Nema priče o Poljskoj bez Nemačke (Prusije) i Rusije. Prusi i Rusi su delili Poljsku više puta u poslednja dva i po veka: od carice Katarine Velike i Fridriha Velikog, preko Taurogenske konvencije, do sporazuma Ribentrop–Molotov, a neki bi dodali kao završnicu izgradnju Severnog toka I i II. Otac nacije Jozef Pilsudski je govorio da je Poljska u sendviču između dve opasnosti, nemačkog ekspanzionizma i ruskog imperijalizma.
Režim Jaroslava Kačinjskog pokušava da izglanca predstavu o Poljskoj kao Isusu Hristu među narodima ili evropskom Isusu Hristu, između dva velika hegemonska suseda. Mada, poljska istorija nije tako bezgrešna i neuprljana kakvom je predstavljaju. Često se zaboravlja da je Poljska potpisala pakt sa Hitlerovom Nemačkom o nenapadanju kada su uveliko trajali progoni Jevreja, da su učestvovali zajedno sa nemačkim nacistima i mađarskim fašistima u komadanju Čehoslovačke 1938. godine.
Poljska nije dala Kvislinga, Džoni Štulić ipse dixit, ali jeste na desetine hiljada kolaboracionista, pogotovo u sprovođenju genocida nad Jevrejima, o čemu svedoči dugogodišnji rad istoričara Jana Grabovskog i Barbare Engelking objavljen u knjizi „Noć bez kraja. Sudbina Jevreja u okupiranoj Poljskoj“.
CEO TEKST U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 1. DECEMBRA. UZ NEDELJNIK SE DOBIJAJU DVA POKLONA: LUKSUZNI MAGAZIN „HOW TO SPEND IT“ I „ISTORIJA“.
DIGITALNA IZDANJA DOSTUPNA NA NSTORE.RS