U Beogradu je večeras održan i 13. protest „Srbija protiv nasilja“.
Kako je i najavljeno, građani su nakon okupljanja ispred zgrade Skupštine Srbije krenuli u šetnju Ulicom Kneza Miloša, do Nemanjine i zgrade Tužilaštva, kako bi izrazili nezadovoljstvo njegovim radom.
Među zahtevima protesta koji su istaknuti nakon njegovog prvog održavanja u maju, posle dva masovna ubistva u Beogradu i okolini Mladenovca u kojima je stradalo 20 osoba, su smene ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
Učesnici protesta, čiji su tehnički organizatori stranke iz dela proevropske opozicije, i dalje ne odustaju od svojih zahteva, pa tako traže i smenu svih članova saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), gašenje štampanih medija i tabloida koji objavljuju lažne vesti i kontinuirano krše novinarski kodeks, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi uz obrazloženje da „promovišu nasilje“, kao i smenu rukovodstva Radio televizije Srbije.
21:56 Nakon obraćanja govornika završen je, a novo okupljanje je zakazano za sledeću subotu.
21:38 Zlatko Kokanović iz Gornjih Nedeljica iz doline Jadra, govorio je o Zakonu o izmenama i dopunama zakona o planiranju i izgradnji, koji je izglasan u sredu, a Vučić je potpisao, kako je rekao, brže-bolje, u četvrtak.
„Ja sam seljak, poljoprivrednik, proizvedem godišnje 130.000 litara mleka. Otac sam petoro dece i pre ri godine, sa svojim saborcima, krenuli smo u borbu protiv ozloglašene kompanije Rio Tinto i njihovih saradnika, ove naše trenutne vlasti“, kazao je on, a preneo N1.
Otada, dodao je, konstanto trpe nasilje.
„Ne samo mi, već širom Srbije, gde je neko bacio oko na neki resurs. Nama je odavno jasno da smo prodati na svetskoj pijaci, samo je još potrebno otvoriti vrata, da okupatori i tajkuni dođu po obećano“, kazao je on.
21:19 Pravnica Sofija Mandić i novinarka Peščanika obratila se okupljenima ispred zgrade Višeg javnog tužilaštva i rekla kako je predsednik jednom košarkašu garantovao bezbdnost njega i njegove porodice.
„Zašto je to važno za nas? Zato što to ni u jednoj normalnoj zemlji ne bi bilo moguće. Gde je to moguće da ste sigurni i bezbedni i sigurni samo ako vam predsednik države to garantuje? U obrnuto, da nismo bezbedni ako on tako kaže?“, pitala je Mandić.
21:06 Kolona, u čijim je prvim redovima i transparent „Ne damo Jadar“, stigla je do zgrade Tužilaštva, gde će se okupljenima obratiti pravnica Sofija Mandić, Zlatko Kokanović iz organizacije „Ne damo Jadar“ i student koji učestvuje u protestima.
20:54 Kolona se kreće ka tužilaštvu uz pesmu „Vostani Serbie“, iza parola „Srbija protiv nasilja“ i „Studneti protiv nasilja“, kao i skulpturu Zagorke Dolovac napravljenu od stiropora.
Pored zgrade Vlade okupljeni su uzvikivali „Ostavke“ i „Studenti ne ćute“.
20:42 Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta rekao je za N1 da su protesti „Srbija protiv nasilja“ dokazali masovnost više puta, ali da očekuje da u septembru ponovo na ulice izađe veliki broj ljudi.
„Očekujem i neke druge proteste, okrenute ka problemima poljoprivrednika, pravnika i drugih ljudi“, kazao je on.
20:30 Kolona je krenula od zgrade Narodne skupštine uz pesmu „Vostani Serbie“.
20:08 Saobraćaj ispred Skupštine Srbije je zatvoren, a ljudi i dalje stižu sa Trga Nikole Pašića. Sa zvučnika u centru grada čuju se zvuci klavira, koje je svirao dečak nastradao u OŠ „Vladislav Ribnikar“.
Među okupljenima su trenutno i predstavnici opozicije Radomir Lazović, Aleksandar Jovanović, Zoran Lutovac, Đorđe Miketić.
19:49 Građani se polako okupljaju ispred Narodne skupštine. Protestna šetnja ići će od Trga Nikole Pašića, Ulicom Kneza Miloša, do Nemanjine, odnosno sedišta Republičkog javnog tužilaštva, gde će se okupljenima obratiti pravnica Sofija Mandić.