U 2023. godinu Rusi su ušli u neobičnoj podeli tehnike u kojoj sa tenkovima T-90M Proriv poziraju za fotografije za društvene mreže pripadnici „muzikanata“. Najblaže rečeno neobično je da najnovija tehnika dolazi u ruke privatne firme. Postojanje te organizacije i još nekih novih koje se sada pojavljuju na terenu, cenimo, biće jedan od najvećih izazova za političku stabilnost i bezbednost Rusije. U državi u kojoj postoji krivično delo diskreditacije oružanih snaga dozvoljeno je da privatnici nečiste biografije sa vezama u podzemlju vode paramilitarnu organizaciju koja otvoreno narušava status zvanične vojne organizacije.
U privatnim rukama je sistem koji obezbeđuje redovan priliv kadra (računajući i na prijem zatvorenika kojima je šest meseci na frontu, ako prežive, zamena za odsluženje ostatka kazne), obuku, organizaciju borbenih jedinica sa svim rodovima i službama, od pešadije, preko tenkista, dalekometne artiljerije i avijacije, zatim tu su obaveštajno-izviđački organi, propagandni biro, mreža saradnika koji firmu promovišu u javnosti. Ustanovljena su čak i odlikovanja i medalje „muzikanata“ koji se dodeljuju kao da se radi o državnim priznanjima.
U pozadini su interesi oligarha, onog malobrojnog sloja ruskog društva koji se preko noći obogatio i sada su stvorili instrument za zaštitu svog interesa. Lako se može zamisliti scenario u kojem „muzikanti“ i ostali privatni preduzimači pokrenu silu za zaštitu režima od eventualnih nemira nezadovoljnih građana. Rusko javno mnjenje gunđa jer nije zadovoljno cenom koja se sada plaća umesto da se ostvari početna propagandna slika o tome da će ukrajinsko pitanje da se reši brzo i lako samo sa angažovanjem profesionalaca. Usledili su meseci rata i mobilizacija običnih građana.
CELU ANALIZU ALEKSANDRA RADIĆ ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 12. JANUARA. DIGITALNO IZDANJE DOSTUPNO JE NA NSTORE.RS