Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da škole spremno dočekuju učenike, da će đake i škole obezbeđivati policajci i da će se posebna pažnja posvećivati negovanju ljudskih vrednosti. Kako je podsetila, školu upisuje 65.000 prvaka i 760.000 ostalih učenika osnovnih i srednjih škola, piše RTS.
Svim školama stigle su smernice delovanja, gde je osmišljeno ne samo prvih mesec dana, kako kaže, već čitava školska godina, a naročito detaljno prvo polugodište.
Okosnica ovih smernica jeste „rad sa učenicima na vrednostima kao što su tolerancija, empatija, unapređenje međusobnih odnosa zasnovanih na saradnji i rauzmevanju, uz poštovanje međusobnih razlika“, ističe se u saopštenju. Deluje lepo. I neodređeno.
„Radi se o sugestiji da prvog radnog dana deca razgovaraju sa svojim učiteljima i nastavnicima o programu obrazovno-vaspitnog rada, ali i o nečemu što je još mnogo važnije – o tome koliko prave ljudske vrednosti treba tokom školovanja i školske godine da se ugrade u ličnost svakog deteta i na koji način deca i nastavnici misle da to treba uraditi“, istakla je ministarka, otvarajući novi objekat učeničkog doma pri Poljoprivrednoj školi Poljoprivrednog kombinata „Beograd“.
Roditelji, a posebno oni čija deca treba da se vrate u OŠ „Vladislav Ribnikar“ nisu još uvek sigurni kako treba da izgleda priprema za ovaj prvi septembar. Premda se iznova najavljuju promene, donose smernice i govori kako je „sve spremno“, deluje kao da ove akcije ne daju odgovor na pitanje – kako će zaista izgledati ovaj, najteži od svih školskih povrataka.
Prema rečima ministake, prva radna nedelja biće tematska nedelja, a teme će birati učenici i nastavnici, u zavisnosti od uzrasta učenika i kreativnosti nastavnika.
„Pretpostavljam da će teme biti od toga šta znači škola i šta znači aktivna borba protiv nasilja i prepoznavanja nasilnika, do toga šta je drugarstvo. Posle te nedelje u kojoj će biti na izvestan način i približavanja dece nastavnicima, ide druga nedelja u kojoj treba da se proceni nivo dotadašnjeg školovanja i znanja i to bez ikakvog ocenjivanja“, navela je Đukić Dejanović.
Kako je istakla, čitava godina će biti godina edukacije i psiho-socijalne podrške za sve one kojima je potrebna.
„Svaka škola će imati psihologa i pedagoga. Psiholog i pedagog, bez obzira kolika je škola, neće moći sami da rade sa decom svoj stručni posao. Međutim, timski rad sa nastavnicima i roditeljima će obezbediti da ona deca sa posebnom psiho-socijalnom potrebom budu detektovana i da se sa njima posebno radi“, navela je ministarka.
Bivši ministar prosvete Verbić gostujući u emisiji na N1, pre malo više od nedelju dana, istakao je da nije usvojen pravilnik kojim se uređuje finansiranje škola, odnosno koliko odeljenja ima škola da bi zaposlila nastavnike, psihologe i pedagoge.
„Najavljeno je povećanje broja psihologa i pedagoga, ali to ne može da se desi dok direktor nema na raspolaganju novac“, navodi Verbić.
Za seminare i obuke koji su najavljeni od 20. avgusta, Verbić kaže da je kasno, jer je u ovom trenutku uoči početka školske godine pred nastavnicima mnogo posla.
„Mislim da je leto moralo da bude iskorišćeno za to, sad je kasno“, rekao je Verbić i istakao da nastavnici moraju tačno da znaju šta da rade od 1. septembra jer je na njima sva odgovornost i moraju vladati situacijom.
Sadašnja ministarka prosvete ocenila je da, kroz socijalne i vršnjačke komunikacije, deca u osnovnoj i srednjoj školi uče da škola i ono što uče u školi nije za ocenu nego za život. Govoreći o bezbednosti dece, Đukić Dejanović je podsetila na zajednički program Ministarstva prosvete i MUP-a pod nazivom „Zajedništvo i bezbednost kroz školovanje i odrastanje“.
„Nije suština da pre početka rada škole, tokom škole i iza časova bude samo po jedan policajac, što smo već obezbedili. Same patrole policajaca koje se nalaze u okolini škole biće u većem broju. Suština je da su policajci deo tima koji radi na bezbednosti škole. Bezbednost se ogleda u poznavanju svih onih koji mogu imati bilo kakav rizik po bezbednost. Predavanje i edukacija od strane policajaca, psihologa i razrednih starešina treba da bude usmerena sticanju većeg stepena informacija o tome kako prepoznati neke opasnosti, kako reagovati, kome se obratiti ako deca to uoče“, istakla je ministarka.
Kako je navela, ubuduće će morati da se više poštuje i dostojanstvo nastavnika, u čemu očekuje i podršku medija.
Još jednom – neodređeno. Opšte mesto.
Izgleda da ćemo kroz koji dan saznati jesu li i šta odgovorni za obrazovni sistem uradili i kako je dočekan još jedan školski početak.
Koliko je teška školska torba?
Pred početak školske godine u Skupštini Srbije okupili su se ministri prosvete, sporta, zdravlja, da bi pričali o pilot projektu „Svako dete ima pravo da odrasta zdravo“, preneo je N1.
Član poslaničke grupe Pravac Evropa Vladimir Obradović, koji je sa sobom poneo đačku torbu svoje ćerke, upitao je ministarku Danicu Grujičić da li misli da je u redu da deca od 20 kilograma nose ranac koji je teži od šest kilograma. Kako je rekao, studije kažu da ranac treba da bude 10 do 15 odsto telesne težine deteta. Ministarki je pokazao i šta ćerka mora da nosi u školu, izvadivši knjige i sveske za četiri predmeta.
Na to mu je Grujičić odgovorila pitanjem – zašto škola ne popravi ormariće u kojima bi deca ostavljala knjige i poslaniku poručila da ne politizuje nošenje ruksaka.