Očuvanje životne sredine svaki odgovoran subjekt, pojedinac ili institucija, vidi kao svoju moralnu obavezu, ali za kompanije ovaj zadatak predstavlja i zakonsku obavezu. Danas dosta govorimo i o ESG konceptu koji kompanijama nameće visoke zahteve i očekivanja u vezi sa unapređivanjem uslova života i rada u zajednici, a poseban akcenat je stavljen na brigu o životnoj sredini, energetsku efikasnost i smanjenje zagađenja.
„Delta Holding od osnivanja uvodi inovacije na naše tržište i postavlja visoke standarde poslovanja, pa je i ESG koncept lako usvojen jer smo u prethodnom periodu u svoje biznis strategije osim ekonomskih integrisali ekološke i društvene planove razvoja. Realizacija ovih strateških planova odražava se na unapređenje svih aspekata održivosti ali i na pozitivan finansijski rezultat“, kaže Tijana Koprivica, direktor za održivo poslovanje.
„Plan nam je da do 2030. godine energija iz obnovljivih izvora zameni 60% energije iz konvencionalnih izvora koje koristimo u poslovanju. Na sedam lokacija su već postavljene solarne elektrane, tako da će četiri naše fabrike, dve hladnjače i farma Napredak solarnom energijom zameniti 30% struje iz konvencionalnih izvora. Osim solarnih panela tokom 2021. godine proširen je kapacitet kotla na biomasu u fabrici Seme Sombor koji koristi oklasak od kukuruza u procesu sušenja kukuruza. Manja postrojenja za biomasu postoje i za grejanje objekata na imanju Jedinstvo u Apatinu i Napredak u Staroj Pazovi. U toku su i pripreme za postavljanje solarne elektrane na Sava centru, a razmatraće se i ostale lokacije za solare, kao i za kotao na biomasu.“
„Naša nova poslovna zgrada ima LEED Gold sertifikat, za njenu izgradnju korišćeni su reciklirani materijali kao npr. UNIDOM plastične lopte. Fasada je od najsavremenijih materijala, ugrađena je najmodernija ventilacija sa optimalnom potrošnjom energije i sa jonizatorima, tako da je vazduh odličnog kvaliteta. Na krovu su instalirane dve mini solarne elektrane, tank za kišnicu koja se koristi za tehničku vodu.“
Među članicama Delta Holdinga posluje i Delta-Pak koji se bavi upravljanjem ambalažnim otpadom i konsaltingom u oblasti zaštite životne sredine gde spadaju usluge savetnika u oblasti životne sredine, hemikalija i transporta opasne robe.
Po Zakonu o ambalaži i ambalažnom otpadu, pravno lice koje stavlja u promet ambalažu ili upakovan proizvod, ima tri puta da ispuni svoju obavezu prema životnoj sredini. Da državi plati naknadu za zagađenje koje je izazvao; da samostalno upravlja ambalažnim otpadom koji je proizveo, odnosno stavio u promet; ili da obavezu prenese na ovlašćene operatere, kao što je Delta-Pak. „Od 2010. godine, kada smo dobili dozvolu za upravljanje ambalažnim otpadom, pomažemo kompanijama da na najbrži, najjednostavniji i najisplativiji način odgovore na obaveze koje je zakonodavac stavio pred njih.“
Osim obaveze ispunjavanja nacionalnih ciljeva u pogledu pravilnog zbrinjavanja ambalažnog otpada, od ove godine, postoji i zakonska obaveza izveštavanja o nefinansijskom poslovanju.
„Razumemo da je to novost za kompanije koje do sada nisu objavljivale ovu vrstu izveštaja, pa svojim klijentima pomažemo i da lakše savladaju i razumeju važnost izveštavanja o ekološkim aspektima poslovanja, koji su istovremeno u skladu sa kriterijumima ESG koncepta. Za one koji nisu u toku sa novostima u ovoj oblasti zahtevi banaka, osiguravajućih društava i ostalih stejkholdera u vezi sa izveštavanjem o potrošnji energije, emisijama štetnih gasova, planovima za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu, mogu delovati suviše komplikovano, zato smo tu da pomognemo znanjem i iskustvom da se ovaj tranzicioni period što lakše prebrodi.“
Verujući u potpunosti u potrebu odgovornog odnosa prema životnoj sredini, Delta-Pak od osnivanja sprovodi i projekte kojima pruža podršku zajednici u podizanju ekološke svesti i očuvanju prirode. Kažu da samo takvim odnosom: kombinacijom znanja, praćenja modernih tehnologija i istinske posvećenosti, možemo učiniti da život na našoj planeti bude održiv i kvalitetan, i za generacije koje dolaze u budućnosti.