Premijer Albanije Edi Rama je u Beogradu izjavio povodom krize u odnosima Srbije i Kosova da je napredak moguć jedino uz dijalog i dogovor koji proizlazi iz takozvanog francusko-nemačkog plana.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, Rama je rekao da „niko ne treba da potceni rizik od eskalacije tenzije do tačke kada bi neki naoružani pokreti mogli da počnu da rade nešto što se nipošto ne sme dozvoliti“.
„To bi nas dovelo do situacije koja je možda uporediva sa Donbasom (na istoku Ukrajine), do stvaranja neke teritorije u regionu (Zapadnog Balkana) koja bi dovela do posledica nezamislivih razmera. Danas je situacija takva da ju je moguće kontrolisati i postoje jasno definisane tačke za deeskalaciju“.
Naveo je da je neophodno da prevlada „nekog zajedničko stanovište“ i da proces dijaloga Beograda i Prištine bude „normalno nastavljen“.
Povodom predloga statuta Zajednice srpskih oština (ZSO) koji je sačinio, Rama je rekao da ga je predao „kumovima francusko-nemačkog plana“, francuskom predsedniku Emanuelu Makronu i nemačkom kancelaru Olafu Šolcu, kao i predsedniku Evropskog saveta Šarlu Mišelu, i da Beograd i Priština „mogu da ga uzmu u razmatranje ili da ga ne uzmu“.
Vučić je na to odgovorio da za predstavljanje Statuta ZSO „nisu nadležni nikakvi kumovi, ni Francuska ni Nemačka, već isključivo srpski upravljački tim, u skladu sa Briselskim sporazumom“, i najavio da će večeras nastaviti razgovor sa albanskim premijerom.
Rama je uzvratio Vučiću rekavši da su Šolc i Makron „kumovi francusko-nemačkog plana, a ne Statuta ZSO, jer taj plan potiče iz Francuske i Nemačke, a ne iz Srbije“.
„Predlog Statuta ZSO bio je usmeren samo ka postizanju pozitivnog uticaja na sam proces (dijaloga) i nema nikakvu drugu svrhu“, naveo je Rama.
Vučić mu je na to odgovorio da se u Srbiji „kumovima ne zovu oni koji nameću određene odluke“.
„U Srbiji kumove birate sami i pozovete ih na krštenje ili na venčanje. Kod nas se kumovima ne zovu oni koji vam nameću određene odluke“, kazao je Vučić Rami.
Rama je rekao i da je odugovlačenje Prištine u procesu formiranja ZSO „strateška greška“, kao i insistiranje kosovskih vlasti da policija ostane u zgradama lokalnih samouprava na severu Kosova.
„Greška je insistirati i da (novi) gradonačelnici (Albanci), koji su izabrani uz bojkot (srpske zajednice) ostanu u opštinskim zgradama, oni prave prepreku da se dođe do rešenja“, naveo je.
Upitan da li će Albanija kao nestalna članica Saveta bezbednosti UN podržati Vučićev zahtev da bude održana sednica tog tela o situaciji na severu Kosova, Rama je rekao da je sve što Albanija čini „rezultat konsultacija sa supersilama“.
„Posle decenije ćutanja u odnosima Srbije i Albanije upravo nas dvojica smo počeli da manjemo loše političko nasleđe i prethodnih godina smo pokazali konkretnim rezultatima mnogo bolje odnose među narodima dve zemlje“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić posle sastanka sa albanskim premijerom Edijem Ramom.