Manuel Jambo nije znao šta je ghost oružje, sve dok njegova šesnaestogodišnja ćerka nije ubijena njime.
Bio je kod kuće, spremao se za posao, a onda dobio poziv od kog svi roditelji strepe. Njegova ćerka pogođena je metkom u školi, a pre nego što je uopšte i stigao do bolnice, usledio je još jedan od „onih“ poziva.
Bila je mrtva, i on nije mogao da poveruje u to dok nije video sopstvenim očima. Policajci su mu rekli da je usmrćena „ghost pištoljem“, i bio je to prvi put da je Jambo čuo za tako nešto.
Ghost pištolji su neregistrovano oružje domaće proizvodnje, koje se može napraviti pomoću 3D štampača. Ono se može proizvesti za manje od 200 dolara, iako zvaničnici navode da je prosečna cena oko 500. Bezbroj veb-sajtova nudi najraznovrsnije komplete za sastavljanje, od pištolja do AR-15 i AK-47.
Zakon trenutno zahteva, od proizvođača vatrenog oružja, da utisnu serijske brojeve na svoje proizvode, ali ne reguliše većinu delova, zbog čega je vlastima teško da uđu u trag ovoj novoj vrsti sklapajućeg oružja. Takođe, kupci kompleta nisu obavezni da prolaze kroz proveru kroz koju prolaze kupci oružja. „Ako ste prestupnik ili ako se proceni da ste mentalno nesposobni, na primer, savezni zakon kaže da ne bi trebalo da imate bilo kakvo vatreno oružje. Zato je ghost oružje problematično. Niko ne zna da ga imate“, rekao je šerif okruga Los Anđeles Aleks Viljanueva.
Prema ATF-u, legalno je napraviti vatreno oružje za ličnu upotrebu, bez ikakve dozvole. „Bio sam šokiran koliko je lako doći do tog oružja”, rekao je Jambo. „Čovek bi pomislio da do takvih stvari ne možeš doći tek tako, da ih ne možeš poručiti preko interneta kao nekakve igračke.”
Stručnjaci smatraju da je ghost oružje najbrže rastući problem bezbednosti oružja u Americi. Njujorška policija zaplenila je prvi ghost pištolj 2018. godine. U 2019. bilo ih je 50. Do 2020. broj je skočio na 150., a onda je 2021. dostigao 275.
Ali Loran Keli, suosnivač kompanije za proizvodnju oružja Polimer80, zabrinutost oko ghost oružja naziva „mitom“. Keli je utvrdio da ghost oružje čini mali deo ukupnog broja oružja koje je pronašla policija. U 2021. godini, ATF je pronašao 460.024 pištolja, u poređenju sa 19.273 ghost pištolja. On je odbacio statistiku, poput one koja pokazuje da je vatreno oružje vodeći uzrok smrti američke dece i tinejdžera, uz obrazloženje da tome nedostaje poenta.
„Ljudi moraju u svojim mislima da razdvoje nasilje i oružje“, rekao je on. „Ako imamo problematičnu decu ili imamo ljude koji se osećaju obespravljeno u ovoj zemlji, čega i ima u velikim količinama, onda to je izvor nasilja, a ne kompanije za proizvodnju oružja. “