Kineska mornarica je, u prethodna tri dana, opkolila Tajvan, simulirala raketne napade na gradove i uvežbavala udare sa brodova. Ovo je prva simulacija udara kineskih aviona na ostrvo i pomorski prostor. Vežbe su započete posle desetodnevne posete tajvanske predsednice Cai Ing-Ven Sjedinjenim Državama i sastanka sa predsednikom Predstavničkog doma SAD Kevinom Makartijem.
„Pitanje Tajvana je stvar kineske unutrašnje politike, a ujedinjenje suštinski interes. Na svaku provokaciju u vezi sa tim reakcija će biti čvrsta”. Ovako kineski mediji izveštavaju o aktuelnoj tajvanskoj situaciji, kineskim vežbama na ostrvu i interpretiraju stavove kineske vlasti.
Posle “uspešno obavljenog zadatka”, kineske vlasti su saopštile da su njihove trupe “spremne da u svakom trenutku odlučno unište svaki separatistički pokušaj tajvanske nezavisnosti i pokušaje stranog mešanja”.
Ipak, dan pošto je Kina završila sa demonstracijom sile, Tajvanske vlasti tvrde da su locirale devet kineskih ratnih brodova i 26 aviona u blizini ostrva.
Tajvan i SAD su osudile to što Kina testira potpuno opkoljavanje ostrva, sa 70 aviona i desetak ratnih brodova. S druge strane, Kremlj je podržao Kinu, koja je, kako su naveli – “suočena sa provokacijama SAD koje podržavaju Tajvan”.
“Kina ima suvereno pravo da reaguje na provokativne akcije, konkretno sprovođenjem manevara”, tvrdi portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da će pažljivo pratiti kineske aktivnosti i da su vojne vežbe izazvale nestabilnost širom zemlje i u regionu.
Ovog puta, vežbe nisu bile istog obima kada je Tajvan posetila Nensi Pelosi. Tada su lansirani projektili, a poslednja simulacija je bila manjeg intenziteta. Ona ipak pokazuje da su kineske obuke za napad na ostrvo napredovale, jer je ovo prvi sveobuhvatni test kontrolisanja ostrva.
Tajvan je izveo kontra vežbe simulirajući brzo raspoređivanje raketnih glisera. Iz SAD tvrde da pažljivo prate razvoj događaja, a njihova mornarica je izvela vežbu slobodne plovidbe u Južnom kineskom moru, šta je Peking prokomentarisao kao “nezakonito”.
Iz japanske vlade rekli su da su primetili kineske vežbe i da ih aktivno prate, jer je od suštinskog interesa za njihovu državu. „Značaj mira i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu nije važan samo za bezbednost Japana, već i za stabilnost međunarodne zajednice u celini“.
Komunistička partija Kine tvrdi da nikada nije isključila silu u preuzimanju kontrole nad ostrvom. Iz ministarstva spoljnih poslova tvrde da su nezavisnost Tajvana i mir u moreuzu „međusobno isključivi”, a da su za tenzije do kojih je došlo krivi Tajpej i strane snage koje ga podržavaju.
Tajvan je po završetku građanskog rata proglasio nezavisnost od Kine 1949. godine, a Peking ga još uvek smatra svojom teritorijom i svaki put osuđuje i burno reaguje na sastanke stranih zvaničnika sa tajvanskom vladom.
„Ako želimo da zaštitimo mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu, moramo se čvrsto suprotstaviti svakom obliku separatizma za nezavisnost Tajvana“, poručuju iz Kine.
Vežbe koje Kina izvodi oko Tajvana primetno su intenzivnije, a zvaničnici ove zemlje poručuju da je ovo samo simulacija blokade koju bi Kina izvela kada bi napala ostrvo. Tajvanski stručnjaci komentarišu da ove vežbe izgledaju sve „bliže stvarnom ratnom stanju”.