Erste Banka posluje unutar Grupe koja već više od 200 godina veruje da je njena odgovornost da omogući prosperitet svim ljudima, bez obzira na njihov status, nacionalnost, veroispovest, pol ili starost. Ovaj pristup, nastao pre više od dva veka, predstavlja svrhu našeg postojanja, govori o istrajnosti i posvećenosti za ono vreme naprednoj ideji, koja ni do danas nije izgubila na značaju.
Okolnosti su se promenile i u ovom trenutku naša planeta i naše društvo prolaze kroz jedan brz, sveobuhvatan i izuzetno ozbiljan proces promena. I mi sami, kao finansijska institucija, moramo da se menjamo i pomeramo svoj fokus sa finansijskih usluga ka finansijskom zdravlju.
Ovo je izuzetno važan koncept jer stavlja pojedinca u centar pažnje i omogućava mu da donosi dobre finansijske odluke koje doprinose njegovom prosperitetu, a samim tim i prosperitetu društva u celini. Kao finansijska institucija, vidimo svoju odgovornost, obavezu i imamo iskrenu želju da pružimo podršku, podelimo znanje i iskustvo, damo savet i osnažimo naše građane u ovoj oblasti. Nama je važno da se sve generacije našeg društva upoznaju sa svetom finansija na za njih jasan, zanimljiv i razumljiv način, posebno prilagođen njihovim godinama. Samo na taj način, donoseći finansijski dobre odluke, možemo zajedno da stvaramo finansijski zdravo društvo.
Kada govorimo o finansijskom zdravlju, važno je da spomenemo i rezultate jednog istraživanja koje smo sproveli u 2022. godini u Srbiji. Prema ovom istraživanju, interesantno je da većina građana Srbije – čak 87 odsto njih, smatra da poznaje pojam finansijsko zdravlje, pod kojim podrazumeva sigurnost (njih 47%), ravnotežu između prihoda i rashoda (45%), odnosno ušteđevinu za neočekivane događaje (37%). Ovo i jesu neki od osnovnih postulata finansijskog zdravlja. Ono što na neki način zabrinjava jeste to što ovaj koncept građani uglavnom povezuju sa svojom trenutnom situacijom, odnosno mogućnošću da plate svoje račune na vreme, a značajno je manje onih koji planiraju svoju finansijsku budućnost kroz štednju, osiguranje i ulaganja. Većina ispitanika nije sigurna da će svoj životni standard održati u penziji niti da bi imala dovoljno osiguranja u slučaju potrebe. To nam je jasan pokazatelj da moramo da nastavimo da radimo na finansijskoj edukaciji, da naučimo ljude da planiraju svoje finansije – kako na kratak rok, tako i za ceo život.
Finansijsku pismenost smo prepoznali ne samo kao važnu temu već i kao veliki izazov današnjeg društva. Oni koji nemaju pristup finansijskim instrumentima i edukaciji često su isključeni iz ekonomskog i društvenog života. Finansijska pismenost doprinosi smanjenju rizika od siromaštva i ekonomskom rastu, društvenoj inkluziji i stabilnosti.
Stoga je ovo tema koja zahteva ozbiljan prostor u svakodnevnom životu svih nas u smislu osvešćivanja, pojašnjavanja i približavanja pojmova. Veliki je broj predrasuda vezan za ovu oblast proistekao iz neinformisanosti, nedostupnosti informacija, kao i nerazumevanja informacija. Upravo u želji da se na ovu temu skrene pažnja, otvori prostor za bavljenje njome na pravi način, ali i strateški pronađe adekvatno mesto u elementarnom obrazovanju za najmlađe, Banka je pokrenula program finansijske edukacije – ErsteZnali.
Kroz sve aktivnosti programa finansijske edukacije želimo da građane svih uzrasta, od najmlađih do najstarijih, ohrabrimo da istražuju više o finansijama, dobro se informišu, odgovorno troše, biraju rešenja koja će im omogućiti da se osećaju sigurno, ali i iskoriste prilike koje im se ukazuju.
Finansijsko zdravlje i stabilnost nisu luksuz, nisu vezani direktno za visinu primanja i one sa dubljim džepom. Biti finansijski zdrav i stabilan znači uspostaviti ravnotežu između količine novca koji zarađujemo, štedimo i trošimo. Ključ je zapravo u dobroj finansijskoj informisanosti i donošenju odluka, te balansiranju između realnih potreba, mogućnosti i želja.