Grupna faza Svetskog prvenstva je čudna – naizgled dugo traje, a brzo prolazi. Tako smo već došli do predstavljanja četvrte grupe ovog Mundijala, grupe D u kojoj igra aktuelni svetski šampion – Francuska, najveći „dark horse“ turnira koji to nije – Danska, tim koji je proglašen za najgori na čitavom prvenstvu – Australija i ekipa koja bi mogla da bude afričko iznenađenje – Tunis.
Više puta se desilo u ovom veku da aktuelni svetski šampion ispadne u grupi (upravo se desilo i Francuskoj, 2002. godine), a aktuelni prvaci sveta se suočavaju sa povredama i aferom „Pogbina vračara“ tokom koje je otkriveno da je Pol Pogba Karimu Benzemi i ekipi „bacao magije“. Ipak, na prvi pogled deluje da je ova grupa preslaba za njihov krah.
Da li je?
Francuska: Nesofisticirani šampanjac u pohodu na odbranu titule
Pišu: Adam Vajt i Erik Devin, Get French Football News
Francuska na ovaj turnir dolazi ne samo kao branilac titule već i kao tim sa najvećim „bunarom“ talenata. Didije Dešan se opredelio za taktički kontinuitet, pa će primeniti istu 3-4-1-2 taktiku koju je koristio i na Evropskom prvenstvu prošlog leta, čak i ako nema igrače za takvu formaciju. Ove godine, ekipa nije bila naročito impresivna, sa samo jednom pobedom na šest takmičarskih mečeva. Uspeli su da izbegnu ispadanje iz Lige nacija.
Najveći problem u pokušaju da se ponovo osvoji kruna jesu povrede. Pol Pogba i N’Golo Kante ostavili su zjapeću rupu u odnosu na takmičenje pre četiri godine. U sredini će verovatno biti Realov Orelijen Čuameni, zajedno sa Genduzijem, Rabioom ili donedavnim saigračem iz Monaka Jusufom Fofanom. Fofana i Genduzi su najprogresivnije opcije, ali Rabio ima na svojoj strani iskustvo. Ipak, Dešan je nekoliko puta ponovio da ne vidi problem sa davanjem šanse manje poznatim igračima: „Ako ih odaberem, to znači da mogu da nastupaju na najvišem nivou.“
Golman Ugo Loris ima 35 godina, ali je i dalje vrhunski profesionalac. Ukoliko Francuska stigne do osmine finala, postaće igrač sa najviše nastupa u istoriji reprezentacije. U odbrani je najveći problem Presnel Kimpembe, i umesto njega bi sigurno igrao Lukas Ernandez iz Bajerna, ali on već dva meseca vuče povredu. Alternativa na toj poziciji je i Benoa Badijašil.
U napadu, Francuska poseduje dva vrhunska napadača – Kilijana Mbapea i Karima Benzemu – mada je i dalje nepoznanica ume li Dešan da izvuče najbolje iz ovog tandema. Od toga će, verovatno, zavisiti i rezultat Francuza.
Selektor
U stalnoj strepnji od sukobljenih ega i skandala koji su uništili mnogu reprezentaciju pre ove, Didije Dešan je uvek na prvo mesto stavljao harmoniju u ekipi. Uprkos njegovom pragmatičnom načinu igre – francuski mediji nazivaju svoju ekipu „nesofisticiranom“ – ova strategija mu se isplatila. Francuska putuje u Katar kao aktuelni vladar sveta i šampion Lige nacija, a Dešan sigurno zaslužuje mnogo više od nevoljnih pohvala koje je dobijao od vazda naoštrenih novinarskih pera. Pa ipak, već punu deceniju je tu, a ugovor mu ističe na kraju turnira. Budućnost izgleda neizvesno, posebno što se Zinedin Zidan nameće kao naslednik.
Prva zvezda
Nije više onaj nasmejani tinejdžer koji je zapalio prošlo Svetsko prvenstvo. Zapravo, više se priča o onome što Kilijan Mbape radi van terena. Sa sve većim osećajem samovažnosti, Mbape je navodno već odlučio da napusti PSŽ – svega nekoliko meseci posle potpisivanja novog ugovora – i to zato što nije srećan kako ekipa izgleda. U isto vreme, navodi Matijasa Pogbe da je njegov brat Pol pokušao da „začara“ Mbapea uz pomoć crne magije mogli bi da unesu nemir u svlačionicu. Pa ipak, Kilijan je u prethodnih godinu i po porastao kao igrač. U 46 mečeva prošle sezone postigao je 39 golova i sakupio 26 asistencija.
Neopevani heroj
Svi su fokusirani na Benzemu, Pogbu i Mbapea, pa je Antoan Grizman u drugom planu. Njegova forma u klubovima kalirala je nakon što je prešao u Barselonu 2019, ali za Francusku je uvek tu i uvek odličan. Dete borbenog „čolizma“ iz Atletiko Madrida, Grizman je i otelotvorenje prevejanih i stoičkih ideala Didijea Dešana i prvi favorit svog selektora. Predstavljaće ključnu vezu između sredine i napada u Kataru.
Verovatni sastav
3-4-1-2: Lloris; Koundé, Varane, Badiashile/L. Hernandez; Pavard, Tchouaméni, Rabiot, T. Hernandez; Griezmann; Benzema, Mbappé
(Naknadno javljeno da je Benzema povređen)
Stav o Kataru
Francuska se pridružila mnogim članicama UEFA, pa će i njihov kapiten nositi traku sa duginim bojama u znak podrške LGBTQ+ zajednici. No ono što je još značajnije je zabrana „fan zona“ tokom turnira. U Francuskoj je običaj da se utakmice gledaju na ogromnim ekranima u centru velikih gradova, ali gradonačelnici brojnih mesta, od Pariza do Strazbura, stali su na put toj tradiciji, ne bi li sprečili „normalizaciju“ turnira. Francuska fudbalska federacija javno govori da je turnir „doneo napredak Kataru“. Igrači su zasad nemi.
Državna himna
Jedan od prvih „evropskih marševa“ u istoriji, „Marseljeza“ je verovatno najprepoznatljivija melodija na svetu. Napisao ju je Klod Žozef Ruže de Lil u Strazburu 1792, a tekst govori o odbrani Francuske od stranih zavojevača. Ime je dobila kada su je prigrlili vojnici na maršu od Marselja do Pariza. Pod Napoleonom je bila zabranjena.
Kultni heroj
Strelac rekordnih 13 golova na SP 1958, Žist Fonten dao je celih 30 na svega 21 meču za nacionalni tim. Povukao se zbog povrede 1962, kada mu je bilo svega 29. Igrao je za legendarni Rems Alberta Batija, a u napadu mu je društvo pravio Rajmond Kopa. Njih dvojica bili su glavni eksponenti „jeu ŕ la rémoise“. Danas se to zove „šampanjski fudbal“ i predstavlja centralnu ideju u fudbalskom identitetu Francuske.
Danska: Tim koji pripada svakom Dancu
Piše: Jesper Engmann
Danska je nastavila istim putem koji ih je odveo do polufinala Evropskog prvenstva 2021. i jedina prava briga koju Danci imaju jeste stalna potraga za pravim centarforom u sistemu 4-3-3 Кaspera Hjulmanda.
Hjulmand često koristi formaciju 3-4-3 protiv jakih protivnika, ali prelazi na napadački 4-3-3 protiv slabijih timova. Veoma je vešt u menjanju taktike tokom utakmice, bilo promenom formacije ili izmenama koje vrši. Od prvog dana, poput misionara, priča o danskom timu koji, kako kaže, „pripada svakom Dancu“.
Danska je u Ligi nacija dva puta izgubila od Hrvatske, ali je zato dva puta pobedila Francusku. Treći put sastaće se u Kataru, na Mundijalu. U zemlji čiji je izbor za domaćina Svetskog prvenstva Tomas Dilejni nazvao „katastrofom“.
„Niko od igrača ne misli da je to bila dobra ideja“, rekao je Dilejni, koga mnogi smatraju nedovoljno hvaljenim faktorom ovog tima.
Ipak, zna se ko je najveća zvezda Danske. Kristijan Eriksen se bukvalno vratio iz mrtvih u junu 2021. kada je doživeo srčani zastoj četiri minuta pre poluvremena u prvom meču Danske na Evropskom prvenstvu. Pokazao je neverovatnu snagu volje da nastavi karijeru na vrhunskom nivou. Kristijan je efikasan, pouzdan igrač koji želi da ostvari uspeh na velikom takmičenju jer je polufinale EURA propustio.
4-3-3: Кasper Schmeichel; Daniel Wass, Simon Кjær, Andreas Christensen, Joakim Mæhle; Pierre-Emile Højbjerg, Thomas Delaney, Christian Eriksen; Andreas Skov Olsen, Кasper Dolberg, Mikkel Damsgaard
Australija: Hiljadu i osam noći
Piše: Mike Hytner
Dok je većina saveza bila zauzeta rezervisanjem hotelskih kompleksa u Dohi i egzistencijalnom nacionalnom debatom o konačnom izboru tima, Australija je još igrala kvalifikacije. Ekipa Grejama Arnolda je odigrala mamutskih 20 kvalifikacionih mečeva tokom 1.008 dana, pa bi bilo potcenjivački njihov put do Katara nazvati samo „dugačkim“. Poslednja stanica na tom putu bio je plej-of protiv Perua u junu ove godine.
Grejam Arnold je imao uspone i padove – uglavnom padove – otkako je preuzeo dužnost nakon Svetskog prvenstva 2018. U martu, 59-godišnjak se suočavao sa otkazom, a nakon pobede protiv Perua, proglašen je taktičkim genijem.
Ovoj australijskoj ekipi možda nedostaje istaknuta zvezda kalibra Tima Кejhila, Marka Viduke ili Harija Кjuela, ali, kada je u igri, Ajdin Hrustić može da tvrdi da je najbolji igrač u timu Australije. Martin Bojl, fudbaler Hibernijana, mogao bi da bude njihov „unsung hero“.
4-2-3-1: Ryan – Behich, Souttar, Sainsbury, Atkinson – Mooy, Irvine – Boyle, Hrustić, Leckie – Maclaren
Tunis: Msaknijev poslednji ples
Piše: Adala Ahmed
Tunis je promenio trenera u januaru, Džalel Кadri je zamenio Mondera Кebajera, ali i dalje igraju po istom, godinama ustaljenom sistemu. Na Svetsko prvenstvo stižu u dobroj formi, a poraz od Brazila (5:1) u septembarskom prijateljskom meču bio je njihov prvi poraz otkako je Кadri seo na klupu.
On obično koristi ofanzivno nastrojenu formaciju 4-3-3, ali često varira i na 4-5-1 protiv boljih timova. Stil igre tuniskog tima je zasnovan na njihovim jakim veznim igračima.
„Ako ne stignemo do nokaut faze Svetskog prvenstva 2022, ja ću otići“, rekao je Кadri u jednoj TV emisiji pre nekoliko nedelja. „Imam ugovor zasnovan na rezultatima i ispadanje iz grupne faze biće za mene neuspeh.“
Na tom putu najveća zvezda tima biće Jusef Msakni. Svetsko prvenstvo 2022. će mu možda biti poslednje u karijeri, pa navijači od njega imaju velika očekivanja.
4-3-3: Aymen Dahmen; Mohamed Dräger, Montassar Talbi, Dylan Bronn, Ali Abdi; Aïssa Laïdouni, Ellyes Skhiri, Ghaylane Chaalali; Anis Ben Slimane, Youssef Msakni, Wahbi Кhazri