Još devet dana deli nas od početka regionalnog košarkaškog prvenstva u kom će na Gripama snage odmeriti košarkaši Splita i podgoričkog SC Derbija, a današnja završnica ABA Superkupa mnogim ekipama biće jedna od poslednjih provera pred novu sezonu. Budućnost će u borbi za treće mesto od 18 časova dočekati ekipu Igokee, a da Crvena zvezda nije odbila učšeće na ovom takmičenju zbog preklapanja datuma odigravanja utakmica sa datumom održavanja seminara trenera Evrolige, finale bi najverovatnije bilo rezervisano za prvi ovogodišnji beogradski derbi. Ipak, ljubitelji košarke će morati da se zadovolje i duelom aktuelnog šampiona Partizan i Studentskog Centra u finalu ABA Superkupa.

Iako je selektor košarkaške reprezentacije Srbije pre nekoliko dana izjavio kako bi Partizan i Zvezda trebalo da se „okanu ABA lige“ i okrenu formiranju profesionalnog i kompetentnog domaćeg prvenstva koje bi i ostalim srpskim ekipama utabalo put ka evropskim takmičenjima, deluje da ni jednima ni drugima, barem za sada, tako nešto ne pada ni na kraj pameti.

Večiti rivali u predstojeću sezonu ulaze sa, čini se, nikad većim ambicijama, o čemu dovoljno svedoče i poslovi koje su za vreme prelaznog roka obavili

“Mislim da mi nemamo piramidu sistema takmičenja u kojoj je najvažnija stvar da se proizvode igrači”, rekao je Pešić tokom gostovanja na RTS-u. “Mi u svim ligama imamo igrače koji nemaju apsolutno nikakve perspektive za budućnost naših velikih klubova ili za reprezentaciju. Najverovatnije, ono što će se desiti iduće godine ili za dve godine, verovatno će Crvena zvezda i Partizan dobiti pozivnicu za Evroligu, a posle toga će postati suvlasnici takmičenja. To će se 100 odsto desiti. Šta ćemo onda? Mi ne bi trebalo da igramo ABA ligu. Mi moramo da se vratimo tamo gde pripadamo. Znači, mi moramo da imamo profesionalnu srpsku ligu. I to odmah, sad, na kraju ovog olimpijskog ciklusa. Da onog trenutka, kad Crvena zvezda i Partizan definitivno dobiju sigurnost da će svake godine igrati Evroligu, napravimo ligu poput litvanske, koja je apsolutno regulisana. Tako oni igraju svoju ligu i igraju evropska takmičenja. Šta se kod nas dešava? Osim Crvene zvezde i Partizana, niko ne igra u Evropi. Nijedan klub. I to već godinama. I mi želimo da razvijemo našu košarku. Šta to znači? To znači onog trenutka kad mi napravimo profesionalnu srpsku ligu, jedinstvenu srpsku ligu, onda će u toj srpskoj ligi postojati prohodnost za evropska takmičenja“.

Pojedini mediji nakon toga su preneli informaciju kako Partizan i “još jedan poznati srpski klub” planiraju za napuste ABA ligu i pristupe profesionalnoj košarkaškoj ligi Srbije koja bi trebalo da se oformi za dve godine, ali su crno-beli, s obzirom na to da već dve sezone ne igraju KLS, to ubrzo demantovali.

“Moramo da obavestimo naše navijače, iako nismo želeli da se više bavimo KLS-om, ali svesni da će ona nastaviti da nas napada zbog toga, da vest koju su odmah objavili neki mediji, a potom i preneli svi drugi, nije tačna. Partizan nema nikakvu ideju ili nameru da napušta ABA ligu, niti da preduzima bilo kakve aktivnosti protiv ABA lige. Da li će ABA ligu napuštati Crvena zvezda, to je sasvim njena stvar, sa kojom mi nemamo ništa“, naveo je klub u zvaničnom saopštenju.

I prvi čovek KK Crvena zvezda Nebojša Čović govorio je o toj temi, a usput je očešao i večitog rivala. Naveo je kako Zvezda nema milionske dugove za pored „kao neki“ i poručio da je Pešić u pravu kada kaže da su „rezultati napravljeni uprkos sistemu“.

„Nije to ništa lično, sistema nema“, rekao je Čović. „Nas intersuje prohodnost u Evropu. Ako naša liga napravi prohodnost, onda treba racionalno sesti i videti da li ABA treba da se igra u ovom formatu. Mi sad imamo preko 80 mečeva tokom sezone. Nekad su klubovi u SFRJ imali po 20-30 mečeva. Onda ste imali vremena za sve. Mislim da je Zvezda zaslužila licencu i to je trebalo da se desi prošle godine. Ali smo prošle godine videli tužakanje i napadanje na Zvezdu, najgore stvari.“

Večiti rivali u predstojeću sezonu ulaze sa, čini se, nikad većim ambicijama, o čemu dovoljno svedoče i poslovi koje su za vreme prelaznog roka obavili.

U oči nekako najpre upada Crvena zvezda, koja je rekonstruisala maltene čitav tim. Crveno-bele je ovog leta napustilo čak 11 igrača (kninsku kobru Ognjena Dobrića i Fakunda Kampaca navijači sigurno još dugo neće prežaliti), dok je na Mali Kalemegdan stiglo deset novajlija. Prekaljeni Miloš Teodosić i Nemanja Bjelica, Nejpir iz Armanija, Gidraitis iz Baskonije, Bolomboj iz Olimpijakosa, Majk Tobi iz Barse, Adam Hanga iz madridskog Reala, Marko Simonović iz Čikaga, Jogos dos Santos iz Ulma (omaleni Brazilac koji je na minulom Mundobasketu oduševio čitavu košarkašku javnost) i povratnik Dejan Davidovac – sve je to Zvezda potpisala. Takođe, Duško Ivanović ostao je na klupi Crvene zvezde, i uzimajući u obzir njegov autoritet, stručnost, ali i priliku da od samog starta selektira tim i dovede igrače po svom ukusu, prošlogodišnji početak sezone ove godine ne bi smeo da se ponovi.

S druge strane, Partizan jeste doveo mnogo manje “bombastičnih” pojačanja (NBA veterani Frenk Kaminski i Pi Džej Doužer koji će se ove sezone po prvi put oprobati na evropskim parketima, Mateuš Ponitka i Ognjen Jaramaz), ali je mnogo bitnije to što je u svojim redovima uspeo da zadrži glavne šrafove Obradovićeve mašinerije koja je prošle sezone nakon dugih deset godina najzad uspela da vrati trofej ABA lige  i umalo stigla do F4 u Kaunasu. Naravno, kad kažemo “glavni šrafovi” pre svega mislimo na Kevina Pantera i Zeka Ledeja koji ulaze već u treću sezonu zajedničke saradnje sa Željkom Obradovićem (što je za današnje evropske košarkaške uslove prava retkost), ali se iz vida ne smeju ispustiti ni preporođeni Aleksa Avramović, Džejms Naneli i Alen Smajlagić. Najveće udarce Partizan je pretrpeo odlascima Matijasa Lesora i Jama Madara, ali po onome što su crno-beli dosad prikazali, deluje da će preživeti i bez njih.

Hoće li neka druga ekipa  (tu se pre svega misli na Budućnost, Cedevitu i Igokeu koje su takođe dovele nekolicinu zvučnih pojačanja)  uspeti  da pomrsi konce Partizanu i Crvenoj zvezdi u trci za trofej ABA lige? Deluje kao vrlo težak zadatak.

Upravo zbog te razlike koja se napravila između beogradskih večitih rivala i ostatka ABA lige i iz Hrvatske su se mogli čuti glasovi da bi ABA ligu trebalo ukinuti?

Ipak, čini se da se na kraju, kada se postavi bili kakvo organizaciono pitanje o budućnosti svakog od nacionalnih prvenstava, sve svodi na nacionalističke komentare s početaka ABA lige – „ne treba nam ABA liga nego domaća liga samo sa jačim domaćim klubovima“.

Na to pitanje bi odgovor mogao da bude profesionalno domaće prvenstvo kao proizvod sistema.

Onog sistema uprkos kom se postižu rezultati?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.