Posle osam nedelja sporog napredovanja, angažovavši veliki deo svojih rezervnih snaga na jugu zemlje, ukrajinska vojska otvorila je novo poglavlje u svojoj kontraofanzivi. Velike bitke zabeležene su u okolini sela Robotine, a ukrajinski zvaničnici tvrde da njihove jedinice napadaju u pravcu Melitopolja (jednog od najvažnijih gradova „kopnenog mosta“ koji povezuje Rusiju sa Krimom) i Berdjanska, lučkog grada na obali Azovskog mora, piše The Economist.
Ukrajina se nada da će se ruska vojska, opstruisana lošim komandovanjem, slomiti pod naletom novih pritisaka. Međutim, da bi se to dogodilo, Ukrajina prvo mora da preboli stare boljke koje su je mučile u prvoj fazi njene ofanzive.
Kontraofanziva otpočela je 4. juna, kada je Ukrajina počela s napadima na teritorije oko Velike Novosilke i Bahmuta u Donjeckoj oblasti, ali i Zaporožja na jugu, predela u kom se tek sada zahuktava. Bila je ukrajinska vojska neretko zaglavljena u minskim poljima, gađana ruskom artiljerijom, protivtenkovskim projektilima, obasipana metkovima, ali je onda promenila taktiku; zadržala je oklopna vozila i redukovala broj pešadinaca (često ne više od 20 vojnika), obezbedivši tako sporo ali sigurno napredovanje.
„Različite „ratne igre“ koje su dosad sprovođene donele su određen rezultate“, priznaje američki general Mark Mili. „Međutim, to neprestano menjanje taktika dovelo je do nešto sporijeg napretka.“
I baš taj neubedljiv napredak odražava svu kompleksnost samog zadatka. Na pojedinim mestima ruska odbrana „duboka“ je i do 30 km, prepuna tenkovskih zamki i mina, i većina NATO armija ozbiljno bi se pomučile u probijanju ruskij linija otpora ukoliko ne bi ostvarile potpunu vazdušnu dominaciju, a takav je slučaj i s Ukrajinom.
Drugi problem je to što je Rusija uspostavila snažniju odbranu nego što se očekivalo, odgovarajući na ukrajinske napade munjevitim kontraudarima, umesto da samo kopa rovove. Rob Li, stručnjak za ruske oružane snage koji je nedavno posetio linije fronta, kaže da su ruske trupe svoju vojnu doktrinu osvežile određenim inovacijama, a dobar primer za to jeste postavljanje više protivtenkovskih mina jednih na druge u cilju uništavanja vozila koja „čiste“ mine.
Ukrajinski neuspesi u probijanju ruske linije delimično su povezani i sa opremom – jednostavno su joj potrebni kompleti za razminiranje, sistemi protivvazdušne odbrane i protivtenkovske rakete koje mogu da suzbiju ruske kontranapade sa veće udaljenosti. Ali nije sve samo u opremi, malo je i do taktike. Kao primer gospodin Li navodi situaciju kada je napredovanje ukrajinskih brigada odloženo za nekoliko sati, do zore. Takav potez ne samo da je naškodio ukrajinskim sistemima za noćno osmatranje, već je i „podigao“ artiljerce satima pre no što je bilo potrebno.
Ovako loša koordinacija kompleksnih napada koji uključuju više jedinica i različitih vrsta oružja nije iznenađujuća. Nove ukrajinske brigade oformljene su „brže-bolje“, a novomobilisani muškarci prošli su samo mesec dana obuke u Nemačkoj.
Međutim, ukrajinski saveznici i dalje ne izgledaju preterano zabrinuti zbog sporog napretka. „Možda jeste sporije, ali po mom mišljenju, daleko j od neuspeha“, kaže general Mil. A dok ukrajinski zvaničnici tvrde da kontraofanziva nesmetano napreduje, a ruski sasvim suprotno, Mil misli da je i dalje prerano za donošenje suda. „Optimisti ukazuju na tri stvari koje idu u korist Ukrajine. Prva je da Ukrajina ne treba da se plaši ozbiljnijeg ruskog kontranapada, jer su njeni nedavni uspesi u severnom delu oblasti Lugansk zaista bili minorni.“
Drugo, odluka Rusije da se brani napadom, umesto da ostane pri prvobitno pripremljenoj odbrani, jeste usporila napredak Ukrajine, ali je takođe i razudila ruske rezerve u pozadini. Prigožinov junski marš na Moskvu savršeno je to pokazao.
Treći faktor je to što Ukrajina postepeno cepka borbenu moć Rusije. U ukrajinskom udaru na Berdjansk 11. jula navodno je ubijen ruski general Oleg Cokov, što sugeriše da je Ukrajina uspešno pogađala komandne pozicije. U proteklih nekoliko dana Ukrajina je takođe počela i sa korišćenjem britanskih raketa za napade na vazdušne baze i skladišta municije, a tu je američka kasetna municija, i sve to Ukrajincima omogućava da nastave s ofanzivom i duže nego što su prvobitno planirali.
Gorepomenuti faktori objašnjavaju zašto najviši ukrajinski general Valerij Zalužni odlučio da 26. jula u svoje redove uvrsti malo „svežeg mesa“, prilagodivši svoj inicijalni plan. Očekivalo se da će brigade ukrajinskog 9. korpusa izboriti put do glavne linije odbrane Rusije, kako bi 10. korpusu otvorio put za razbijanje iste. Borio se 9. korpus i borio, a za napredak koji je trebalo da bude ostvaren za nekoliko dana, na kraju je bilo potrebno nekoliko nedelja. Ukrajina nije bila u stanju da rasporedi sve svoje brigade, već ih je razbila na manje jedinice. Neki stručnjaci brinu da je 10. korpus prerano ubačen, da je glavna linija ruske odbrane i dalje kilometrima daleko, i da bi se jedinice 10. korpusa mogle istrošiti još pre nego što stignu tamo gde je naumljeno, ali zapadni zvaničnici ne misle da je sve tako „sivo“. Oni su saglasni oko toga da se Ukrajina nalazi u veoma povoljnoj operativnoj poziciju, da je ubacivanje pomenutog korpusa dobro natempirano, i da im previranja u ruskom vojnom vrhu potpuno idu na ruku.
Neki američki i evropski vojni zvaničnici tvrde da su napadi novoubačenih brigada zapravo bili prespori, i da je to ista greška koju je Ukrajina počinila i prošle godine u Hersonu, kada su se desetine hiljada ruskih vojnika povukle preko reke Dnjepar na istok. Ukrajinski komandanti dugo su odolevali pritiscima NATO-a da „prokockaju“ svoju vojsku, ali čini se da je odolevanju najzad došao kraj. Očekuje se da će brigade koje su napale ruske položaje ostati sa samo trećinom svoje prvobitne snage. Delimično zahvaljujući dobro oklopljenim zapadnim vozilima, ukrajinske snage su lakše udarile, ali i uprkos tome, angažovanje 10. korpusa sudbonosni je trenutak za generala Zalužnog, opreznog komandanta natovarenog bremenom kolosalnih savezničkih očekivanja.
„Ovo je poslednja velika odluka koju je Zalužni doneo ovog leta“, kaže zapadni zvaničnik. „Kocka je bačena.“