U jednoj školi u južnom Iraku, još 2004. godine, dečaci koji su je tada pohađali su znali samo četiri reči engleskog jezika. Dve su bile nepristojne, a druge dve bile su: Dejvid Bekam.
Malo pre Netfliksovog dokumentarca “Beckham” magazin Sun tvrdio je da je pornašao jedinu osobu na planeti koja nikada nije čula za Bekama – to je bio pastir u Čadu. Netfliksov dokumentarac vodi nas kroz čitavu Dejvidovu karijeru i prikazuje njegove najbolje, ali i najgore, momente u fudbalskoj karijeri. Kako je postao globalni brend, prepoznatljiv i fudbalskim navijačima, i deci koja ne znaju engleski i ženskoj populaciji, ispraćeno je kroz četiri epizode novog Netfliksovog ostvarenja.
Prva stvar – koja Bekamu ne manjka – jeste da izgledate dobro. Sa svojom pepeljasto plavom kosom i neodoljivim osmehom, Bekam je imao šarm “dečaka iz komišiluka” (boy next door) kada se pojavio na TV ekranima sredinom 1990-ih. Ket Fips, recepcionerka Mančester junajteda, njegovog prvog kluba, seća se donjeg veša koje su obožavatelji slali („Nije lepo, zar ne, slati donji veš dečaku?“). Od malog, slatkog dečaka izrastao je u seks simbol – tetovaže su počele da se šire preko čitavog tela, uz vrat i niz ruke; a kosa je postajala sve kraća i luđa, piše The Economist.
Da bi ste se proslavili kao Bekam, pronađite lepog i poznatog partnera, koji ima želju za reflktorima koliko i vi. „To je samo jedan od faktora koji doprinosi“, kaže Ana Vintur, urednica Vog magazina, o romansi Bekama sa Viktorijom Adams – poznatijom kao Posh Spice.
„Oni su bili novi Čarls i Dajana“, rekao je njegov prijatelj i bivši saigrač Geri Nevil. „Želeo je da bude više od fudbalera“, dodao je Nevil, i ubrzo je i postao, družeći se sa Tomom Kruzom i Bijonse. Kao i mnoge britanske zvezde, trudio se da razbije Ameriku, na terenu i van njega.
Džordž Best, krilni fudbaler Mančester junajteda, neke druge generacije, navodno je rekao da Bekam ne ume da šutira levom nogom ili da udara glavom loptu, ali i pored toga „on je skroz okej“. Desnom nogom je, međutim, šutirao kornere i slobodne udarce, i lansirao dodavanja i centaršute sa ogromnom preciznošću. Na snimcima njegovih utakmica iz perioda kada je bio samo mali dečak možete da vidite kako se razvija njegova jedinstvena tehnika: karakterističan dijagonalni oblik tela i specifično mahanje rukom.
Naporan rad je jedna od najvažnijih stvari za uspeh. Pa naporni otac, jedino u tom slučaju, može biti od koristi. „Leva noga, desna noga, iznova i iznova“, prisećao se Dejvid vežbi sa svojim ocem Tedom Bekamom. Ako bi pogrešno izveo korner, „ubio bi me“.
Dejvid smatra da mu upornost, pomalo i grubost, njegovog oca pomogli da se izbori sa zlostavljanjem koje je usledilo nakon njegovog isključenja na Svetskom prvenstvu 1998. (Gospođa Fips, recepcionerka, odbila je da razgovara o mecima koje je pronalazila u pošti upućene Dejvidu). Sandra, Dejvidova mama, misli da je Ted bio previše čvrst, ali se i ona čini opasnom, pogotovo zbog svoje “liste” (na kojoj su svi koji su napali Dejvida).
Fišer Stivens, reditelj dokumentarca o Bekamu, bio je deo glumačke ekipe serije „Naslednici“. Uticaj te serije oseća se kroz muziku i scene na kojima Dejvid čisti i riba kuhinju ili sređuje baštu. Imali smo priliku da vidimu porodičnu arhivu fotografija, sagovornike sa velikim imenima, ali i da saznamo po nešto novo, osim o Bekamovoj ljubavi prema pčelarstvu.
Serija je puštena baš na dan koji je predodredio Bekamovu karijeru – 1996. godine kada je Dejvid, tada 21-godišnjak, postigao gol sa svoje polovine terena.
„Pogledao sam ka golu i pomislio: Zašto da ne?’“, rekao je Bekam, ostavljajući utisak da je to bio instikt jednog genija. Međutim u prethodnom dokumentarcu „Razred ’92“, njegov prijatelj je to drugačije opisao. „To je vežbao na treningu“, rekao je Nevil, „svakog dana.“