Tokom prošle godine, svet je pomno pratio Vagner grupu, privatnu vojnu kompaniju, blisku ruskoj vladi, koju vodi Jevgeni Prigožin i koja se bori na frontu u Ukrajini. Ipak, kreatori politika i politički analitičari su posvetili manje pažnje činjenici da je Vagner aktivan još u 30 drugih zemalja.
Taj propust ih ostavlja u nepovoljnom položaju, u njihovoj nameri da pokušaju da razumeju i odgovore na Vagnerove motive. Postoje prednosti i ranjivosti ove vojne grupe, po pitanju lokalnih kriza, a pravi primer za to je trenutni sukob u Sudanu. Vlade bi trebalo sveobuhvatnije da prikupljaju i analiziraju dokaze o Vagnerovim globalnim aktivnostima, kako bi potkopale njenu prednost koju joj tajnovitost omogućava.
Nasilna borba za moć između sudanskih oružanih snaga, koje vodi general Mohamed Fatah al-Burhan i Rapid Support Forces (RSF), duboko je ukorenjen u sudanskoj unutrašnjoj politici. Postoji mogućnost da strani akteri, uključujući Rusiju, preko Vagnera mogu da intervenišu kako bi oblikovali političku budućnost prema njihovim interesima.
Vagner radi na unapređenju političkih, vojnih i ekonomskih ciljeva Moskve. Ova vojna kompanija je 2017. godine izrazila spremnost da Sudanu i tadašnjem predsedniku Omaru al-Baširu pošalje političku i vojnu podršku. Moskva je pregovarala sa al-Baširom o nizu ekonomskih i bezbednosnih sporazuma kako bi olakšala partnerstvo, koje posebno uključuje sporazume za iskopavanje zlata za M-Invest, rusku firmu povezanu sa Prigožinom i Vagnerom.
Vagnerove aktivnosti u Sudanu su nastavljene čak i posle državnog udara u aprilu 2019. godine, posle kojih je al-Bašir smenjen. Vagner se nije vezivao za bogatstvo vladajuće administracije, već se prilagodio i tranzicionoj vladi. Onda je podržao vojni udar 2021. godine, koji se završio time da je na vlast došla vlada koja podržava jačanje odnosa sa Rusijom.
Dva glavna interesa Vagnera i Rusije u Sudanu
Iskopavanje zlata je rezultet pregovora između Moskve i Kartuma. Meroe Gold koja je u vlasništvu M-Investa koji posluje lokalno kao sudanska lažna kompanija al-Solag i izgradila je mrežu operacija iskopavanja i šverca zlata u Sudanu.
Pored finansiranja Vagnerovih operacija i generisanja profita, šverc zlata je pomogao i da se ublaže posledice međunarodnih sankcija protiv ključnih ruskih aktera, posebno nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine. Primarni interes Rusije kada je u pitanju Sudan, je da očuva ove operacije i mreže.
Pomorska baza na Crvenom moru je jako bitna tačka za Rusiju koja odavno želi pristup Crvenom moru. Krajem 2020. godine, Moskva i Kartum su postigli sporazum o uspostavljanju ruske pomorske baze u Port Sudanu. Prema sporazumu, u budućoj bazi bi bio pomorski logistički centar i remontno dvorište, do 300 ljudi, i četiri pomorska broda, uključujući brodove na nuklearni pogon.
Sudanska prelazna vlada je zamrzla planove za uspostavljanje pomorske baze u aprilu 2021. godine, može se reći zbog pritiska SAD, a nakon državnog udara 2021. godine, vojna vlada nije bila zainteresovana da obnovi sporazum. Rusija je i dalje zainteresovana za rešavanje pristupa Crvenom moru i verovatno se nada da će vladajuća frakcija dozvoliti nastavak ovog plana.
Posledice ishoda Sudanskog sukoba na Rusiju
Borba za vlast u Sudanu će uticati na oba ruska ključna interesa. Zbog toga će Vagner pokušavati da oblikuje ishod u svoju korist. Vagner sprovodi bezbednosne aktivnosti i održava dezinformacije u Sudanu, a dalja logistička podrška će verovatno doći iz drugih regionalnih uporišta, posebno iz baza u Libiji i Centralnoafričkoj Republici.
Izveštaji pokazuju da je Vagnerov libijski partner Halifa Haftar već pružio podršku RSF. Vagnerova logistička podrška za RSF u sudelovanju sa Haftarovom pomoći čini opciju koja bi mogla da omogući Vagneru da utiče na odluke u Sudanu.
Iako ne postoje dokazi, zapadni analitičari ne bi trebalo da tumače grupu Vagner kao ideološki vezanu za bilo koju frakciju ili kao osnovni uzrok sukoba. Vlada SAD insistira da se spoljni akteri isključe iz sukoba u Sudanu. Ovo se odnosi i na Vagner i druge ruske grupe.
Ipak, malo je verovatno da će strogi ultimatumi pomoći narativu Zapadnih država. Zapad insistira da afričke države izaberu jednu stranu od njih i Rusije.
Kreatori i analitičari politike bi trebalo pažljivo da prate Vagnerovu ulogu i evoluirajuće interese u Sudanu. Trebalo bi i da objave što više novih saznanja i informacija. Bez obzira na to koja strana izađe kao pobednik, detaljno dokumentovanje bilo koje od Vagnerovih aktivnosti, a posebno o kršenju ljudskih prava ili drugim nezakonitim aktivnostima koje sprovode njene trupe, povećaće svest o problematičnim Vagnerovim aktivnostima i štetama koju prouzrokuje.
Ako Vagner zaštiti svoje opklade tako što će svoju podršku podeliti između frakcija ili zadržati određeni nivo poricanja dok podržava jednu stranu, potpuni prikaz njegovih postupaka takođe može pomoći da se potkopa dugoročna podrška ruskim interesima u Sudanu.