Jugoslavija u „istoriji sankcija“ ima veoma značajno mesto, i to ne zbog onih sankcija Ujedinjenih nacija SR Jugoslaviji od pre trideset godina koje doživljavamo kao sankcije bez presedana. Ekonomske sankcije, ili neke preteče u protooblicima, tokom devetnaestog i na samom početku dvadesetog veka korišćene su kao sredstvo obračuna, doduše ne previše često.
U vreme ideala laissez-faire ekonomije, ipak je provejavao princip: rat je rat, a trgovina je trgovina.
Tek se sa Prvim svetskim ratom ekonomska blokada počinje promišljati kao globalna metoda sprečavanja sukoba i agresija. Profesor Nikolas Mulder sa Univerziteta Kornvel nedavno je objavio knjigu „Ekonomsko oružje: Uspon sankcija kao oružja u modernom ratu“ („The Economic Weapon: The Rise of Sanctions as a Tool of Modern War“) u kojoj stavlja fokus na vreme Lige naroda, jalove preteče Ujedinjenih nacija koja nije uspela da spreči izbijanje Drugog svetskog rata.
Prvi dokaz da pretnje sankcijama kao metoda odvraćanja deluju, Liga naroda je dobila već 1921. godine. Kada je vojska kralja Aleksandra ušla na sever Albanije…
CEO TEKST PROČITAJTE U HIT MAGAZINU ISTORIJA KOJI SE DOBIJA NA POKLON UZ NOVI NEDELJNIK. NOVI BROJ NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 20. OKTOBRA. DIGITALNO IZDANJE DOSTUPNO NA NSTORE.RS