Protesti koji su u Srbiji otpočeli prošlog meseca zbog dva uzastopna masovna ubistva, prerasli su u subotu u najveće ulične demonstracije u glavnom gradu Beogradu, od kako su demonstranti svrgli Slobodana Miloševića sa mesta predsednika 2000. godine, piše The New York Times.
Nedeljni protesti „Srbija protiv nasilja“ uzimaju zamah početkom maja, kada su javnost i kritičari lidera zemlje Aleksandra Vučića osudili „kulturu nasilja koju promovišu vlast i lojalni mediji“.
Peti i najveći do sada, protest u subotu, pojačao je pritisak na Vučića da ispuni bar neke od zahteva deemonstranata. Ti zahtevi ujljučuju otpištanje visokih izvršnih zvaničnika i povlačenje dozvola za emitovanje provladinim televizijama koje su ozloglašene po emitovanju nasilnih rijaliti programa i ignorisanju opozicije.
„Dosta je bilo nasilja, dosta je bilo mržnje i zastrašivanja, dosta poniženja“, rekao je satiričar i televizijski voditelj Zoran Kesić.
Protesti su prerasli u širi, mirni revolt protiv sve autoritarnije vladavine predsednika Vučića, koji je vladao „ovim balkanskim narodom“, prvo kao premijer, a potom i kao predsednik, skoro deceniju.
Vučić je svoju karijeru započeo kao radikalni nacionalista tokom ratova devedesetih godina na Balkanu, ali je poslednjih godina nastojao da se predstavi kao proevropski lider koji želi da se Srbija pridruži Evropskoj uniji.
Protivio se uvođenju sankcija Rusiji, ali Srbija je u Ujedinjenim nacijama osudila Moskvu.
Demonstranti su skandirali Vučiću da podnese ostavku. Predsednik koji je prošle godine ubedljivo pobedio na izborima osuđuje proteste kao „politički štos“ njegovih protivnika.
Za razliku od velikog protesta u oktobru 2000. godine, kada je tadašnji lider, Slobodan Milošević bio primoran da podnese ostavku, trenutne demonstracije su protekle mirno, osim nekoliko sukoba između demonstranata i provladinih agitatora.