Sankcije su u Srbiji, međutim, ostavile vladajuću nomenklaturu. U velikoj meri je podriven srednji sloj, radikalizovani su čak i apolitični segmenti društva, pojačane podele (oko većine pitanja osim, kao što smo videli, o NATO-u, SAD i saveznicima), udvostručen je broj bogatih a najznačajnija lična bogatstva stvorena su tokom devedesetih godina 20. veka.
Srbija je u 19. veku, a naročito tokom vremena realnog socijalizma (1944–1990), bila država srazmerno egalitarnih ljudi. Ovo se promenilo upravo za vreme decenije sankcija (1990-ih) i prve decenije tranzicije (2000-ih). Prema Gini koeficijentu, koji se koristi da pokaže nejednakost prohoda u jednom društvu, pri čemu „0“ označava punu jednakost, a „100“ apsolutnu nejednakost, Srbija se krajem druge decenije 21. veka našla u samom evropskom vrhu. Tako je prosečan koeficijent 28 država članica EU iznosio 30,4%, dok je u Srbiji on dostigao 35,6%.
Treba međutim naglasiti da je ovom promenom Srbija ušla u savremeni prosek svog regiona budući da je u Bugarskoj on 39,6%, u Rumuniji 35,1%, u Hrvatskoj 29,1%, Mađarskoj 28,7%, a Sloveniji 23,4%…
CEO TEKST NOVOG NASTAVKA FELJTONA „ISTORIJA JUGOSFERE“ U NOVOJ „ISTORIJI“
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM BROJU MAGAZINA „ISTORIJA“ KOJI SE DOBIJA NA POKLON UZ NOVI BROJ NEDELJNIKA, NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 15. DECEMBRA. DIGITALNO IZDANJE DOSTUPNO NA NSTORE.RS