Američka agencija šalje timove za reagovanje na katastrofe dok zapadne zemlje povlače stotine diplomata i građana iz zemlje razorene sukobima, prenosi Gardijan.
SAD su upozorile na nestašice vitalnih lekova, hrane i vode u Sudanu. Rasporedile su stručnjake za reagovanje na katastrofe u regionu, pošto su intenzivirani napori na evakuaciji stranih diplomata i građana iz Kartuma, kako se navodi u saopštenju.
Velika Britanija je u nedelju uspešno evakuisala svoje diplomatsko osoblje i članove porodice iz Kartuma putem složene operacije, dok su Nemačka i Francuska saopštile da su evakuisale više od 100 ljudi.
Italija, Španija i Kanada takođe su evakuisale svoje državljane među drugim nacionalnostima. Holandski vojni avion odvezao je evakuisane u Jordan rano u ponedeljak, kako je saopštilo holandsko ministarstvo spoljnih poslova. SAD su u subotu uveče evakuisale diplomate, radnike ambasade i njihove porodice.
S obzirom na to da se niz prekida vatre nije održao, broj poginulih u Sudanu je sada premašio 420, uključujući 264 civila, a više od 3.700 je ranjeno, prema navodima lokalnih i međunarodnih nevladinih organizacija. Međutim, većina analitičara veruje da je stvarni ukupan broj poginulih i povređenih u više od devet dana borbi mnogo veći.
Dok su besnele bitke u centru sudanske prestonice i u njenom bratskom gradu Omdurmanu, šefica Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Samanta Pauer oslikala je mračnu sliku stvarnosti na terenu.
„Borbe…su odnele stotine života, povredile hiljade, a opet srušile demokratske težnje sudanskog naroda. Civili, zarobljeni u svojim domovima, nemaju pristup očajnički potrebnim lekovima i suočavaju se sa mogućnošću dugotrajne nestašice struje, vode i hrane“, izjavila je Pauer.
Ona je rekla da sve ove patnje čine ionako strašnu situaciju – trećini stanovništva Sudana, skoro 16 miliona ljudi, već je bila potrebna humanitarna pomoć da bi se zadovoljile osnovne ljudske potrebe pre ovog izbijanja nasilja.
Nasilje je suprotstavilo jedinice vojske lojalne sudanskom vojnom vladaru generalu Abdelu Fatahu al-Burhanu, protiv Snaga za brzu podršku (RSF), koje predvodi Mohamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti, koji je zamenik šefa vladajućeg saveta. Njihova borba za vlast izazvala je strah od haosa i humanitarne katastrofe u zemlji od 45 miliona ljudi, trećoj po veličini u Africi.
Novo proglašeno primirje, koje je trebalo da se poklopi sa trodnevnim muslimanskim praznikom, Ramazanskim bajramom, „propalo je“ u subotu. Prekid vatre je trebalo da omogući hiljadama stanovnika Kartuma, koji su bili zarobljeni u borbama, da dođu na sigurno i posete porodicu tokom muslimanskog praznika Bajrama.
Pauer je ponovila poziv stranama da se pridržavaju primirja.
Činilo se da su internet i telefonske usluge prestale da rade, u većem delu zemlje, u nedelju. Lekovi, gorivo i hrana bili su oskudni u većem delu Kartuma, dok je kombinacija borbi i pljačke dovela do masovnog napuštanja kuća u potrazi za osnovnim namirnicama.
Velika britanija izrazila je zabrinutost za bezbednost svojih državljana koji ostaju u Sudanu nakon evakuacije diplomatskog osoblja. Ministar spoljnih poslova, Džejms Kleverli, upozorio je da će, napori britanske vlade da pruži pomoć onima koji su zaglavljeni u Sudanu, ostati „ozbiljno ograničeni“ dok se ne postigne prekid vatre.
Britanska opozicija je zatražila da zna šta vlada čini da pomogne preostalim britanskim državljanima koji su još u Sudanu, nakon što je irska vlada potvrdila da planira da pošalje tim u Sudan da evakuiše irske državljane.
Nemačka i Francuska su u nedelju uveče saopštile da su evakuisale više od 100 ljudi iz glavnog grada. Izveštaji iz Kartuma sugerišu da je prvi pokušaj evakuacije francuskih diplomata propao kada je konvoj bio pod vatrom, a neki putnici su povređeni.
Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je da su operacije njegove zemlje u Sudanu privremeno obustavljene.
„Naše diplomate su bezbedne – izvučene su i rade izvan zemlje“, napisao je on na Tviteru.
Na pohabanim ulicama Kartuma vladao je bes.
„Oni su evakuisali svoj narod… Amerikanci ne mare za Sudan… Bezbednost njihovog naroda je prioritet za njih, ne treba da se koncentrišemo na to, treba da smislimo načine da zaustavimo rat“, kaže 61-godišnjakinja koja se bavi biznisom Madži Ebaid.
Alaa Mustafa, 33-godišnji laboratorijski asistent u bolnici u Omdurmanu, rekao je da je evakuacija zapadnih zemalja pokazala da su barem političari u Londonu ili Vašingtonu „brinuli za svoje građane“.
„Zapadnjaci su otišli… Ne izgleda da je to dobro po nas… Ne znamo šta će sutra da se desi“, rekla je žena koja je zatražila da ostane anonimna zbog straha od odmazde.