Evropska unija pozvala je Republiku Srpsku da povuče izmene i dopune Krivičnog zakonika, kojima se kriminalizuje kleveta i uvreda i da obezbedi punu zaštitu slobode izražavanja i medija.

Narodna Skupština Republike Srpske je usvojila u prvoj fazi ovaj zakon koji predviđa visoke novčane kazne za klevetu, što je izazvalo protivljenje novinara i nevladinog sektora. Ovaj zakon usvojen je u prvoj fazi, kao nacrt i ide na dvomesečnu javnu raspravu, nakon čega se vraća u skupštinu u obliku predloga.

EU je izrazila žaljenje povodom danas izglasanih izmena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kojima se ponovo uvode krivične sankcije za klevetu, izjavio je portparol EU Peter Stano.

„Ovakve zakonske izmene bi nametnule nepotrebna i nesrazmerna ograničenja na rad nezavisnih medija i civilnog društva“, ocenio je Stano, saopštila je Delegacija EU u BIH.

Evropski savet, navodi se dalje, dodelilo je Bosni i Hercegovini kandidatski status u decembru 2022. godine, uz opasku da kandidatski status dolazi sa velikim očekivanjima.

Još se ističe da je Evropska komisija u svojoj preporuci za dodelu kandidatskog statusa definisala korake na kojima BiH treba raditi, a jedan takav korak je i jačanje slobode izražavanja i slobode medija.

„Današnja odluka je nesporno korak u pogrešnom smeru sa užasavajućim efektom na slobodu medija u Republici Srpskoj, dok istovremeno dovodi u pitanje stratešku opredeljenost vladajućih stranaka u RS za pristupanje BiH Evropskoj uniji“, naglasio je Stano.

Prema njegovim rečima, ako ovaj zakon na kraju bude usvojen, imaće ozbiljne posledice na okruženje za civilno društvo i slobodu izražavanja i medija u Republici Srpskoj, kao, kako se naglašava, žalostan i nesumnjivo veliki korak unazad u zaštiti osnovnih prava.

Ako skupština usvoji takav predlog, on se prosleđuje drugom domu skupštine na glasanje, a zatim ga predsednik RS proglašava važeći.

Nacrt zakona predviđa novčane kazne od 2.500 do čak 60.000 evra za klevetu, a podržalo ga je 49 poslanika, dok je 21 protiv. Veće kazne propisane su za medije, kao i za klevetu na društvenim mrežama i javnim skupovima. Najviše kazne su za one koji javno “izlože preziru” pripadnike određene rase, nacije, vere.

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.