Republički hidrometeorološki zavod danas nas je obradovao. Očekuje se pad temperature, smena sunca i oblaka, promenljivo vreme, kratkotrajni pljuskovi… Zapravo, šta god da je pisalo u današnjem izveštaju obradovalo bi nas posle nevremena koje je juče zadesilo Srbiju.
Meteorolozi su za sredu najavljivali supćelijske oblake, za koje je retko ko znao šta su tačno. Bile su najavljene kiša i grmljavina, ali niko nije slutio da će zemlju da pogodi tako jako nevreme.
Kako piše Nacionalna geografija, superćelijske oluje često sa sobom uzrokuju grad, vetar i tornada, što u ekstremnim slučajevima može da izazove veliku materijalnu štetu. One stižu s oblacima koji umeju da deluju apokaliptično i pravi su primer sile prirode. Pritom, superćelijski oblaci, koji su omiljena meta lovaca na oluje i ljubitelja ekstremnih vremenskih pojava, zbog posledica koje znaju da ostave nisu nimalo dobrodošli na područjima na kojima mogu da prouzrokuju štetu.
Jučerašnje nevreme nastupilo je nakon crvenog meteoalarma, Lucifera i Kerbera, a prognoza je zvučala kao da nam stiže dugo očekivano osveženje. Ipak, nevreme koje se iz Zagrebačke regije, brzo pomeralo ka Osječkoj, stiglo je i u Srbiju sinoć oko 19 časova.
Srbiju su pogodili snažni vetrovi, obilne kiše i grmljavina i zahvatili su veliki deo teritorije, ostavljajući za sobom razne posledice. Olujni oblaci su se tokom predvečerja brzo okupljali na nebu, a prvi udari vetra su doneli osveženje. Međutim, nevreme je postalo ozbiljnije nego što se očekivalo.
Oluja se tokom noći intenzivirala a kiša je padala satima. Padavine su izazvale izlivanje reka i poplave u mnogim gradovima i selima, preteći da ugroze domove i infrastrukturu. Pored toga, snažni vetrovi koji su pratili nevreme izazvali su pad stabala, oštećenje krovova i uništili su brojne objekte. Mnoge ulice širom zemlje bile su zatrpane ruševinama i granama, a najkritičnije je bilo na području Vojvodine. Hitne službe su bile angažovane na svim nivoima, a vatrogasci i volonteri radili su bez prestanka kako bi pomogli stanovništvu i osigurali njihovu bezbednost.
Jedan od ključnih problema sa kojima se suočila Srbija bio je nestanak električne energije i vode u mnogim mestima Snažni udari vetra obrili su brojne dalekovode i električne stubove, dok su oštećeni i mnogi vodovodni sistemi. Dva krana su pala na jednom gradilištu na Novom Beogradu, nije bilo povređenih.
Šest osoba je nastradalo, a stotine su povređene na području Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije. Grad Sremska Mitrovica, uveo je hitne mere, rekavši da je šteta ogromna, uključujući oštećen krov nad hirurškim krilom u lokalnoj bolnici. Građani su bili pozvani da ostanu kod kuće i, ukoliko je to moguće, odlože putovanja kako bi omogućili hitnim službama da rade bez ometanja, saniraju štetu I pomognu ugroženom stanovništvu..
Vlasti su najavile da će pružiti svu neophodnu pomoć ugroženim područjima i da će obezbediti resurse za popravku infrastrukture i podršku ugroženom stanovništvu. Takođe su uputili apel građanima da se i dalje pridržavaju uputstava i bezbednosnih mera kako bi izbegli potencijalne rizike i komplikacije ukoliko ponovo dođe do nevremena.