U poslednjih nekoliko godina, američka politička scena postala je poprište nezapamćenih skandala i optužbi, često s fokusom na bivšeg predsednika Donalda Trampa. Međutim, pored optužnica koje su podignute protiv bivšeg američkog predsednika, na red je došao novi skandal, pa politička drama u Americi ne jenjava. Ipak, ovog puta se ne radi o Trampu, već o Bajdenu. Nove optužbe usmerene su ka sinu Trampovog dugogodišnjeg i najopasnijeg rivala, aktuelnog predsednika SAD – ka Hanteru Bajdenu. On se suočava sa ozbiljnim optužbama za neplaćanje poreza i ilegalno posedovanje oružja.
Ovaj najnoviji politički triler dodatno je produbio podele u već podeljenom društvu. Dok se neki fokusiraju na navodne propuste i nedostatke u postupanju Hantera Bajdena, drugi istražuju širu sliku koja obuhvata političke motive ovih optužbi.
Predsednik Džo Bajden nije ostao imun na ovu situaciju, suočavajući se s pitanjima ne samo o poslovnim aktivnostima svog sina već i o njegovoj javnoj odgovornosti kao lidera nacije. Ova situacija se dešava u vreme kada su Sjedinjene Američke Države suočene s mnogim izazovima, uključujući globalne krize, unutrašnje tenzije, ekološke i ekonomske promene.
Događaji poput slučaja sa Hanterom Bajdenom i nedavne optužnice protiv bivšeg predsednika Trampa ostaju u centru pažnje, dok Amerika traži odgovore i suočava se s izazovima koji će oblikovati njenu političku budućnost.
Novi, nagli zaokret u istrazi o Hanteru Bajdenu znači da će njegovi pravni problemi najverovatnije potrajati mesecima, stvarajući neželjeno opterećenje za Belu kuću i ponovnu kandidaturu njegovog oca, piše CNN.
Pre nekoliko nedelja, senka krivične sumnje nad mlađim Bajdenom izgledala je bledo. Ipak, Američki sekretar za pravosuđe, Merik Garland, saopštio je da će Dejvid Vajs, federalni tužilac – koji je podigao optužnicu protiv sina predsednika Hantera Bajdena, dobiti dodatna ovlašćenja da istraži da li je predsednikov sin učestvovao u nezakonitim poslovnim aktivnostima. Nova ovlašćenja koje je tužilac dobio, podjednako su važna iz simboličnih i političkih razloga – koliko i iz pravnih. Novi status mu daje dodatna ovlašćenja da proširi svoje istrage – potencijalno i na druge države koje su van njegove trenutne nadležnosti – kao američkog tužioca u Delaveru.
Promena statusa, kako piše BBC, komplikovana je i zahteva posebnu pažnju, a usledila je kao kulminacija propalog dogovora prošlog meseca koji bi, verovatno, doveo do toga da Hanter Bajden bude osuđen na uslovnu kaznu, nakon što bi priznao krivicu za dve manje optužbe za utaju poreza. Dogovor bi takođe uključivao i sporazum koji bi rešio optužbu za teško krivično delo – ilegalno posedovanja oružja. Vajs je u petak izjavio da su se pregovori o restrukturiranju dogovora – za koji se smatralo da je bio neustavan – sada našli u “ćorsokaku”.
Suočavanje predsednikovog sina sa suđenjem, pod budnim okom medija, bilo bi noćna mora u bilo kom trenutku za Belu kuću i predsednika, a posebno u momentu kada predizborna kampanja bude u punom jeku.
Aktuelni događaji nikako nisu na strani aktuelnog predsednika a njegov sin je doveo do toga da fotelja Džoa Bajdena vrlo lako može da se izmakne. Možda, na kraju ipak uspe da je vrati Donald Tramp?
„Rizik (od suđenja) je sada, potencijalno mnogo veći za Hantera Bajdena, što je izuzetno loše i za njegovog oca… Da li sin zaista želi da šalje predsednika na sud usred kampanje?“ rekao je Alberto Gonzales – koji je radio administrative poslove tokom vladavine Džordža Buša – u emisiji „The Lead with Jake Tapper“ na CNN-u
Pravne posledice koje čekaju i predsednika i njegovog sina, biće poznate narednih nedelja. Kako piše CNN, javnost je željna odgovora na nekoliko pitanja.
Prvo, zašto je Vajs tražio promenu statusa nekoliko nedelja nakon što je bio spreman da zaključi nagodbu sa Hanterom Bajdenom i nakon što rekao da mu nisu potrebna ovlašćenja posebnog savetnika. I zašto je ministar pravde, Merik Garland, odlučio da je ovaj baš ovaj trenutak, u kom postoji toliko nelogičnih i nelegalnih stvari za istraživanje, kao i potencijalni sukobi interesa u “držanju Vajsa pod direktnim nadzorom Ministarstva pravde”?
Advokat Hantera Bajdena, Abi Lauel, rekao je da se, iako se Vajsov narativ promenio, činjenice u ovom slučaju nisu. Nakon pet godina jedne od najtemeljnijih istraga ikada, Lauel je rekao da su tužioci odlučili da su jedine prikladne optužbe prekršaji u vezi sa utajom poreza i optužba za posedovanje oružja. „Dakle, kakav god mu narativ bio, i šta god se dogodilo sledeće, sigurni smo da bi zaključak trebao da bude isti”.
Drugo pitanje koje intrigira jeste zbog čega je istraga – koja je počela još tokom vladavine Donalda Trampa – toliko dugo trajala i da li Vajsova nova ovlašćenja najavljuju i to da Hanter Bajden može da se tereti za još neka krivična dela, jer simbolička težina imenovanja posebnog savetnika pojačava skandal i potencijalne neustavnosti, čak i ako se pravna stvarnost slučaja nije promenila, piše BBC.
Najkonkretnija politička posledica – odluke od petka – biće obezbeđivanje vremena za dalju, podrbobniju istragu, ali i novi materijal za republikance koji pokušavaju da prikažu predsednika Bajdena kao korumpiranog. Novi preokret u “slučaju Bajden” i tek kako odgovara Donaldu Trampu i republikancima, nakon niza optužbi protiv bivšeg predsenika.
Ipak, ova situacija ne znači da se Bajden i njegov potencijalni republikanski rival na izborima 2024. godine suočavaju sa jednakim pravnim pritiscima.
Važne razlike između slučajeva Hantera Bajdena i Trampa
Postoje dve važne razlike između Bajdena i Trampa koje republikanci pokušavaju da “zamute”, piše CNN.
Prva je da je bivši predsednik već tri puta lično i krivično optužen. Nijednom bivšem predsedniku nikada nije bilo suđeno za slične zločine.
Tramp se suočava sa optužbama koje daleko nadmašuju one za koje se tereti Hanter Bajden, uključujući navodno nazkonito skrivanje nacionalnih sigurnosnih dokumentima koje je zadržavao u svom odmaralištu u Floridi nakon napuštanja funkcije. Takođe je praktično optužen za najteži zločin u demokratskom društvu – pokušaj obaranja volje glasača na izborima, pored toga tereti se za više seksualnih uznemiravanja.
Druga razlika je u tome što se slučaj oko Bajdena, ne vrti direktno oko samog predsednika, već oko njegovog sina. I dok republikanci nastoje da dokažu veze između poslovnih aktivnosti Hantera Bajdena i unosnih poslova u zemljama poput Ukrajine i Kine, do sada nisu uspeli da dokažu ništa o nepravilnim i nelegalnim postupanjima aktuelnog predsednika. Ipak, sve je više dostupnih dokaza da je Hanter Bajden trgovao na ime svoje porodice, što otvara neka etička pitanja, ali do sada nije dokazano da je njegov otac zloupotrebio svoju moć i učestvovao u nelegalnim aktivnostima.
Pored svega, na izborima koji će, prema svim predviđanjima američkih stručnjaka, biti tesni, čak i najmanji pokret među nezavisnim i prelaznim glasačima može biti važan – posebno ako su neki Amerikanci nezadovoljni vladavinom Bajdena, ali se brinu zbog optužbi protiv Trampa.