„Kapital i ideologija“ verovatno nikada neće biti objavljeni u Kini, jer je Kina, to jest kinesko izdavačko preduzeće koje je vlasništvo kineske države i kontrolisano od Komunističke partije Kine, želelo da prepravi sve delove koji se odnose na Kinu. To jest, nijedan deo koji se odnosio na Kinu nije im odgovarao. Mislim da ako je „Kapital u 21. veku“ mogao biti preveden na kineski, a „Kapital i ideologija“ ne, to već možda znači da se i sâm kineski režim u tih 10 godina takođe promenio, ispričao je Toma Piketi, jedan od najvećih ekonomista sveta, u ekskluzivnom intervjuu za Nedeljnik.
„U ‘Kapitalu i ideologiji’ postoje delovi koji se odnose i na kineski režim, i to delovi koji su prilično oštri, ali kako sam pokušao objasniti mojim kineskim cenzorima, delovi knjige o Si Đinpingu nisu oštriji od onih o Donaldu Trampu, ili o drugim režimima na Zapadu. Pokušavam biti pravičan u kritici, u analizi. Stvarno mislim da je pomalo patetično s njihove strane što se plaše knjiga kao što je ova. Smatram da je to malo tužno, jer time kao da pokazuju da je njihov režim malo krhak. Ipak je njihov režim jak i ne bi trebalo da se plaši knjiga kao što su ove“, naveo je Piketi.
Najuticajniji i najčitaniji ekonomista današnjice u opširnom intervjuu za novi Nedeljnik govorio je o Jugoslaviji, samoupravljanju, kapitalizmu, sukobu Izraela i Palestine…
Ceo intervju možete pročitati u aktuelnom Nedeljniku