Bliži se 600. broj Nedeljnika, i već polako u redakciji počinjemo da listamo stare tekstove. Nekada nam deluju naivno, nekada previše grubi, nekada nam se čini da je ranije bilo lakše, nekada da smo danas hrabriji, bolji, produktivniji. Kada se, Bože zdravlja, za nekih – odokativno – četiri godine bude spremao hiljaditi broj magazina, šta ćemo misliti o tužnom, crnom, besnom, protestnom proleću 2023?
To, naravno, neće zavisiti samo od novinara i urednika, koliko od onih koji su na ulicama – i onih koji (bi da) ih vode – a upravo svima njima ponovo je posvećena naslovna strana Nedeljnika. Temat koji počinje uvodnikom Veljka Lalića zaokružujemo istraživanjem Đorđa Vukadinovića, ali i pogledom s one strane Batrovaca. To je samo početak, pošto se bavimo i Ukrajinom, krajem škole, serijom „Succession“, švedskim standardom i besmrtnošću. Za Nedeljnik piše i ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva…
Pogledajte šta ćete čitati u novom Nedeljniku
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
PROTESTI I POSLEDICE – Vučić previše insistira na „prelaznoj vladi“, na koju ni po cenu života neće pristati, što je navodno među saradnicima rekao izrazito radikalnim metaforama, iako prelazna vlada zapravo i nije zvanični deo zahteva protesta protiv nasilja. Ako opozicija (barem njen racionalni deo) ne očekuje zaista da će doći do prelazne vlade, šta je onda njen put za dolazak na vlast?
LALIĆ – „Kod nas sve izgleda kao fudbal, od tribine nadalje, jedina oblast u kojoj su i svi Nemci korumpirani“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog Nedeljnika.
ISTRAŽIVANJA – Samo u mesecu maju Vučić je imao nezapamćeni izliv građanskog nezadovoljstva, neuspešan sopstveni „kontramiting“ koji je trebalo da bude utuk na te ulične proteste i eskalaciju krize na severu KiM gde su Kurtijevi gradonačelnici i specijalci upali u zgrade srpskih opština, a okupljeni Srbi se sukobili sa Kforom. Ali interesantno je da ništa od navedenog nije bilo razlog za gotovo javno mentalno cepanje i slom živaca pred kamerama kao što je to bio zahtev za formiranje prelazne vlade od strane dela opozicije i grupe javnih ličnosti. Đorđe Vukadinović o novim istraživanjima u Nedeljniku.
JOVIĆ – Amerika je spremna tolerirati autokratske lidere pod uvjetom da su njeni saveznici. Uostalom, što bi drugo i mogla. Njen kapacitet za „promjene režima“ u drugim zemljama, posebno velikima, značajno je manji sada nego što je bio do 2014. Za Nedeljnik piše profesor Dejan Jović.
PANTELIĆ – Dve struje iz prošlosti i danas oblikuju i utiču na špansku političku svakodnevicu. Na jednoj strani oni koji hoće da „evropeizuju“ Španiju realizujući, ponekad i revolucionarne, reforme, gradeći laičko i demokratsko društvo u kojem crkva nema monopol na obrazovanje mladih generacija. Na drugoj, klerokonzervativci sa idejom o istorijskoj misiji nastavljanja tradicije katoličkih kraljeva i odbrani tradicionalnih vrednosti, katoličanstva i unitarne države. Spoljnopolitička analiza Željka Pantelića u novom Nedeljniku.
RADIĆ – Nema ni kod Rusa toliko resursa koliko ima u našim tradicionalnim kafanskim pričama, onim uz rakiju u kojima se razglaba slabost tog NATO-a koji samo što nije propao u ratu protiv Rusije do poslednjeg Ukrajinca. Mitski pristup analizama kao dominantni diskurs u domaćoj medijskoj praksi ignoriše priliv resursa i sledi misli kao što je prva rečenica iz junskog izdanja ruskog Vojnog zbornika – „Mi smo uvereni u našu pobedu“.