U periodu kada je naša zemlja bila u vrlo nepovoljnoj situaciji, krajem devedesetih godina, porodica Januško započinje svoj biznis za koji se ni danas ne može reći da je sigurna investicija. Tokom četvrtine veka, koliko postoji farma u malom mestu na severu Vojvodine, uspeli su da stvore bajkovito imanje koje podseća na romantične hacijende. Maja Januško, iz naselja Novo Orahovo, podelila je svoju priču opisujući početak stvaranja jednog gazdinstva, zahvaljujući kojem uspeva Mlekari Šabac da isporuči više od 2.500 litara sirovog mleka dnevno.
Porodično gazdinstvo „Januško“ na samom početku brojalo je oko 40 krava muzara, dok je danas taj broj višestruko veći. Kako je izgledao vaš put od male farme do velikog imanja koje sarađuje sa poznatom mlekarskom kompanijom?
Ni suprug ni ja nismo imanje nasledili, već smo zajedničkim snagama stvorili nešto naše, na šta smo posebno ponosni. Nije bilo lako pokrenuti imanje od nule i ući u posao sa govedarstvom, pogotovo kada ste u dvadesetim godinama koliko smo mi tada imali. Na samom početku, naše imanje brojalo je oko 40 krava muzara, da bismo tokom godina taj broj proširili na 130 krava i 142 junice, pritom proširujući i stajske kapacitete na tri glavne štale sa dodatnim manjim objektima za junice. Takođe smo se okrenuli i ratarstvu, a pored stočarstva, svoju farmu obogatili smo i konjima kojih ukupno imamo 13.
Moglo bi se reći da industrija proizvodnje mleka i govedarstvo, kao najznačajnija poljoprivredna grana podleže najvećem broju inovacija koje olakšavaju svakodnevni, nekada isključivo manuelni posao. Kada je u pitanju vaša farma, recite nam na koji način ste je vi unapredili?
Osim toga što raspolažemo savremenim izmuzištem, nedavno smo investirali u elektronski program za praćenje krava, koji nam omogućava da preko kompjutera pratimo sve relevantne informacije u realnom vremenu – od zdravlja krave, plodnosti, laktacije, detekcije estrusa, pa sve do ishrane. Fokus ulaganja za sada nam je na ratarstvu, pošto se pored stočarstva bavimo i obrađivanjem 350 hektara zemlje, što nam dodatno olakšava posao kada je u pitanju ishrana stoke i ostalih životinja koje žive na našoj farmi. Istakla bih činjenicu da se sve naše životinje poput krava, konja, pasa, unutar farme i štale kreću slobodno.
Tokom godina, zajedno sa farmom rasla je i vaša porodica, možete li nam opisati jedan vaš porodični dan na imanju, ali i koliku ulogu ima svaki član u brizi oko gazdinstva?
Kapacitetom kojim naša farma raspolaže, neophodno je dobro se organizovati svakog dana. Moj dan počinje u 4.45 kako bi se obavila muža. U vreme sezone kada ima najviše posla na zemlji, angažujemo dodatne radnike, ali kada to nije slučaj zahvaljujući savremenom izmuzištu jedan čovek za dva sata može da završi obaveze oko 100 krava. Nakon muže, nikada ne preskačemo porodični ritual, a to je zajednički doručak. U tom periodu uvek smo svi kod kuće i to je vreme kada se dogovaramo, delimo obaveze i zadatke za taj dan. Nakon zajedničkog obroka, bavim se pripremanjem ručka, jer je opštepoznato da se u Vojvodini ručak postavlja oko podneva. Oko ručka mi pomaže moja mlađa unuka od dve godine. Drugi deo dana teče mnogo sporije, tada se bavimo papirologijom, posećuje nas veterinar. Kada se predveče obavi druga muža, sledi porodično vreme druženja i igranja sa unučićima.
Zahvaljujući vašem predanom radu i ulaganjima, zasluženo ste ponosni nosilac zlatne plakete koju Mlekara Šabac tradicionalno dodeljuje svojim dobavljačima od kojih su otkupili najveću količinu sirovog mleka tokom godine, možete li nam reći šta za vas predstavlja ovo priznanje?
Nedavno dobijeno priznanje od Mlekare Šabac za nas predstavlja dodatnu potvrdu kvaliteta, kao i truda koji ulažemo u proizvodnju. Iako sa njima sarađujemo godinu dana, zadovoljni smo ostvarenim poslovnim odnosom koji predstavlja pravi partnerski odnos, pun razumevanja i prijatne atmosfere. Svesni smo da izazovi postoje u svim delatnostima i da se svaka strana suočava sa nestabilnim tržištem, ali ono što uvek mora postojati to je – profesionalni odnos, poštovanje rokova, ali i otvorenost i spremnost na saradnju. Upravo je sve ovo razlog zbog čega smo partneri sa Mlekarom Šabac i nadamo se da ćemo to još dugo i biti, jer svesni smo da samo ako se međusobno pomažemo možemo da postignemo bolje uslove za sve.