Dokumenta koja su procurela u javnost početkom nedelje pokazuju spremnost Ukrajine za rat, umešanost Egipta i Ujedinjenog Kraljevstva u sukob, ali i druga važna otkrića.

Ukrajinska kontraofanziva

Dokumenta pokazuju da su američki obaveštajci, u februaru, procenili izglede za ukrajinsku očekivanu, prolećnu kontraofanzivu kao loše, zbog manjka vojnika i spore isporuke opreme. Očekivali su se samo skromni dobici na bojnom polju.

Protivvazduhoplovna odbrana Ukrajine

Američki obaveštajci su upozorili da Ukrajini brzo ponestaje protivvazdušnih raketa iz sovjetske ere, koje su činile skoro 90 odsto njenog arsenala protivvazdušne odbrane, uprkos isporukama zapadnih sistema. Predviđeno je da će rakete “SA-11 Gadfly” nestati do kraja marta, a rakete “S-300” do maja, potencijalno prepuštajući vazdušnu superiornost Rusiji. Pentagon je savetovao da se traže drugi izvori za nabavljanje raketa, a da Ukrajina bude štedljivija u njihovoj upotrebi.

Volodimir Zelenski i upotreba dronova

U dokumentima stoji da ukrajinski predsednik poziva šefa svojih oružanih snaga, generala Valerija Zalužnjeg, da upotrebi naoružane bespilotne letelice za napad na ruske vojne ciljeve u regionu Rostov, jer Ukrajini nedostaju rakete koje bi mogle da pogode pozadinske linije Rusije.

Kina i Ukrajina

U jednom od obaveštajnih izveštaja se upozorava da će Peking „verovatno iskoristiti napade Ukrajine na Rusiju kao priliku da osudi NATO kao agresora. Takođe, iskoristiće to i kako bi mogao da poveća isporuku pomoći Rusiji ako oceni da su napadi razarajući i da mogu da nanesu veliku štetu“.

Egipat i Rusija

Prema pisanju Vašington posta, jedan od dokumenata navodi da je egipatski predsednik Abdel Fateh el Sisi naredio proizvodnju 40.000 raketa koje bi se tajno isporučile Rusiji. Bela kuća je saopštila da oružje nije poslato.

Britanske specijalne snage u Ukrajini

Jedan dokument sugeriše da je Velika Britanija rasporedila čak 50 specijalnih snaga u Ukrajinu, između februara i marta ove godine, što je činilo više od polovine pripadnika zapadnih specijalnih snaga u zemlji u to vreme. Brojka je znatno veća od broja iz SAD i Francuske, za koje se navodi da su rasporedile 14, odnosno 15 specijalnih snaga.

Još uvek nije poznato u kojim aktivnostima su specijalne snage mogle biti angažovane.

Južna Koreja i municija

U američkom izveštaju navodi se da je južnokorejska kancelarija za nacionalnu bezbednost zabrinuta da bi municija, posebno artiljerijske granate, isporučena u SAD, mogla da završi u Ukrajini, kršeći “nacionalne zakone o snabdevanju oružjem u aktivnom sukobu”.

Mađarska i SAD

Jedan od dokumenata pokazuje da je mađarski premijer Viktor Orban opisao SAD kao jednog od tri najveća protivnika njegove stranke. Ipak, Gardijanov izvor iz Budimpešte rekao je da Orban nije imenovao SAD, već Bajdenovu administraciju.

Izrael

Jedan od dokumenata označen je kao “stroga tajna obaveštajnih podataka CIA”. Navodi se da je izraelska obaveštajna agencija Mosad stimulisala svoje oficire da učestvuju u protestima protiv planova izraelske vlade da oslabi nezavisnost pravosuđa. Izraelska vlada je negirala da je Mosad bio umešan u demonstracije.

Borba za Arktik

U dokumentima se govori i o zabrinutosti u ruskom Ministarstvu odbrane oko planova NATO-a da aktivnije ospori ruske ofanzive na Arktiku, tako što će povećati patrole ratnih brodova kao i vojno prisustvo, pod naznakom da je to „presedan za uspostavljanje legitimiteta vojne baze NATO-a u oblastima Arktika na koji Rusija polaže pravo”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.