FBI je uhapsio 21-godišnjeg pripadnika Nacionalne garde u Masačusetsu osumnjičenog da je odgovoran za curenje poverljivih američkih odbrambenih dokumenata koji su otkrivali vojne tajne i poremetili odnose Vašingtona sa ključnim saveznicima, prenosi Gardijan.
Džeka Tešeiru uhapsili su agenti FBI u njegovoj kući u gradu Nort Dajton. Helikopterski snimci pokazuju mladića kratke tamne kose, maslinastozelene majice i crvenog šortsa kako hoda unazad ka timu agenata koji stoje pored oklopnog vozila obučeni u kamuflažne uniforme i pancire, uperivši puške u njega.
U Vašingtonu, američki državni tužilac Merik Garland potvrdio je hapšenje, rekavši da je Tešeira zadržan „u vezi sa istragom o navodnom neovlašćenom uklanjanju, zadržavanju i prenošenju poverljivih informacija o nacionalnoj odbrani“.
Vazduhovac prve klase Tešeira je bio u 102. obaveštajnom krilu vazdušne nacionalne garde Masačusetsa i tu obavljao dužnosti u vezi sa „sajber transportnim sistemima“, odgovoran za održavanje interneta u vazdušnim bazama. U gardu je ušao 2019. godine.
Veruje se da je Tešeira bio vođa onlajn čet grupe gde su postavljene stotine fotografija tajnih i strogo poverljivih dokumenata, od kraja prošle godine do marta.
Internet grupa nazvala je sebe Thug Shaker Central i činilo ju je 20 do 30 mladića i tinejdžera okupljenih entuzijazmom za oružje, vojnu opremu i video igrice. Rasistički jezik je bio uobičajena karakteristika grupe.
Bivši članovi Thug Shaker Central-a rekli su istraživačkoj novinarskoj organizaciji Bellingcat, Washington Post i New York Times da su dokumenti podeljeni u očiglednom pokušaju da se impresionira ostatak grupe, a ne da se postigne bilo kakav poseban spoljnopolitički ishod.
Govoreći u Irskoj, Džo Bajden je pokušao da umanji uticaj curenja.
„Nisam zabrinut zbog curenja informacija“, insistirao je Bajden. „Zabrinut sam što se to dogodilo, ali nema u njima bilo čega što bi moglo da izazove opasne posledice.”
Gardijan je imao uvid u oko 50 dokumenata, ali postoje znaci da je mnogo više njih objavljeno na Thug Shaker Central. Njujork tajms navodi da je imao uvid u oko čak 300 dokumenata, od kojih je samo delić do sada prijavljen, što ukazuje da bi šteta po nacionalnu bezbednost mogla biti veća nego što se do sada priznavalo.
Jedan od načina na koji bi curenje moglo da utiče na bezbednost SAD je ako saveznike učini opreznim u razmeni obaveštajnih podataka. Poljski premijer Mateuš Moravjecki negirao je da bi to uticalo na poverenje njegove zemlje u sposobnost Vašingtona da čuva tajne.
„Ne moram dvaput da razmislim“, rekao je Moravjecki za Gardijan na događaju Atlantskog saveta u Vašingtonu. „Verujem da se dešavaju greške, ali moramo da budemo što bliže našim saveznicima u zapadnoj Evropi i Sjedinjenim Državama. Moramo se ujediniti i na ovom frontu.”
Portparol Pentagona, brigadni general Patrik Rajder takođe se izjasnio po ovom pitanju.
„Imamo pravila. Svako od nas potpisuje ugovor o tajnosti podataka, tako da sve ukazuje da se radi o krivičnom delu”, rekao je on.
Deo istrage o curenju će ispitati kako je 21-godišnji pripadnik Nacionalne garde u Masačusetsu mogao da ima pristup strogo poverljivom materijalu od vitalnog značaja za bezbednosne interese SAD i saveznika, uključujući raspoređivanje na bojnom polju u Ukrajini.
Pentagon je saopštio da preispituje svoju politiku zaštite poverljivog materijala, uključujući ažuriranje lista za distribuciju i procenu kako i gde se dele obaveštajni podaci.
„Važno je razumeti da se ne radi samo o Ministarstvu odbrane (odseku odbrane). Radi se o američkoj vladi“, rekao je Rajder. „Ovde je reč o tome kako štitimo i čuvamo poverljive informacije. Imamo stroge protokole, tako da svaki put kada dođe do incidenta postoji prilika da se to pregleda i precizira.“
Komšije su Tešeiru opisale kao tihu i učtivu osobu, a porodicu kao normalnu, skladnu, ujedinjenu.
„Njegova majka Doun je vlasnica cvećare“, rekao je penzionisani oficir vazduhoplovnih snaga Mario Koreja. Tešeirin otac je, kako je rekao, penzionisan iz vazduhoplovstva.
„Fini ljudi. Dakle, ovo je šteta – verovatno će Džek provesti ostatak svog života u Livenvortu“, rekao je Koreja, misleći na zatvor Fort Livenvort.
Prema jednom od članova grupe Thug Shaker s kojim je razgovarao Washington Post, njihov vođa, koga je nazvao OG, ali se sada zna da je u pitanju Tešeira, „ima mračan pogled na vladu“, prikazujući vladu, a posebno obaveštajne agencije, kao represivne snage. On je govorio o „prekoračenju ovlašćenja“.
U svojoj poslednjoj poruci članovima grupe, Tešeira je rekao da se „pritaje i izbrišu sve informacije koje bi se eventualno mogle odnositi na njega“, uključujući i sve kopije poverljivih dokumenata.