Sinoć je u 56. godini preminula Sinéad O’Connor, pevačica koja je ujedno očaravala i šokirala svet.
U sredu uveče je objavljeno kratko saopštenje o smrti pevačice i aktivistkinje koja je uzdrmala javnost. Sinéad je često bila u žiži interesovanja svetske publike, a najčešće ne svojom voljom. Vrhove svetskih top-lista osvojila je 1990. godine singlom „Nothing Compares 2 U“, koji je promenio njen život.
„Sa velikom tugom obaveštavamo javnost o odlasku naše voljene Sinéad“, navodi se u saopštenju. „Njena porodica i prijatelji su skrhani bolom i zamolili su za privatnost i razumevanje u ovom veoma teškom trenutku.“
Irska pevačica je preminula 18 meseci nakon smrti svog sina Shanea, koji je izvršio samoubistvo pošto je pobegao iz psihijatrijske bolnice. Kako pišu strani mediji, od tada je pevačica intenzivno imala problema sa mentalnim zdravljem. O’Connor je imala još troje dece, piše Gardijan.
Vest o njenoj smrti je šokirala muzičku industriju, fanove širom sveta ali i O’Connorinu domovinu, Irsku.
Irski političar, Taoiseach Leo Varadkar izrazio je saučešće porodici preminule pevačice i podsetio javnost na njen doprinos muzičkoj industriji.
„Njenoj muzici su se divili ljudi širom sveta, a njen talenat je bio bez premca i nije mogla da se poredi ni sa kim drugim. Saučešće njenoj porodici, prijateljima i svima koji su voleli njenu muziku.“
Micheál Martin, zamenik premijera, rekao je da je Irska izgubila jednu od najvećih muzičkih ikona. „Naša srca su uz njenu decu, porodicu, prijatelje i sve koji su je poznavali i voleli.“
Colm O’Gorman, izvršni direktor ”Amnesty International Ireland”, rekao je da je malo umetnika ostavilo takav društveni i kulturni uticaj. „Kakav gubitak. Iskreno saučešće njenim sinovima, porodici i svima koji su je voleli.“
Jedan od pevačicinih menadžera, Fachtna Ó Ceallaigh, rekao je da je ona „utrla“ put za druge ženske umetnice. „Nije bilo samo to što je izgledala jedinstveno – njena spremnost da uvek govori istinu, otvorila je novi put ženama u muzičkoj industriji – da budu što bliže svom pravom biću koliko god je to bilo moguće.“ Ó Ceallaigh je rekao da je pevačica imala problema koji su usledili nakon njenog ogromnog uspeha 1990. godine. „Kada ljude katapultiraju u javnu arenu, posebno u tako mladoj dobi, to može imati razarajući uticaj. To joj je dalo ogromnu platformu, ali je nosilo preopterećujuću odgovornost i nisam siguran da je mogla da se nosi s tim. Važno je da umetnici shvate da nije sve što sija zlato. Njen život i vreme bili su manifestacija toga.“
Nakon što je veći deo svoje karijere odbijala konvencionalnu slavu – neki joj nikada nisu oprostili što je na „Saturday Night Live“ 1992. godine pokidala sliku pape Ivana Pavla II. Volela je i želela da govori glasno o svojim uverenjima i stavovima, iza kojih je čvrsto stajala, ali je još više volela da skreće pažnju javnosti o, pre svega, društvenim problemima.
Ranije ove godine dobila je priznanje za album na dodeli nagrada „RTÉ Choice Music Prize“. Posvetila ga je izbegličkoj zajednici Irske. „Dobrodošli ste u Irsku“, rekla je. „Mnogo vas volim i želim vam sreću.“
Dokumentarni film iz 2022. godine „Nothing Compares“ prikazuje O’Connorine hrabre osude Katoličke crkve, irskog Ustava, dodele nagrada Grammy, američke nacionalne himne i drugih meta koje su je demonizovale. Ona je prikazana kao žena ispred svog vremena koja je hrabro izražavala lične stavove – najčešće o #MeToo pokretu – i davala glas ranjivim grupama i ljudima „bez glasa“.
Pre dve godine objavila je memoare pod nazivom „Rememberings“, u kojima opisuje zlostavljanje koje je pretrpela od strane majke – stradale u saobraćajnoj nesreći 1985. godine – kao i svoje problematično detinstvo, đačko doba, probleme sa kleptomanijom, mentalnim zdravljem, ali i zvezdane trenutke.
Rođena u južnom delu Dablina, 1966. godine. O’Connorin debitantski album „The Lion and the Cobra“, za koji je bila nominovana za Grammy, objavljen je 1987. godine. Postala je poznata širom sveta zahvaljujući obradi pesme „Nothing Compares 2 U“ Princea, koja je prodata u milionima primeraka. Mnogi su tvrdili da je njena obrada bolja od originala, a spot – u kom pevačica plače – opisivali su kao uznemirjuć, razarajuć, ali u isto vreme i božanstven. Ova obrada na YouTube-u pregledana je više od 400 miliona puta.
Postala je jednako poznata po obrijanoj glavi i stavovima koje je javno iznosila. Cepanjem papine slike svesno je izložila sebe opasnosti – stizale su joj pretnje smrću i mnoge radio stanice su je „bojkotovale“. Frank Sinatra je jednom prilikom izjavio kako želi „da je udari“.
Mnogi su smatrali da je pevačicino ekscentrično ponašanje bilo opravdano nakon što je javnost saznala za zataškavanju skandala seksualnog zlostavljanja u Vatikanu.
Objavila je 10 studijskih albuma a mnogi od njih bili sueksperimentalni i nekomercijalni.
O’Connor je u intervjuu za jedan američki magazin 2000. godine šokirala javnost priznanjem da je lezbejka.
Religija i duhovnost obeležile su njen život. Na leđima je imala istetovirano „Judin lav će razbiti svaki lanac“, dok je grudima imala istetoviranig Isusa. Na vratu je imala biblijsku izreku „sve stvari prolaze“.
Kasnih 90-ih je postala sveštenica i izjavila je da želi da bude poznata kao Majka Bernadeta Marija. 2018. godine je prešla u islam i promenila ime u Shuhada’, ali je nastavila da nastupa pod svojim originalnim imenom.
Imala je probleme sa mentalnim i fizičkim zdravljem, što je opisivala u postovima na društvenim mrežama i intervjuima, tonom koji je najčešće varirao često od ironičnog do agonizujućeg.