Još u nedelju, dan nakon što su Palestinci izvršili najkoordinisaniji napad na Izrael u poslednjih 50 godina, kako pišu zapadni mediji, u sukob se ispaljivanjem raketa uključio i libanski Hezbolah.
Palestinski ekstremisti iz Islamskog džihada su se ubacili iz Libana u Izrael, što je izazvalo izraelsko granatiranje juga Libana.
Libanski Hezbolah je saopštio da je pet članova te proiranske organizacije ubijeno i da su oni osvećeni ispaljivanjem raketa i minobacačkih projektila na dve izraelske vojne baze preko granice.
Forin polisi piše da je libanski Hezbolah prvi ispalio projektile „u znak solidarnosti“, a da je potom izraelska vojska odgovorila artiljerijskom vatrom.
Isti izvor navodi da je ova grupa proiranskih ekstremista potencijalno „mnogo opasniji neprijatelj“ za Izrael od Palestinaca iz Gaze. Stručnjaci, međutim, sumnjaju da bi Hezbolah rizikovao ulazak u frontalni rat sa izraelskom vojskom, ali ne odbacuju u potpunosti takvu mogućnost.
„Ako bi Hezbolah uradio više od ispaljivanja nekoliko projektila u znak solidarnosti, to bi sadašnji sukob – već najsmrtonosniji za Izrael od Druge intifade – stavilo na steroide“, piše tako Forin polisi. „Hezbolah se pokazao kao najstrašniji neprijatelj Izraela od osnivanja grupe ranih osamdesetih. Hezbolah se u početku borio da protera izraelski uticaj iz Libana, a uspeo je 2000. godine“.
Iran obučava ovu ekstremističku grupu i prema pisanju zapadnih medija „daje joj stotine miliona dolara svake godine“. Uz značajnu pomoć Irana, Hezbolah je proširio svoj arsenal i sada ima ogroman broj raketa i projektila – njima mogu pogoditi duboko teritoriju Izraela. Hezbolah je takođe nabavio niz protivbrodskih krstarećih raketa i raketa zemlja-vazduh, koje bi zakomplikovale sve izraelske operacije.
Ne bi to bio prvi put u ovom veku da Hezbolah sporadično ispaljuje projektile na izraelsku teritoriju, pa da se to preobrazi u otvoreni rat. To se dogodilo i 2006. godine, kada je nakon nekoliko ispaljenih projektila došlo do sukoba koji je trajao 34 i u kom, iako ga navodno nije planirao, Hezbolah nije popustio.
Hezbolah je daleko moćniji od Hamasa, čije su sadašnje operacije već noćna mora za Izrael. Hamas je ograničen na uski pojas zemlje u Gazi, a njegove oružane snage su imale malo uspeha protiv Izraela — zbog čega se Hamas u prošlosti uglavnom ograničavao na raketne napade i korišćenje bombaša samoubica i drugih oblika terorizma.
Hezbolah, naprotiv, kontroliše delove Bejruta, južnog Libana i veći deo libanske doline Beka.
Nakon što je Hezbolah proterao Izrael iz Libana 2000. godine, vođa grupe Hasan Nasralah održao je čuveni govor upoređujući Izrael sa „paukovom mrežom“, tvrdeći da izdaleka izgleda snažno, ali da mu nedostaje snage jer njegovi ljudi nisu bili voljni da se žrtvuju.
Ipak, čini se da je niz napada započet u subotu, u kom je stradao veliki broj Izraelaca, podigao nivo borbene gotovsti na maksimum i da je ujedinjenost i motivisanost Izraelaca na najvišem nivou u poslednjih deset godina. Izraelskim protivnicima, tvrde zapadni analitičari, neće pomoći ni to što u ovim sukobima, Izrael gubi i neke važne vojne ličnosti.
Izraelska vojska saopštila je rano jutros da je njen visoki oficir ubijen u sukobima na severnoj granici Izraela sa Libanom.
Navedeno je da je ubijen pukovnik Alim Abdalah, ali nije precizirano u kojim okolnostima.