Vučić je nedavno najavio da će se tokom samita sastati sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, navodeći da je on veliki prijatelj Srbije i da se raduje susretu.
“Do kraja godine očekujem ozbiljne i važne razgovore s našim vrlo, vrlo važnim partnerima. U oktobru ću ići u važnu posetu Kini. Veliko je pitanje šta će se tamo dogoditi, jer se očekuje i dolazak Putina“, rekao je Vučić u avgustu.
Da li je Vučiću u ovom trenutku potreban sastanak sa Putinom i da li bi mu doneo više štete ili koristi?
To ne bi bio prvi put da tokom predizborne kampanje Vučić igra na kartu ruskog predsednika, čija popularnost u Srbiji je velika, i ne bi bio prvi put da se sa njim sastaje neposredno uoči izbora.
Putin je i dalje najomiljeniji strani političar u Srbiji, a njegova popularnost je prošle godine bila samo na procenat ispod Vučićeve, pokazalo je istraživanje Demostata.
Međutim, sastanak sa Putinom u jeku rata u Ukrajini, a neposredno nakon poslednjih incidenata na severu Kosova, poslao bi još jedan signal koji ne bi bio dobro prihvaćen na Zapadu.
Nakon oružanog sukoba Srba i Albanaca u Banjskoj, prvog otvorenog sukoba nakon pogroma 2004. godine koji je rezultirao ljudskim žrtvama sa obe strane, i dalje je mnogo otvorenih pitanja, a u delu javnosti spekuliše se da je u akciju bio uključen i ruski faktor.
Više zemlja članica Evropske unije već je zatražilo uvođenje mera protiv Srbije ukoliko se dokaže povezanost države sa napadom u Banjskoj, što je dodatni pritisak.
Osim toga, sredinom avgusta ponovo je aktuelizovano pitanje koje lebdi u vazduhu od početka rata u Ukrajini, a tiče se pritisaka na Srbiju da se uskladi sa spoljnom politikom Evropske unije, odnosno Zapada, i uvede sankcije Rusiji zbog agresije na Ukrajinu.
Naime, nakon što su pojedini svetski mediji, među kojima su CNN, FAZ, Spiegel, u avgustu objavili tekstove u kojima se kritikuju Vučićevi potezi i praktično ocenjuje da je pristup koji podrazumeva strateško strpljenje prema Srbiji pogrešan, Vučić je rekao da očekuje najveće pritiske dela međunarodne zajednice na našu zemlju kako bi uvela sankcije Rusiji.
„Ovo ti Zapad neće zaboraviti“
Vučić i Putin poslednji put su se videli u novembru 2021. godine u Sočiju kada je, zvanično, glavna tema razgovora bila isporuka gasa.
Krajem maja prošle godine, Vučić i Putin su razgovarali telefonom o, kako je tada rekao srpski predsednik, više različitih tema, a tada su dogovoreni i glavni elementi novog gasnog sporazuma za naredne tri godine.
Vučić je u junu ove godine za italijanske medije rekao da više od godinu dana nije komunicirao sa ruskim kolegom Putinom.
U Srbiju od početka rata u Ukrajini nisu dolazili najviši zvaničnici Rusije.
Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov trebalo je da poseti našu zemlju u junu prošle godine, međutim, Crna Gora, Severna Makedonija i Bugarska zabranile su prelet njegovom avionu, tako da je poseta otkazana.
Vučić se sastao sa šefom ruske diplomatije na marginama prošlogodišnje sednice Generalne skupštine UN u NJujorku, dok je ove godine sastanak sa njim imao šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
Tada je Lavrov preko Dačića preneo poruku Vučiću, komentarišući Vučićev govor u UN: „Ovo ti Zapad neće zaboraviti“.
To je javnosti saopštio sam predsednik Aleksandar Vučić tokom gostovanja na RTS.
Putin je 20. septembra potvrdio da je prihvatio poziv svog kineskog kolege Si Djinpinga da poseti Kinu tokom samita „Pojas i put“.
Putin je nakon sastanka sa kineskim ministrom spoljnih poslova rekao da Rusija i Kina integrišu svoje ideje o stvaranju velikog evroazijskog prostora, napominjući da je kineska inicijativa deo toga.
Odlazak u Kinu bila bi prva Putinova poseta inostranstvu otkada je Međunarodni krivični sud izdao nalog za njegovo hapšenje.