Dobro jutro,

Utorak je tradicionalno neomiljen dan.

„Utorak je dan skroman, mogao bi proći i bez imena koliko je neupadljiv. Dan posle ponedeljka ili dan pre srede. Ponedeljkom se komentariše protekla nedelja i sredjuju utisci. Sreda je pravi početak nove nedelje. A utorak je negde izmedju, kao neka ostava za stvari i teme koje se inače ćesto ne koriste. Kao februar medju mesecima“, govorio je Duško Radović.

Možda bi ovaj utorak zato trebalo početi velikom i važnom informacijom (vest ispod) i standardnim sivim informacijama (ostale vesti ispod).

A Benzemi neka je sa srećom Zlatna lopta, uz pesmu…

„VAKCINA PROTIV RAKA DO 2030.“

Istorija je pisana u Majncu pre mogo godina kada je Gutenberg radio na štamparskoj presi, pa nedavno zbog vakcine kompanija BioNTech, a biće ispisana i treći put ako ova kompanija sa sedištem u poznatom gradu napravi i vakcinu za rak, kako se najavljuje.

Vakcine koje ciljaju rak mogle bi biti dostupne pre kraja decenije, navodi tim koji stoji iza jedne od najuspešnijih vakcina protiv korona virusa u pandemiji.

Ugur Sahin i Oslem Turedži muž i žena, koji su suosnivači BioNTech, nemačke kompanije koja se udružila sa Fajzerom u proizvodnji revolucionarne mRNA vakcine za Covid-19, rekli su da su napravili napredak koji je podstakao njihov optimizam da će vakcine protiv raka stići u narednim godinama.

Govoreći na BBC-ju u emisiji „Sunday with Laura Kuenssberg“ , profesorka Turedži je opisala kako bi mRNA tehnologija kod BioNTech-ove Kovid vakcine mogla da se promeni tako da podstakne imuni sistem da napadne ćelije raka umesto da napadne korona viruse.

Upitan kada bi vakcine protiv raka zasnovane na mRNA mogle biti spremne za upotrebu kod pacijenata, profesor Sahin je rekao da bi mogle biti dostupne “pre 2030 godine”, prenosi Gardijan.

mRNA Kovid vakcina funkcioniše tako što prenosi genetska uputstva za bezopasne šiljaste proteine na korona virusu u telo. Uputstva preuzimaju ćelije koje izbacuju šiljasti protein. Ovi proteini, ili antigeni zatim “govore” antitelima imunog sistema i drugim odbrambenim snagama šta da traže i napadnu.

Isti pristup se može primeniti da bi se imunološki sistem unapredio da traži i uništi ćelije raka, rekla je Turedži. Umesto da nosi kod koji identifikuje viruse, vakcina sadrži genetska uputstva za antigene raka – proteine koji obrađuju površine tumorskih ćelija.

BioNTech je radio na mRNA vakcinama protiv raka pre nego što je izbila pandemija, ali se kompanija okrenula da proizvodi vakcine protiv Kovidan suočena sa globalnom vanrednom situacijom. Kompanija sada ima nekoliko vakcina protiv raka u kliničkim ispitivanjima.

Turedži je rekla da ih razvoj i uspeh vakcine Pfizer/BioNTech, koja je slična Moderninoj vakcini za Kovid, “vraća na rad na kanceru”. Nemačka kompanija se nada da će razviti tretmane za rak creva, melanom i druge tipove raka, ali pred njima su značajne prepreke.

Ćelije raka koje čine tumore mogu biti ispunjene širokim spektrom različitih proteina, što otežava pravljenje vakcine koja cilja sve ćelije raka, a ne zdrava tkiva.

Turedži je rekla da je BioNTech naučio kako da proizvodi mRNA vakcine brže tokom pandemije i da je bolje razumeo kako imuni sistem ljudi reaguje na mRNA. Intenzivan razvoj i brzo uvođenje vakcine protiv Kovida takođe su pomogli regulatorima za lekove da razrade kako da odobre vakcine.

“Ovo će svakako ubrzati i našu vakcinu protiv raka”, dodala je ona. Ali Turedži je oprezna. “Kao naučnici, uvek oklevamo da kažemo da ćemo imati lek za rak”, rekla je ona. “Imamo niz otkrića i nastavićemo da radimo na njima”.

Moderna je u avgustu saopštila da tuži BioNTech i njenog partnera, američki farmaceutski gigant Fajzer, zbog kršenja patenta za vakcinu protiv Covid-19. Upitan o tome, Sahin je rekao: “Naše inovacije su originalne. Proveli smo 20 godina istraživanja u razvoju ove vrste tretmana i naravno da ćemo se boriti za našu intelektualnu svojinu”.

„Cilj koji imamo je da možemo da koristimo individualizovani pristup vakcini kako bismo obezbedili da direktno nakon operacije pacijenti dobiju personalizovanu vakcinu“, objasnio je profesor Sahin, piše Business Insider.

BioNTech se prvobitno fokusirao na razvoj tehnologija zasnovanih na mRNK za specifičan pristup lečenju karcinoma.

Profesorka Turedži je rekla da su ih iskustva u radu na odeljenjima za karcinom, kao mlade lekare, koji su bili frustrirani što nisu u mogućnosti da ponude lečenje onkološkim pacijentima, navela na njihov rad u istraživanju karcinoma.

Kunsberg je pitala bračni par da li “još postoji šansa” da vakcina protiv kancera ne deluje.

“Mislim da ne”, odgovorila je Turedži, piše The New York Times. Dodala je da sve što su naučili o imunološkom sistemu i o tome šta se postiže vakcinom protiv karcinoma pokazuje, u principu, jasnu aktivnost – “možemo da izazovemo te T-ćelije ubice, možemo da ih usmerimo”.

25 MINISTARSTAVA U NOVOJ VLADI

Poslanici Skupštine Srbije danas bi trebalo da razmatraju izmene i dopune Zakona o ministarstvima, što je uvod u formiranje nove Vlade Srbije.

Predlog izmena tog zakona podnelo je 148 poslanika, a njime je predvidjeno da buduća vlada ima 25 resora, odnosno dva više nego aktuleni kabinet premijerke Ane Brnabić.

U odnosu na aktulenu Vladu Srbije, u novoj vladi prema predlogu zakona umesto Ministarstva prosvete nauke i tehološkog razvoja postojaće Ministarstvo prosvete i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Novo će, po predlogu, biti i Ministarstvo za javna ulaganja, dok će umesto ministarstava kulture i informisanja i trgovine, i turizma i telekomunikacija postojati Ministarstvo kulture, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Ministarstvo turizma i omladine i Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine,

U zakonskom predlogu, objavljenom na sajtu parlamenta navedeno je da će postojati Ministarstvo finansija, Ministarstvo privrede, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, i Ministarstvo zaštite životne sredine.

Tu su i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo rudarstva i energetike, Ministarstvo pravde i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

U predlogu su i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo spoljnih poslova i Ministarstvo za evropske integracije.

Uz Ministarstvo zdravlja tu su i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, Ministarstvo sporta, Ministarstvo za brigu o selu i Ministarstvo za javna ulaganja.

Izmene i dopune Zakona o ministarstvima će biti jedina tačka dnevnog reda sednice, čiji je početak predsednik parlamenta Vladimir Orlić zakazao za 12.00.

BENZEMI ZLATNA LOPTA

Fudbaler Real Madrida Karim Benzema osvojio je sinoć u Parizu Zlatnu loptu za najboljeg fudbalera sveta u izboru Frans fudbala.

Francuski napadač je prošle sezone bio najbolji strelac Lige šampiona sa 15 golova, a sa madridskim klubom je takođe osvojio i titulu prvaka Evrope.

Ovo je 34-godišnjem fudbaleru prva Zlatna lopta u karijeri. Nagradu mu je na svečanosti u pozorištu Šatle uručio proslavljeni francuski fudbaler i trener Zinedin Zidan.

Drugo mesto zauzeo je fudbaler Bajerna iz Minhena Sadio Mane, koji je prošle sezone nastupao za viceprvaka Evrope, ekipu Liverpula, dok je treći završio Kevin de Brujne iz Mančester sitija.

Mane je takođe dobio i novoustanovljenu nagradu “Sokrates”, koja se dodeljuje za učešće u dobrotvornim projektima.

Za najboljeg strelca proglašen je drugi put zaredom poljski napadač i član Barselone Robert Levandovski. On je tokom prošle sezone postigao 57 golova na 56 utakmica u svim takmičenjima, u dresu Bajerna iz Minhena.

Trofej “Jašin” za najboljeg golmana dobio je čuvar mreže Real Madrida Tibo Kurtoa.

Fudbaler Barselone Gavi dobitnik je “Kopa” trofeja, koji se dodeljuje najboljem igraču sezone, u uzrastu do 21 godine.

Nagrada za najbolji klub pripala je Mančester sitiju, koji je prošle sezone uspeo da odbrani titulu u Premijer ligi.

Zlatnu loptu je drugu godinu zaredom osvojila fudbalerka Barselone Aleksija Puteljas. Ona je sa katalonskim klubom prošle sezone igrala finale Lige šampiona, u kojem je slavio francuski Lion.

OSTALE VESTI

Šapić: Odlaganje grejne sezone da bi što duže cena grejanja ostala kao i prošle godine

Gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić, izjavio je danas da razlog za odlaganje početka grejne sezone nije u tome da bi se taj novac utrošio na putovanja, reprezentaciju ili na bilo kakvu korist Uprave Grada Beograda, već da bi cena grejanja za građane ostala što duže nepromenjena.

On je za Beoinfo kazao da gradska uprava pokušava da postigne da građani što duže plaćaju sadašnju cenu grejanja koja je identična kao i prošle godine, “iako se svet izmenio u roku od godinu dana, a cena energenata je znatno skočila u celom svetu”.

“Da bismo pokušali da tu cenu zadržimo što duže, koristimo toplo vreme koje trenutno imamo. Tako pomeramo rok eventualnog nedostatka gasa po beneficiranoj i povoljnoj ceni”, kazao je on za Beoinfo.

Kako je dodao, u slučaju da tokom grejne sezone i dođe do toga, namera je da cena grejanja za građane ostane što duže ista, odnosno nepromenjena od prošle godine.

“Da ne govorim o tome da bi, ako ne daj Bože dođe do prekida dotoka gasa preko Turskog toka, onda jedino što imamo bilo to što smo skladištili i što ovim odlaganjem i korišćenjem povoljnih vremenskih prilika pokušavamo da sačuvamo” rekao je Šapić i podsetio da se dve trećine gasa plaća po povlašćenoj ceni zahvaljujući dogovoru Srbije i Rusije.

On se osvrnuo i na zahteve o kojima se ovih dana pisalo u medijima: da bi trebalo da računi za grejanje budu niži, i reka da nije rešenje da se sad računi umanje za par procenata jer bi, kada cena gasa postane tržišna, oni mogli da skoče i po nekoliko puta više.

“Pojedine lokalne samouprave su to učinile, ali to nije dobro, jer time otvaraju ‘Pandorinu kutiju’, a to je skok cene grejanja koji bi plaćali građani u skladu sa realnim okolnostima i cenama koje diktira svetska tržišna cena gasa”, dodao je Šapić.

Po njegovim rečima, sve što se radi proteklih meseci ima cilj da građani što manje u kućnom budžetu osete velike turbulencije na svetskom tržištu energenata, “kao što nisu recimo ni osetili da ‘Beogradske elektrane’ plaćaju gas za dvanaest odsto više već duže vreme, a građani zbog toga nisu dobili veće račune”.

Gradonačelnik je rekao da građani ne plaćaju centralno grejanje dvanaest, već šest meseci, te da se ono samo naplaćuje tokom čitave godine da bi im se rasteretio kućni budžet.

“Odluka za odlaganje grejne sezone zbog lepog vremena nije doneta iz hira, niti na bilo čiju štetu. Na sve moguće načine pokušavamo da se dovijamo i da haos koji vlada u čitavom svetu i na svetskom tržištu energenata, građani što manje osete na svojoj koži”, rekao je Šapić.

Savet bezbednosti UN večeras o Kosovu

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija raspravljaće večeras o novom, šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (Unmik), a Srbiju će na sednici predstavljati šef diplomatije Nikola Selaković.

U izveštaju za period od 16. marta do 15. septembra 2022. godine, koji će na sednici predstaviti šefica Unmika Karolin Zijade, Gutereš je ukazao na nestabilnu situaciju na terenu, praćenu visokim tenzijama i žustrom retorikom.

Gutereš je upozorio na eskalaciju tenzija 31. jula, kada su Srbi sa severa Kosova postavili barikade na putevima, nezadovoljni odlukama vlasti u Prištini o izdavanju ulazno-izlaznih dokumenata i obaveznoj preregistraciji vozila na kosovske registarske oznake.

“Događaji 31. jula na severu Kosova, kao reakcija na odluke kosovske vlade vezane za slobodu kretanja, bili su ozbiljna eskalacija koja je dovela situaciju do ivice sukoba sa potencijalno tragičnim posledicama”, naveo je Gutereš.

On je istakao značaj diplomatskog angažmana SAD i EU za deeskalaciju situacije, kao i aktivnosti misija Kfor i Euleks na očuvanju mira i stabilnosti.

Gutereš je u izveštaju pozvao obe strane da pokažu uzdržanost i privrženost dijalogu radi smanjenja rizika od nove eskalacije tenzija.

Sednica Saveta bezbednosti UN o radu Unmika počeće u 21.00 po srednjoevropskom vremenu.

Od usvajanja Rezolucije 1244 SB UN, 10. juna 1999. godine, to telo je do 2018. o Kosovu raspravljalo četiri puta godišnje. U 2019. su bile tri sednice SB UN o Kosovu, dok se od 2020. održavaju po dve sednice godišnje.

“Oružana odbrana Belorusije…”

Ruske i beloruske trupe “počele su da se raspoređuju i da izvode zadatke radi oružane odbrane” Belorusije, rekao je ministar odbrane te zemlje Viktor Krenin, a javila je danas njena državna agencija Belta.

“Danas na osnovu trenutne situacije postupamo u fazama, sprovodeći individualne mere usmerene na proaktivnu pripravnost regionalne grupacije da odovori na potencijalne izazove i pretnje”, rekao je Krenin prilikom sastanka sa osobljem jedne beloruske fabrike, prenosi američki Si-En-En (CNN).

Prema njegovim rečima, “regionalna grupacija trupa i snaga sama po sebi je kompleksni organizam sa mnogo komponenti”, a “to uključuje komandna i kontrolna tela na raznim nivoima, trupe, snage kao i razborazne sisteme za podršku, kako beloruske tako i ruske”.

Državni sekretar u Savetu bezbednosti Belarusije Aleksandar Volfovič rekao je da je regionalna grupacija trupa na teritoriji republike razmeštena u nekompletnom sastavu.

“U budućnosti, život će pokazati da li ćemo je rasporediti u punom kapacitetu ili nećemo”, rekao je Volfovič.

Šef odseka za međunarodnu vojnu saradnju pri beloruskom ministarstvu odbrane Valerij Revenko napisao je u tvitu danas da Rusija planira da u Belorusiju, u sastav zajedničke vojne grupacije, pošalje oko 9.000 vojnika, 170 tenkova, do 200 oklopnih borbenih vozila i do 100 topova i minobacača sa kalibrom većim od 100 milimetara.

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko rekao je 10. oktobra da je Belorusija odobrila da se na njenoj teritoriji rasporedi zajednička vojna grupacija, s obzirom na “pogoršanje situacije na zapadnim granicama Unije”.

EU skuplja dokaza o prodaji iranskih dronova Rusiji 

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Žozep Borel (Josep Borell) rekao je danas da Unija prikuplja dokaze o tome da Iran navodno prodaje dronove Rusiji, i da će odgovoriti ako se optužbe pokažu kao istinite.

„Pratimo veoma pomno ovo korišćenje dronova. Prikupljamo dokaze, i bićemo spremni da reagujemo sa svim sredstvima koja su nam na raspolaganju“, izjavio je Borel, ali nije rekao na koja sredstva misli.

Borel se obratio novinarima nakon sastanka šefova diplomatija EU u Luksemburgu kojim je on predsedavao.

Na sastanku je odlučeno da EU uvede sankcije iranskim zvaničnicima za koje se smatra da su odgovorni za nasilno ponašanje prema učesnicima antivladinih demonstracija u Iranu.

Prema Borelovim rečima, skupu se preko video-linka obratio šef ukrajinske diplomatije Dmitro Kuleba, i to iz skloništa. Kuleba je osudio rusku upotrebu dronova-samoubica.

ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE

Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za utorak, 18. oktobar najviše pišu o najavama za formiranje nove Vlade Srbije, početku sudjenja kriminalnoj grupi Veljka Belivuka u Specijalnom sudu u Beogradu, i o drugim temama.

ALO – „Zbog bogatih Rusa teraju Srbe na ulicu“, o ceni nekretnina i zakupa u Beogradu. „Velja pretio svedocima“, o sudjenju grupi Veljka Belivuka.

BLIC – „Ako ne uvedemo sankcije Rusiji, u velikom smo problemu“, izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića povodom zahteva za uskladjivanje sa spoljnjom politikom EU.

VEČERNJE NOVOSTI – List piše o resorima koje će imati nova Vlada Srbije „Ministri i za informisanje i za javna ulaganja“. O odbrani vodje kriminalnog klana Veljka Belivuka na sudjenju u Specijalnom sudu: „Upliće državu da spere svoje krvave tragove“.

DANAS – List piše o očekivanjima od nove Vlade Srbije: „SNS za vladu ‘novog volumena i živosti'“. O početku sudjenja kriminalnoj grupi Veljka Belivuka i njegovom iznošenju odbrane: „Za vlast smo obavljali razne usluge i rušenje u Savamali“.

INFORMER – „Putin na Kijev poslao dronove kamikaze“, o novom napadu Rusije na glavni grad Ukrajine.

KURIR – „Četiri gasne opcije za Srbiju“, o energetskoj situaciji u zemlji. O ceni održavanja vozila u Srbiji u tekstu „Mali servis skočio na 16.000, a veliki na 60.000 dinara“.

NOVA – „Novi tim Ane Brnabić ‘pokriva’ 25 resora“, o formiranju nove Vlade Srbije. „Rusi će razumeti da Srbija želi u Evropu“, intervju sa potpredsednikom Stranke slobode i pravde Borkom Stefanovićem. „Služili smo vlasti, rušili Savamalu, vidjali se s Vučićem, Glišićem i Vulinom“, list prenosi iznošenje odbrane vodje kriminalnog klana Veljka Belivuka.

POLITIKA – „Nova vlada do 1. novembra, prioritet energetska stabilnost“, o najavama za formiranje nove Vlade Srbije. „Ne prete meni već Srbiji“, list prenosi izjavu Vučića o uslovljavanjima iz EU povodom zahteva za uvodjenje sankcija Rusiji.

SRPSKI TELEGRAF – „Nećemo da budemo poslušni bednici“, list prenosi izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića. „Tajne depeše Djinpinga o Ukrajini“, piše list o navodnim saznanjima kineske službe.

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.