIC – Intervju francuskog ambasadora Pjera Košara „Niko u Evropi ne može da zamisli da se Srbija prikloni Rusiji“.

VEČERNJE NOVOSTI – O najavama za formiranje nove Vlade Srbije „Promocija ministara 27. oktobra“. Beseda patrijarha Porfirija na ustoličenju u Pećkoj patrijaršiji „Na Kosovu smo se rodili za Hrista“.

DANAS – List piše o spekulacijama da će se predsednik Srbije Aleksandar Vučić povući iz vlasti zbog pritisaka „Da li se Vučić povlači zbog Rusije i Kosova“.

NOVA – „Porfirije: Srbi i Albanci zajedno da grade mir“, poruka patrijarha SPC Porfirija na ustoličenju u Pećkoj patrijaršiji. Intervju sa bivšom ambasadorkom Srbije u Mosvi Jelicom Kurjak „Opstanak Putina na vlasti je neizvestan“.

POLITIKA – Intervju sa funkcionerom pokreta Ne davimo Beograd Dobricom Veselinovićem „Ne stajemo sa borbom“. „Grejna sezona se odlaže zbog povoljnih vremenskih uslova“, o najavama iz više gradova u Srbiji da će pomeriti početak grejne sezone.

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.