Dobro jutro,
Danas makar nećemo – kao što smo u prvom i kao što ćemo u trećem kolu – čekati čitav dan utakmicu naše reprezentacije na Svetskom prvenstvu. Srbija protiv Kameruna igra već u 11.00 i neće, šta god da se dogodi, biti mnogo važnijih vesti od te tokom čitavog dana.
ORLOVI PROTIV LAVOVA
Fudbalska reprezentacija Srbije igra danas protiv Kameruna, utakmicu drugog kola Grupe G na Svetskom prvenstvu u Kataru.
Utakmica na stadionu El Janub u Dohi počinje u 11 časova.
Obe selekcije su u prvom kolu doživele poraz. Srbija je izgubila od Brazila sa 0:2, a Kamerun je poražen od Švajcarske sa 0:1.
Reprezentacija Srbije je do sada odigrala samo jedan meč sa selekcijom Kameruna, i to u Beogradu u okviru priprema za SP 2010. godine. Srbija je u tom duelu slavila sa 4:3, a strelci za Srbiju su bili Miloš Krasić, Dejan Stanković, Marko Pantelić i Nenad Milijaš.
Kamerunu je ovo osmo učešće na SP, a najbolji rezultat su zabeležili u Italiji 1990, kada su u četvrtfinalu eliminisani od Engleske.
U drugoj utakmici u Grupi G, Brazil će od 17 časova igrati protiv Švajcarske.
FIFA POKRENULA POSTUPAK
FIFA je saopštila je da je pokrenula disciplinski postupak protiv reprezentacije Srbije nakon što je u svlačionici njene reprezentacije na Svetskom prvenstvu u Kataru navodno okačena zastava na kojoj je prikazana teritorija Kosova uz poruku “Nema predaje”.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je danas da Srbija kao država ne može da reaguje na to što je FIFA pokrenula postupak protiv reprezentacije Srbije jer se radi o sportskim organizacijama, ali je ocenio taj potez kao licemeran.
“To samo govori o licemerju, niko ne govori i niko ne želi da se fudbaleri bave politikom, ali šta je to uvredljivo što neko kaže nema predaje”, rekao je Dačić za TV Prva.
Dačić je rekao da fudbaleri Švajcarske nisu kažnjavani kao i da nije bilo kažnjavanja zbog drona u Beogradu sa zastavom velike Albanije.
“Srbija je medjunarodno priznata država, članica UN, sa Kosovom kao delom Srbije, šta tu nije u skladu sa medjunarodnim pravom i šta je uvredljivo. To je pokazatelj koliko nema principa nego ima dvostrukih standarda i dvostrukih aršina. Nikad ne bi kaznili Ukrajinu kada bi rekla ‘Donbas je naš’ i ‘Krim je naš’, u čemu je razlika”, rekao je Dačić.
On je rekao da nema nigde principa, ni kod zemalja Zapada koje su priznale Kosovo ali kažu da to važi samo za Kosovo a ne važi za druge zemlje, ni kod Rusije koja ne priznaje Kosovo ali kaže da može da prizna Krim, Donbas, priznala je Osetiju, Abhaziju.
Ukazao je i na Tursku, sa kojom kaže da Srbija ima korektne odnose, a naveo je da Zapad nije reagovao kada je Turska tražila da Kosovo bude član organizacije turkofonskih zemalja ali jeste kada je zatražila isto za Severni Kipar.
Takodje je ukazao da nema principa navodeći da Turska ratuje protiv Kurda koji hoće svoju državu a nemaju je, i napada ih u drugim državama Iraku, Siriji.
KOD NAS CRNI PETAK I DALJE TRAJE
Pogledajte ponudu Nedeljnika za ovogodišnji “crni petak”: Sva naša izdanje, knjige i pretplate na digitalno i štampano izdanje mogu se na sajtu Nstore.rs naručiti po specijalnoj akcijskoj ceni.
Celu ponudu pogledajte klikom ovde OVDE
OSTALE VESTI
“Tužilac ima pravo da proceni da li treba proveriti tvrdnje Belivuka o Savamali”
Viši javni tužilac u Beoradu Nenad Stefanović izjavio je da “Veljko Belivuk nikad nije bio obuhvaćen krivičnom prijavom ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) za slučaj ‘Savamala’, te se taj deo njegovog iskaza pred Posebnim odeljenjem za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu ni ne može tretirati kao ‘priznanje’”.
“On je u svojstvu optuženog, na glavnom pretresu izneo navode o rušenju u Savamali u okviru strategije svoje odbrane od optužbi da je vođa organizovane kriminalne grupe koja je delovala pod velom navijačke grupe, da je naložio i lično učestvovao u sedam ubistava koja su zgrozila javnost u Srbiji”, rekao je Stefanović za list Politika, na pitanje da li je tužilaštvo razmatralo mogućnost da proveri tvrdnju Belivuka da je zajedno sa Zvonkom Veselinovićem rušio objekte u Savamali i da li to priznanje zahteva dalje provere.
Govoreći o tome zašto je tužilaštvo proveravalo iskaz nekadašnje državne sekretarke u MUP Dijane Hrkalović, optužene za trgovinu uticajem, koja tvrdi da je inspektor Slobodan Milenković montirao aferu “Jovanjica” i da sam trguje drogom, ali ne i Belivukov, on je rekao da tužilac ima “diskreciona ovlašćenja da proceni i odluči o relevantnosti navoda koje će proveravati”.
“Sa jedne strane imamo osuđivanog vođu navijača, kojem se sada sudi za najteža krivična dela za koja mu preti doživotni zatvor i pri tom ima pravo da se brani kako smatra da je najbolje za njega, pa i da ne govori istinu i da zbog toga ne snosi posledice”, rekao je Stefanović.
“S druge strane”, dodao je, “imamo bivšu visku funkcionerku i državnu sekretarku u MUP, optuženu za krivično delo za koje je zaprećena kazna do pet godina zatvora, a koje je imala pristup poverljivim informacijama kao i mogućnost da se dođe do različitih saznanja”.
Kako je rekao, “njeni navodi, izneti u medijima u vezi sa radom načelnika Odeljenja za borbu protiv droge MUP-a Srbije, ne tiču se ni predmeta u kojem je ona optužena, niti bilo kog drugog za koji je postupanje javnog tužioca u toku”.
“Provere navoda Dijane Hrkalović, ali i drugih operativnih podataka, i informacija do kojih smo došli, su u toku. Detalje ovog pretkrivičnog postupka ne mogu da otkrivam, ali mogu da ukažem da se analiza prikupljenih informacija i podataka u ovom trenutku odvija i putem međunarodne pravne pomoći sa državama Evropske unije”, rekao je Stefanović.
Korona podaci: Preminulo šest osoba, 317 pozitivnih
Prema zvaničnim podacima, u poslednja 24 sata preminulo je još šest osoba od posledica koronavirusa u Srbiji, pa je ukupan broj žrtava 17.371, objavljeno je na sajtu Ministarstva zdravlja covid19.rs.
Od poslednjeg preseka stanja u Srbiji, na koronavirus je testirano 4.089 osoba, a pozitivno je 317.
Na respiratorima je 13 pacijenata.
Ukupno je hospitalizovana 191 osoba.
U Srbiji je od početka epidemije zvanično potvrđeno 2.421.591 slučaj infekcije.
Procenat smrtnosti je 0,72 odsto.
“Duško Radović bi danas štitio roditelje i nastavnike od dece”
“U čitavom svom delu, a posebo u ‘Beograde, dobro jutro’ Duško Radović je imao potrebu da zaštiti decu od roditelja i od nastavnika i od nasilnika. Kada bi se sada povratio, imao bi obrnutu ulogu, da zaštiti roditelje i nastavnike od dece”, rekao je u Utisku nedelje književnik Dragan Lakićević.
U emisiji posvećenoj Dušku Radoviću, povodom stogodišnjice njegovog rođenja 29. novembra, Lakićević je rekao da svih ovih godina pomišljamo šta bi o svemu što se dešava rekao neko od velikih ljudi, među njima i Duško Radović.
On je istakao da bi veliki pesnik, koji je kroz svoja dela štitio decu, danas imao potrebu da zaštiti roditelje, nastavnike i nasilnike.
„Ta inverzija je interesantna. Duško Radović je potreban i u onom svom pravcu i u obrnutom pravcu. Zadatak roditelja i nastavnika je da ga neprekidno drži na sceni“, kazao je Lakićević.
Karikaturista Dušan Petričić rekao je za Duška Radovića da je u početku bio pisac i pesnik za jednu posebnu kategoriju dece i roditelja, a da je ulazak u taj njegov „luna park“ morao da se „plati“ pameću, ambicijom, vrednoćom, što je očekivao od svojih slušalaca.
„Mislim da je Duško personifikacija, fantastičan instrument kako da izmerimo razliku između vremena kada je on živeo i stvarao i ovog današnjeg vremena. Svi mi svedočimo da ti koji, trebalo bi makar tako da bude, su odrasli na tekstovima Duška Radovića – ili su preskakali časove, ili uopšte nisu razumeli šta je Duško Radović pisao. I zato živimo u ovako pogubljenom vremenu. A razlika nije između dobrog i lošeg, između crnog i belog. Razlika je između smislenog i besmislenog. Ono je bilo smisleno vreme, i zato je Duško Radović bio važan i bitan, a ovo je besmisleno vreme. Ako se nekog dana vrati smisao u ovu naciju i ovaj narod, počećemo da napredujemo i da idemo napred“, rekao je Dušan Petričić.
Preminuo dizajner Renato Balestra
Dizajner Renato Balestra, doajen italijanske mode, preminuo je u svom domu u Rimu u 99. godini.
Kako prenosi RTS, Balestra je otvorio svoj prvi modni atelje 1959. godine u Rimu, nakon što je završio šegrtovanje kod Venecijanija i radeći za Emilija Šuberta, Mariju Antoneli i Sorele Fontanu.
Rođen u porodici arhitekata i inženjera, isticao se jedinstvenim umetničkim duhom i često je opisivan kao „modni slikar“.
Poznat po kombinovanju tkanina i sa providnim materijalima, raznobojnim vezovima i šik kreacijama, njegovo prezime takođe je povezano sa posebnom bojom – Balestra plavom.
Njegova strast prema filmskoj i pozorišnoj umetnosti vodila je tome da je dizajnirao kreacije za Avu Gardner u filmovima Bosonoga kontesa i Sunce se ponovo rađa, Đinu Lolobriđidu u Najlepšoj ženi na svetu, Sofiju Loren u ostvarenju Sreća biti ženom, Kandis Bergen u Avanturistima…
Kreirao je kostime i za Rosinijevu operu Pepeljuga, koja je gostovala i na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu 1998. godine.
U svečanoj sali Skupštine Grada Beograda 2013. godine, organizovao je reviju za pomoć deci bez roditeljskog staranja i prikazao najnoviju kolekciju, kojom je takođe zatvorio Nedelju visoke mode u Rimu.
Balestra se takođe istakao i po kombinovanju muške i ženske mode i bio je pionir u stvaranju uniseks kombinacija.
Njegovo ime postalo je jedan od sinonima za modnu industriju, a Renato Balestra dobitnik je svih međunarodnih priznanja u svetu mode.
Raspored na Mundijalu
11.00 Srbija – Kamerun
14.00 Južna Koreja – Gana
17.00 Brazil – Švajcarska
20.00 Portugal – Urugvaj
ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE
Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za ponedeljak, 28. novembar najviše pišu o nasilju u školama, ekološkim protestima ispred vlade Srbije, o imovini ministara i o drugim temama.
ALO – O zapleni droge u Belgiji „Uhapšeni Vračarci otkucali Džonija za 115 kilograma kokaina“. Rat u Ukrajini „Putin mobiliše još dva miliona Rusa!“.
BLIC – List piše o nasilju u školama „Napad na nastavnike kao napad na državu“.
VEČERNJE NOVOSTI – O epidemiološkoj situaciji „Zatvara se većina kovid ambulanti“. Intervju sa ministrom odbrane Kipra Haralambosom Petridisom „Kipar ne menja stav o Kosovu“.
DANAS – „Traže ostavke i odlazak Rio Tinta“ o protestu ekoloških organizacija ispred vlade Srbije. „Srbija ulaže u odbranu više od Hrvatske“, list piše o vojnim budžetima dve države.
NOVA – „Maja Gojković najbogatija, Ružić živi samo od plate“, list piše o imovini ministara na osnovu podataka Agencije za sprečavanje korupcije. Intervju sa rediteljem Goranom Markovićem „Deceniju ljudi ropću pod tiraninom, i ne bune se“.
INFORMER – „FIFA licemeri“, Srbiji prete kaznom zbog zastave Kosova u svlačionici ‘Orlova'“. Nemci priznali „Tražimo Kosovo nudimo ništa“.
KURIR – „Razradjena šema“, istraga o švercu 115 kilograma kokaina i ulozi „vračarske grupe“. Svetsko prvenstvo „‘Orlovi’ ne pomišljaju na poraz“.
SRPSKI TELEGRAF – Tvrdi da se obistinjuju teorije zavere „Svetom vlada 38 ljudi“. Iz Kijeva „Putin otrovao šefa diplomatije Belorusije?“.
POLITIKA – Intervju sa višim javnim tužiocem u Beogradu Nenadom Stefanovićem „Navode Dijane Hrkalović proveravamo i u inostranstvu“. Intervju sa ruskim rediteljem Aleksandrom Sokurovim „Kakva je to ideja koja ima veću vrednost od ljudskog života“.