Prošle su pune dve godine otkako ste postali jedno od zaštitnih lica Euronews Srbija. Kada se osvrnete na taj period, šta biste izdvojili kao najveći izazov?

Jedan izazov se bez dileme izdvaja kao posebno zahtevan: uspešno organizovanje diskusija u kojima su zastupljene suprotstavljene strane. Ovo je postajalo sve složenije sa vremenom. Svaki put kada sam pokušala da za istim stolom okupim ljude sa različitim perspektivama, suočavala sam se sa sve većim brojem ultimatuma i ucena. Ovaj neće sa ovom, a ovi neće sa ovima, a ako je tu i ovaj… Na takve ucene ne pristajem, jer takvi uslovi, koje pojedini gosti postavljaju pre nego što pristanu da se pojave u emisiji, po mom mišljenju, krše osnovne principe novinarstva. Mora da postoji jasna razlika između gosta i urednika emisije.

Moja ambicija je da kroz emisiju promovišem otvoren i pošten dijalog, bez obzira na to koliko su stavovi učesnika suprotstavljeni. To je put kojim želim da idem, uprkos svim izazovima koji stoje na tom putu.

Upravo zbog teške polarizacije koja je zahvatila medijski prostor, moglo bi se pomisliti da su ljudi željni prilike da otvoreno diskutuju i iznesu svoje argumente. Ali izgleda da nije tako; mnogi više vole „sigurne prostore“ u kojima njihove ideje nisu izazvane. Ovakav stav je kontraproduktivan i nije u službi istinske demokratske diskusije.

Kao i čitavo društvo, i mediji u Srbiji su polarizovani. Koliko vam je teško da se borite sa oba ta „pola“, odnosno da ostanete profesionalni i nezavisni?

Nije lako. Kritike dolaze sa svih strana, ali to je deo posla. Spremna sam da čujem svaku kritiku, ali u isto vreme jako dobro znam čije mišljenje mi je važno. Ključ je u tome da se pridržavate novinarskih standarda i etike i da svoj posao radite sa integritetom, bez obzira na pritiske sa bilo koje strane. To je jedini način da očuvate objektivnost i profesionalizam. Na kraju krajeva, obaveza svih nas koji radimo u medijima je da pružimo tačne i pravovremene informacije o svim pitanjima koja su važna za građane.

Šta možemo očekivati od nove sezone emisije „Direktno sa Minjom Miletić“?

Citiraću Andrića: „Sve su Drine ovog svijeta krive, nikada se one neće moći sve ni potpuno ispraviti; nikada ne smemo prestati da ih ispravljamo.“ Tako ću i ja nastaviti da insistiram na dijalogu između dve strane. Pored toga, želim da uradim što je više moguće intervjua sa stranim zvaničnicima. Imam utisak da smo previše okrenuti sami sebi i da veoma često i ne znamo i ne razumemo šta se dešava čak ni u našem najbližem susedstvu.

U novoj sezoni fokusiraćemo se na analize trenutnih događaja, dubinske intervjue sa stručnjacima i političkim liderima, i pružiti prostor za diskusije koje su relevantne za građane.

Da se ne plašite novih novinarskih izraza, dokazali ste nedavno kada ste postali i voditelj podkasta „Telcast“. Šta je glavna ideja iza ovog projekta i kako ste se snašli?

Veoma sam uzbuđena zbog ovog projekta jer mi u isto vreme pruža priliku da razgovaram sa ljudima sa kojima do sada nisam mogla zbog formata emisije koju vodim na televiziji. Drugo, ovo je prilika da prikažem i drugačiju Minju u odnosu na onu na koju je publika navikla.

„Telcast“ pruža fleksibilnost slušanja i konzumacije sadržaja u pokretu, što je idealno za današnji brzi način života. Osim toga, omogućava dublje i specijalizovane diskusije o širokom spektru tema, pružajući slušaocima mogućnost da se povežu sa vodećim stručnjacima i misliocima u raznim oblastima. Upravo ovaj format vidim kao odgovor na to da mediji postaju površniji i da se često samo čita naslov i gleda slika. Sigurna sam da postoji publika koja želi da čuje stručne i relevantne pojedince koji analitički pristupaju temi.

Gosti „Telcasta“ već su bili Vladimir Lučić, Zdravko Marić, Ognjen Janković i Zvezdan Terzić. Koga ćemo slušati i gledati u narednim epizodama?

Planiramo da imamo različite goste iz sveta politike, nauke, umetnosti i sporta. Neki od njih su već potvrdili učešće, ali želim da to bude iznenađenje za naše slušaoce i gledaoce. Ono što mogu da obećam jeste da ćemo se truditi da vam pružimo kvalitetan i relevantan sadržaj.

Koja je vaša omiljena emisija na televiziji? A koji podkast slušate u kolima?

Moja omiljena emisija na televiziji će zauvek biti „HARDtalk“ sa BBC-ja. Fascinira me jednostavnost tog formata: jednostavno ime, još jednostavniji koncept i potpuno direktna pitanja. Ali ta jednostavnost vodi ka složenim i dubokim odgovorima koji otvaraju nove dimenzije razmišljanja. Voditelj kao što je Stephen Sackur znaju kako postaviti pitanje koje će izvući suštinske odgovore od gostiju, što visoko cenim kao novinarka.

Kada je reč o podkastima, često slušam „The Daily“ od The New York Times-a. Oduševljava me njihova sposobnost da složene i teške teme pojednostave i učine dostupnim široj publici. Osim toga, format podkasta je idealan za slušanje u kolima; to je vreme koje mogu iskoristiti za obrazovanje i informisanje, a da pritom ne moram da žrtvujem druge aktivnosti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.