(Beta-AP) – Predsednik Irana Ebrahim Raisi održao je danas govor na palestinskom skupu u pojasu Gaze, što je slučaj bez presedana da Iran otvoreno pridaje važnost militantnoj organizaciji Hamas koja vlada tom teritorijom.
Raisi se obratio virtuelno stotinama pristalica Hamasa i Islamskog džihada koji su se okupili na fudbalskom stadionu u gradu Gaza i pozvao Palestince da nastave sukob sa Izraelom.
Njegov govor, prvi te vrste koji je održao Palestincima – predstavlja, čini se, kulminaciju tihe diplomatije koja je za cilj imala da se ispegla jaz između Hamasa i njegovog dugogodišnjeg partrona Irana, u vezi sa građanskim ratom u Siriji.
Raisi se obratio Palestincima povodom Dana Jerusalima ili Dana Al-Kuds, što je arapski naziv za Jerusalim, a taj dan pada na poslednji petak islamskog svetog meseca Ramazana.
U govoru, Raisi je istupio tvrdo protiv nedavnog bilateralnog sastanka Palestinskih vlasti sa Izraelom u Akabi u Jordanu i u Šarm el-Šeiku u Egiptu.
Raspirivanje nasilja u Izraelu i na Zapadnoj obali posle prošlonedeljnog upada izraelske policije u svetu džamiju Al Aksa u Jerusalimu poslužilo je za podrivanje ovih samita na kojima je pokušano smirivanje tenzija u odnosima Izraelaca i Palestinaca.
„Inicijativa za samoopredeljenje danas je u rukama palestinskih boraca“, rekao je Raisi, čime je odbacio legitimitet palestinskih vlasti koje kontrolišu delove Zapadne obale koji nisu pod kontrolom Izraela.
U poslednje četiri decenije, parade za Dan Al-Kudsa privlače hiljade ljudi širom Bliskog istokaa, a događaj je najdramatičniji u Iranu, gde mase spaljuju izraelske zastave i zaklinju se da će osloboditi Jerusalim.
Iako je Hamas sunitska muslimanska organizacija, njeno vojno krilo dugo ima bliske odnose sa Iranom, koji ga finansira, a oslonac je šiitskim muslimanima. Hamas i Iran ujedinjuje zajednička mržnja prema Izraelu.
Iako Iran ne otkriva sadržinu svoje podrške, Hamas javno hvali Islamsku Republiku zbog asistencije. Eksperti smatraju da je ona i finansijska i politička, i da uključuje obuku boraca Hamasa da sami prave svoj arsenal naprednih projektila s kojima mogu da dobace do svakog kutka izraelske teritorije.
Izraelsko-egipatska blokada Pojasa Gaze koja je uvedena nakon što je Hamas 2007. godine nasilno preuzeo vlast nad tom palestinskom oblašću otežala je Hamasu da krišom uvozi rakete iranske proizvodnje.
Američki Stejt department procenjuje da Iran daje godišnje 100 miliona dolara palestinskim oružanim grupama, a to su Hamas i nešto manji palestinski Islamski džihad.
Tokom građanskog rata u Siriji, Hamas se podelio jer se vlast sirijskog predsednika Bašara Asada surovo obračunala sa pobunjenicima u toj zemlji, uključujući Muslimansko bratstvo s kojim je Hamas u savezu, međutim, vojno krilo se približilo Iranu, glavnom savezniku Asada, a skori koraci ka pomirenju Hamasa i Asada ukazuju na sve jači uticaj Irana na militantne vladare pojasa Gaze, ocenjuje AP.